Православните Албанци во Македонија

Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Јас колку што знам матичен јазик им било албанскиот, повеќето особено жените ниту знаеа македонски, можеби имаш поточни информации.
А и прилично сум сигурен дека качаците плачка све и свашта, ама повеќе христијани, така да во тоа време јазикот ниту имаше некое значење во однос на идентификувањето.

Односот кон православните албанци што го имаат македонците, го дожуваат од бугарите.
Јас имам елементарни знаења од оваа област, па така ги засновам на анегдотални муабети што сум ги слушал од други луѓе за Шкретите, часописи и нешо од вики.
Таму глеам дека има референци. Ако имаш некоја историска литература, препорачај ја.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Јас имам елементарни знаења од оваа област, па така ги засновам на анегдотални муабети што сум ги слушал од други луѓе за Шкретите, часописи и нешо од вики.
Таму глеам дека има референци. Ако имаш некоја историска литература, препорачај ја.
Не може од муабети од луѓе тоа да го заклучиш, исто е и за торбешите кои се албанизирале, кажи им на нив дека биле македонци.
Има на вики за шкретите ама утната е скроз и е целосна пристрастна, шкрет е албански збор за запустени, сиромашни, Shkretin - пустина. И нема нешто референции и пишувања за нив.
И не е при здрав разум да го земале јазикот заради заштита, ниту албанскиот бил официјален во тоа време.
Знам дека денеска шкретите денеска се македонци, ако тие се чувствуваат така никој не може да им го спори тоа.
Сум барал ама нема некоја литература за нив, има една книга од Албанец ама и тој е пристрастен и залетува малце.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.298
Поени од реакции
78.971
Не може од муабети од луѓе тоа да го заклучиш, исто е и за торбешите кои се албанизирале, кажи им на нив дека биле македонци.
Има на вики за шкретите ама утната е скроз и е целосна пристрастна, шкрет е албански збор за запустени, сиромашни, Shkretin - пустина. И нема нешто референции и пишувања за нив.
И не е при здрав разум да го земале јазикот заради заштита, ниту албанскиот бил официјален во тоа време.
Знам дека денеска шкретите денеска се македонци, ако тие се чувствуваат така никој не може да им го спори тоа.
Сум барал ама нема некоја литература за нив, има една книга од Албанец ама и тој е пристрастен и залетува малце.
Добро, а зошто тогаш Шкретите имаат македонска носија, обичаи, култура, имиња и тн.?

Ти веројатно под влијание на големоалбанската идеја, ги мешаш Шкретите, кои се (преку јазикот само) албанизирани Македонци, со православните Албанци, кои се македонизирани Албанци (комплетно македонизирани).

И не сум ја Шкрет, него по една линија на баба ми од мајка, има од таму потекло.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Јас колку што знам матичен јазик им било албанскиот, повеќето особено жените ниту знаеа македонски, можеби имаш поточни информации.
А и прилично сум сигурен дека качаците плачка све и свашта, ама повеќе христијани, така да во тоа време јазикот ниту имаше некое значење во однос на идентификувањето.

Односот кон православните албанци што го имаат македонците, го дожуваат од бугарите.
Ha!

Daj primeri za pravoslvni makedonizirani albanci? Kade ziveat ovie, ne sum sretnal?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Добро, а зошто тогаш Шкретите имаат македонска носија, обичаи, култура, имиња и тн.?

Ти веројатно под влијание на големоалбанската идеја, ги мешаш Шкретите, кои се (преку јазикот само) албанизирани Македонци, со православните Албанци, кои се македонизирани Албанци (комплетно македонизирани).

И не сум ја Шкрет, него по една линија на баба ми од мајка, има од таму потекло.
Имиња бе, имиња имале македонски.
Носијата, обичаите, културата им се врзани со верата, па затоа им се слични па и исти.
Исто со муслиманите, викаш има разлика во култура помеѓу торбешит и албанците?
Не може качаци да албанизираат, глупо е.
Никаде не се оди со негирање на идентитет на цело население, вие најдобро треба тоа да го знаете.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Ha!

Daj primeri za pravoslvni makedonizirani albanci? Kade ziveat ovie, ne sum sretnal?
Оди во прва страница во темава и читај.
Автоматски споено мислење:

Epa skret.
Ti vikash ima skreti i ima pravoslavni makedonizirani albanci.
Nema vrska.

Plus skretite se makedonci, prasaj kogo bilo
Сега се, никој не го спори тоа, ама не биле.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.298
Поени од реакции
78.971
Исто со муслиманите, викаш има разлика во култура помеѓу торбешит и албанците?
Да. Торбешите имаат различни обичаи, носија и ред други културни карактеристики, во однос на оние на Албанците.
Автоматски споено мислење:

Epa skret.
Ti vikash ima skreti i ima pravoslavni makedonizirani albanci.
Nema vrska.

