Правосуден испит

Член од
24 декември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
3
ama treba i stariov ZKP od 1997god da go ucime taka? t.e ZKP Sl.vesnik na RM br.15 od 07.03.2005 ?(precisten tekst)
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
zdravo kolegi i jas planiram sega da polagam,se razbira ako stignam.ima li podetalna informacija kako bilo polaganjeto.
sto e ova so kazneno,i mene ne mi bese jasna zasto vo programata e staven i stariot zakon da se uci? i vo mavrovka koga gi zimav materijalite mi go dadoa i stariot zakon? prasanja za analiza za slucaj koga ke ima?
 
Член од
24 декември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
3
i jas go postaviv istoto prasanje,i mene vo materijalot mi go dadoa i stariot zakon za krivicna postapka a i vo samata programa go ima navedeno. polaganjeto bilo lesno,ako se ubavo nauceni prasanjata se pominuva.a za analiza na slucaj se uste ne se izlezeni prasanjata.
 
Член од
10 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
Де кажи нешто повеќе де! На пр. како се одговара, колку опции имаме за одговор, каква е студијата на случај и сл. Фала однапред!
Студија на случај немаше, а колку што знам сеуште не се ни објавени прашањата, а се полага на 27 и 29 јануари. Се е како што пишува :) Прашањето е дадено исто како што се дадени прашањата во програмата, има 5 опции за заокружување од кои само една е точна, и таа носи 1 бод, се друго, како опција дадено, носи 0 бодови. Доколку ги имате научено убаво прашањата нема да имате никаков проблем.
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
kolegi podatocive tocni se za prijavuvanje,mislam ziro smetka,suma itn...?
 
Член од
24 декември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
3
Cjoksi kolega ja proveri li dobro programata i prasanjata? ne se lutam jas za postot sto go napisa pa izbrisa,ama bas zatoa ne uspeva nisto vo nasava drzava.mesto da si pomagame nie znaeme samo da zborime i navreduvame:(
pozdrav do tebe i ako ti treba nesto slobodno prasaj mislam vo vrska so pravosudniot !
 
G

Gjoksi

Гостин
Cjoksi kolega ja proveri li dobro programata i prasanjata? ne se lutam jas za postot sto go napisa pa izbrisa,ama bas zatoa ne uspeva nisto vo nasava drzava.mesto da si pomagame nie znaeme samo da zborime i navreduvame:(
pozdrav do tebe i ako ti treba nesto slobodno prasaj mislam vo vrska so pravosudniot !
Izvini, moja greska, iskreno ti se izvinuvam!
Dodeka ja pregleduvav programa najprvo ne zabelezav deka ima prasanja od stariot ZKP, megjutoa sega ubavo vidov deka imalo i prasanja vo vrska so stariot ZKP! Mislam deka bea nekade okolu 10 prasanja. Samo ne mi e jasno zosto prasanja za stariot ZKP, koga istiot ne e veke vo sila, nitu se primenuva!
Iskreno zalam sto te navrediv !!!!!!!!!!:(
Se nadevam ke go prifanis moeto izvinuvanje.
Pozdrav.
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Каде може да се најдат тие 2000 прашања и дали се објавени случаите или сеуште не се?
 
G

Gjoksi

Гостин

Attachments

Член од
24 декември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
3
kolegi gi ima li nekoj voopstvo odgovoreno prasanjata megunarodno pogotovo prvive 8? ajde pomos :(
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Колеги поздрав на сите, имам едно прашање, сакам да се пријавам за полагање на правосудниот испит, но наидувам на административни проблеми. Јас сум завршил правен факултет надвор од државата, 3- годишни студии во 2005 година, и кога ми ја нострифицира дипломата тогаш Министерството за образование и наука ме натера да дополагам уште 2 предмета за да ми ја дадат Решението за признавање на високообразовната квлаификација со титулата " дипломиран правник' бидејќи тогаш во Македонија не постоеше bachelor degree, јас ги положив тие двете предмета тогаш, но записниците ми ги зедоа и дипломата и ми кажаа дека сега дипломата се смета како шетиригодишна, и ми дадода Решение со звањето Дипломиран правник, и сега кога се распрашав во Министерство за правда ми прават проблеми таму, ми викат дека по новиот Закон треба уште 2 години мастер, за да се стекнат 300 кредити, а тогаш во 2005 немаше болоњска ниту кредит трансфер систем, меѓутоа ми кажаа дека треба да се состанува Комисијата таму за да завземат став што понатаму одбивање или одобрување на барањето за полагање на правосуден. Не знам кои се чекорите за понатаму и да излезам од ова административна кочница???
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Не ти требаат 300кредити за правосуден. Доволно е тоа што имаш - дипломиран правник. (240кредити)

А кај заврши ако не е тајна?
 
Член од
11 јануари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
kolegi koleski ke moze da sirazmenuvame prasanja da gi proveruvame i konsutlirame, koj ke polaga ovaa sesija nema mi pise. pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom