Правосуден испит

Член од
10 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
Денеска прочитав дека е пуштена новата програма за правосуден испит. Ја погледнав и со оглед на тврдењата дека материјалот бил обемно зголемен малку сум збунет.. Освен делот во кривично право не видов некои други измени во другите закони.. Незнам, можеби и сум погледнал и некоја друга програма. :D Ке ве замолам, ако може некој да ми подобјасни кои се тие промени во програмата и кои се тие нови закони вметнати во истата
 
Последно уредено:
G

Gjoksi

Гостин
Денеска прочитав дека е пуштена новата програма за правосуден испит. Ја погледнав и со оглед на тврдењата дека материјалот бил обемно зголемен малку сум збунет.. Освен делот во кривично право не видов некои други измени во другите закони.. Незнам, можеби и сум погледнал и некоја друга програма. :D Ке ве замолам, ако може некој да ми подобјасни кои се тие промени во програмата и кои се тие нови закони вметнати во истата
Линк до најновата програма за полагање на испитот објавена на 7 октомври на страната на Министерството за правда:
http://pravda.gov.mk/download.asp?Lang=mak&id=1232
Нови закони:
- Закон за комитетот за односи меѓу заедниците
- Закон за употреба на јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа
- Закон за странци
- Закон за државјанството на Република Македонија
- Закон за шумите
- Закон за ловство
- Закон за водите
итн.
 
Член од
10 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
Линк до најновата програма за полагање на испитот објавена на 7 октомври на страната на Министерството за правда:
http://pravda.gov.mk/download.asp?Lang=mak&id=1232
Нови закони:
- Закон за комитетот за односи меѓу заедниците
- Закон за употреба на јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа
- Закон за странци
- Закон за државјанството на Република Македонија
- Закон за шумите
- Закон за ловство
- Закон за водите
итн.
Фала ептен :)
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
Има некој што планира да полага во Декември?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
Јас имам уште малку да дочитам од трговско за целиот материјал да ми биде минат еднаш, но многу бавно ми оди. Додека читам еден предмет имам чувство дека го знам, а штом почнам да читам друг предмет претходниот го заборавам :( Мислиш дека ќе научиме до Декември?
 
G

Gjoksi

Гостин
Јас имам уште малку да дочитам од трговско за целиот материјал да ми биде минат еднаш, но многу бавно ми оди. Додека читам еден предмет имам чувство дека го знам, а штом почнам да читам друг предмет претходниот го заборавам :( Мислиш дека ќе научиме до Декември?
Од лично искуство, со само еднаш или двапати поминат материјал, воопшто не се појавувајте на испитот! Треба многу учење, во смисла на „загревање на столчето“. За успешно да го положите испитот ќе ви треба учење најмалку 3, 4 па и 5 месеци, е сега зависи на колку испити ќе се јавите да полагате.
Поентата на овој пост не ми беше да ве деморализирам или одвратам од идејата да полагате во демекмври, туку да ви укажам дека НАВИСТИНА треба да научите за да се јавите на испитот!!!
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.242
Поени од реакции
19.456
Само за граѓанско треба едно 2,3 месеци салам учење..
Уставно е исто доста тежок,обемен материјал....а и Иџет бара доста,плус специфичен тип е:cautious:..(плус доста потпрашања поставуваат,па можно е да ги одговориш од комбинацијата сите како треба да заглавиш на потпрашањето)...
Со еднаш,два пати(читкање)џабе е....
Мора да се поминат салам сите прашања,се буквално се паѓа....
Единствено на трговско ако се помини така полесно(ноншалантно со оглед дека Јово е "најкул" од сите:)),на другите без салам поминат материјал џабе е,нема шанса да се помини...
А речиси главен фактор е среќата,да ти се погодат прашањата...сепак сите прашања си имаат различна тежина...:pipi:
 
Член од
10 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
фала дечки за советите, вашето споделено искуство е од голема помош, за мене барем :) само би сакал уште да ве прашам отприлика кој период се полага декември? дали е истиот период како и другите сесии, почнувајќи од половина па до крајот на декември?
 
G

Gjoksi

Гостин
фала дечки за советите, вашето споделено искуство е од голема помош, за мене барем :) само би сакал уште да ве прашам отприлика кој период се полага декември? дали е истиот период како и другите сесии, почнувајќи од половина па до крајот на декември?
Да, отприлика истиот период е!
 
Член од
17 октомври 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
На 15-ти Октомври(пред 2 дена) стапи на сила новиот закон за правосуден испит. Согласно законот, единствениот електронски регистар со прашања треба да биде изготвен најдоцна до денот на примената на законот, а до овој момент нема такво нешто. Има ли некој информација во врска со ова.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.978
Поени од реакции
3.696
На 15-ти Октомври(пред 2 дена) стапи на сила новиот закон за правосуден испит. Согласно законот, единствениот електронски регистар со прашања треба да биде изготвен најдоцна до денот на примената на законот, а до овој момент нема такво нешто. Има ли некој информација во врска со ова.
Од на сајтот на министерството за правда. Пред десетина дена имало состанок на министерот за правда, едукаторите од академијата за судии, фирмата која ке брка работа со компјутерите и незнам уште кој таму... Станало збор за начинот на кој ке се внесуваат прашањата во базата, за тоа какви ке бидат прашањата.... се отчекувало првата сесија да биде во декември и.тн.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
15
Поени од реакции
2
Има ли некој информација дали прашањата за електронското полагање треба да се објавени претходно???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom