Правосуден испит

Член од
25 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Izleze i pravilnikot za nacinot na boduvanje na prviot i vtoriot del od pravosudniot ispit tocniot odgovor na prasanjeto se boduva so 1 bod, slicnite odgovori so tocniot odgovor 0 bodovi, netocnior odgovor vo mal obem so 0 bdovi, netocen odogovor vo mal obem so 0 bodovi, a netocen odgovor vo golem obem so -0,5 bodovi, kndidatot go polozil ispitot ako osvoil najmalu 36 bodovi, ako kandidatot go polozil prviot del od ispitot mu se ovozmozva polaganje na vtoriot del od ispitot koj se sostoi od proucuvanje na dve studii na slucaj i odgovaranje na sest prasanja tosniot odgovor se boduva so 5 poeni, dodeka slicnite odogovori so tocniot odgovor i razlicnite odgovori se boduvaat so 0 poeni, maksimalniot broj na bodovi e 30 poeni, a kandidatot ja polozil studijata ako osvoi najmalku 21 poen.
Pa sto mislite za nacinot na boduvanje,
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
15
Поени од реакции
2
Член 1
Со овој правилник се пропишува начинот на бодување на првиот и вториот дел од правосудниот испит (во натамошниот текст: испитот) и формата и содржината на уверението за положен правосуден испит.

Член 2
(1) Првиот дел од испитот содржи по 50 прашања со пет опции за заокружување од секој предмет и се полага електронски во траење од 120 минути за секој од предметите. Точниот одговор на прашањата се бодува со 1 поен, сличните одговори со точниот одговор се бодуваат со 0 поени, неточниот одговор во мал обем се бодува со 0 поени, а неточниот одговор во голем обем со - 0,5 поени.

(2) Кандидатот го положил предметот ако освоил најмалку 35 поени.

(3) Ако кандидатот го положи првиот дел од испитот му се овозможува полагање на вториот дел од испитот кој се состои од проучување на две студии на случај и одговарање на шест прашања кои произлегуваат од студијата. Вториот дел од испитот се полага во вид на електорнска студија на случај во траење од 120 минути за секој предмет. Секоја од студиите на случај содржи по шест прашања, при што секое од прашањата има десет можни опции на одговор. Точниот одговор се бодува со 5 поени, додека сличните одговори со точниот одговор и различните одговори се бодуваат со 0 поени. Максималниот број на освоени поени за секоја од студиите на случај посебно изнесува 30 поени.

(4) Кандидатот ја положил студијата на случај ако освоил најмалку 21 поен.[DOUBLEPOST=1419696098][/DOUBLEPOST]Бодувањето значи дека за да положиме од 50 прашања треба да имаме 35 точни одговори без ниеден неточен одговор.Мислам дека е многу строго.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
Каде се наоѓа Центарот за правосудниот испит АSSECO на ул. Христо Смиренески, бр. 30???
sega pobarav na google map, izleze deka e pozadi univerzalna sala. tocno ne znam kade e :), a najinteresnoto e toa sto utre polagam a seuste ne znam tocno kade :D
 
Последно уредено:
G

Gjoksi

Гостин
Jas se javiv vo ministerstvo i mi rekoa vo zgradata na agencija za administracija.Srekno
Во зградата на Агенцијата за администрација се наоѓаат просториите на МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА, додека Испитниот центар (конкретно оној за полагање на правосудниот испит) се наоѓа на ул. Христо Смирненски бр. 30 Ламела 1, што ќе му дојде позади УНИВЕРЗАЛНА САЛА!
Еве линк (мапа) за точната локација:
http://www.pravda.gov.mk/images/linkovi/IspitenCentarLokacija.jpg
Колеги, со среќа нека ви е полагањето!;)
И без препишување, оти утре ќе ве снима камера!:D
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.978
Поени од реакции
3.696
Од се она што до сега е објавено за испитот, многу работи останаа нејасни а многу работи изгледа се и противзаконски. Дали прашањата кои се објавени во јавно достапната база се сите прашања кои може да паднат на испитот? Каде е делот со прашања од преведените книги? Каде е јавно достапната база на студии на случај? Законски!!! е предвидено да има јавно достапна база на студии на случај! Некој овде го крши законот. Како што гледам и со правилникот за оценување е прекршен законот оти начинот на бодување е спротивен на насоките дадени во законот... Вкупно се е една каша попара.... Се надевам дека утре, со првоборците кои ке го сефтосаат новиот начин на полагање, многу работи ке бидат појасни и ке се знае точно како стои работата
 
Член од
25 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
2
sega pobarav na google map, izleze deka e pozadi univerzalna sala. tocno ne znam kade e :), a najinteresnoto e toa sto utre polagam a seuste ne znam tocno kade :D
Ајде крши нога, со среќа нека е итн. колега. Па ако не ти претставува особен проблем сподели искуство и сподели го видот и начинот на понудените одговори
 
Член од
10 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
Lugje , ne se sekirajte , nisto strasno, prasanjata se tie, isitite dadeni na e-prasanja. projdete gi samo tie i nema da imate nikakov probelm. ajde so lesno ucenjeto ;)[DOUBLEPOST=1420144073][/DOUBLEPOST]Lugje , ne se sekirajte , nisto strasno, prasanjata se tie, isitite dadeni na e-prasanja. projdete gi samo tie i nema da imate nikakov probelm. ajde so lesno ucenjeto ;)
 
Последно уредено:
G

Gjoksi

Гостин
Lugje , ne se sekirajte , nisto strasno, prasanjata se tie, isitite dadeni na e-prasanja. projdete gi samo tie i nema da imate nikakov probelm. ajde so lesno ucenjeto ;)[DOUBLEPOST=1420144073][/DOUBLEPOST]Lugje , ne se sekirajte , nisto strasno, prasanjata se tie, isitite dadeni na e-prasanja. projdete gi samo tie i nema da imate nikakov probelm. ajde so lesno ucenjeto ;)
Де кажи нешто повеќе де! На пр. како се одговара, колку опции имаме за одговор, каква е студијата на случај и сл. Фала однапред!
 
Член од
24 декември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
3
kolegi edno prasanje.go ucam zakonot za krivicna postapka,ama izmenite nesto ne mi se sovpagaat sto e rabotava. primer:vo zak.za krivic.postapka od 2010 ima izmena od13.04.2011 vo cl.142-g a jas takov clen 142-g nemam vo ZKP od 2010. nesto jas sum greska ili?
 
G

Gjoksi

Гостин
kolegi edno prasanje.go ucam zakonot za krivicna postapka,ama izmenite nesto ne mi se sovpagaat sto e rabotava. primer:vo zak.za krivic.postapka od 2010 ima izmena od13.04.2011 vo cl.142-g a jas takov clen 142-g nemam vo ZKP od 2010. nesto jas sum greska ili?
Член 1 од наведениот Закон за изменување и дополнување на Законот за кривичната постапка гласи: „Во Законот за кривичната постапка (“Службен весник на Република Македонија“ број 15/97, 44/2002, 74/2004, 83/2008 и 67/2009)....“. Не знам што е тука нејасно, тој закон за изменување и дополнување од 13.04.2011 се однесува на претходниот (стариот) Закон за кривичната постапка (изворен текст од 1997 година). Затоа и не можеш да го најдеш наведениот член!
Инаку, еве во кој број на „Службен весник на РМ“ е излезен најновиот Закон за кривичната постапка, оној што треба да го учиш:
Закон за кривичната постапка,
- изворен текст објавен во „Сл. весник на Р.М.“ бр. 150/2010 од 18.11.2010 и
- измените и дополнувањата на законот објавени во „Сл. весник на Р.М.“ бр. 100/2012 од 06.08.2012
 

Kajgana Shop

На врв Bottom