Plus skretite se makedonci, prasaj kogo bilo
Шкретите се Македонци, но словенизираните Албанци, не се. Односно не биле. Денес се претопени (културно), но си имаат потекло, гени.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Исто со муслиманите, викаш има разлика во култура помеѓу торбешитE и албанците?
Голема, посебно Река и населените од таму, торбешите и албанци доселени во Скопско!
Не ја знам ситуацијата во Струшко, таму малку сум бил, ама мислам дека таму асимилацијата(албанизација на торбешите) е поизразена! Макар што полани поминувавме низ тие села, постарите жени си имаа класика торбешка носија иако скоро секаде двоглави орли се вееја!
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Да. Торбешите имаат различни обичаи, носија и ред други културни карактеристики, во однос на оние на Албанците.
Автоматски споено мислење:


Шкретите се Македонци, но словенизираните Албанци, не се. Односно не биле. Денес се претопени (културно), но си имаат потекло, гени.
OK, ama ne znam kade se lokaciski niz MK - ne znam dali zborime za isti regioni.

Posto Skreti se Gorna Reka. A ova vtorovo isto bi trebalo da e vo istiot region ili ne? Da ne e drug region, toa mislev.

Inaku ne se slagam deka bile Albanci pa se pretopile vo Makedonci i si znaat. Ova @puno sto go zbori bi drzelo voda, da imase poise od 2ca sto go zborat. Mozebi moze i da se prifati deka ima pretopeni vo Bitola ili Ohrid, ama tie pobliski bi bile do vlasi/grci otkolku Alb. Mozebi @puno ili nekoj drug moze malce da obrazlozi kaj se lokaciski.

Odi denes vo koe bilo selo od Gorna reka plus kaj bilo okolu Gorna reka (kaj sto ziveat pravoslavni) i nema da najdes poddrska na tezava, ne deka nekoj gi prisiluva tuku sami ke si kazat deka ne e taka. Sto e razlicno od na primer Makedonci od Egejska makedonija koi ako nekoj ne gi pritiska ke si kazat deka se MK.

Granicna grupa pomegju MK i Alb se Skretite (pa i Mijacite) ama da se zbori deka se Albanci e samo zelba na Albancite i niven vekoven stremez za osvojuvanje. Pre bi rekol deka pocnuvajki od tamu, preku Mat, pa do Crna gora se nekako plemenski zaednici koi se relativno bliski i koj kako se cuvstvuva sega versus pred 300-500 godini e malce glupo. Porano poveke se identifikuvale so religija vs etnicka pripadnost.

Pa Skretite i Mijacite se poznati po toa sto begale i bile napagjani od kacacki bandi, od kaj sea bile albanci.

Dolna reka se MK muslimani, isto vrska nema so Albanci. Ako sega zaradi partii i slicno vlagaat vo Alb partii ili si gi albaniziraat preziminjata ili drugi porivi od kratkorocna priroda OK, nivno si e. No, tie vrska nemaat so Albanci, tie se i pocisti MK otkolku Skreti.

Ako veke zborime za provokativni tezi, jas bi nafrlil 2 tezi:
- deka do Korca, pa i do Kukes/Prizren i sekade okolu Shar Planina se mnozinstvo Makedonci.
- deka Gjergj Kastriot e Mijak/Skret i normalno e nash :) :) :)
Автоматски споено мислење:

Имиња бе, имиња имале македонски.
Носијата, обичаите, културата им се врзани со верата, па затоа им се слични па и исти.
Исто со муслиманите, викаш има разлика во култура помеѓу торбешит и албанците?
Не може качаци да албанизираат, глупо е.
Никаде не се оди со негирање на идентитет на цело население, вие најдобро треба тоа да го знаете.
Pa nikade ne se odi, toa go zborime i nie. Nikoj ne se identifikuva od Skretite so Albanci.
Od Torbesite pocnaa, no toa e najmnogu zaradi sto se bliski so religija i zasto partiski prosperiraat a i albancite imaat zadni nameri (asimilatorski) pa gi igraat. Torbesite ne ni znaat albanski da zborat a i zborat podobar MK od mnogu drugi.

Razbiram Skiperia e made e mn jako za vas ama da bideme realni malce, ne ziveeme vo Amerika pa da ne znaeme i gledame.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Да. Торбешите имаат различни обичаи, носија и ред други културни карактеристики, во однос на оние на Албанците.
Автоматски споено мислење:


Шкретите се Македонци, но словенизираните Албанци, не се. Односно не биле. Денес се претопени (културно), но си имаат потекло, гени.
Кои се тие различни обичаи?

Бранко Манојловски е од горна река, другите што одрекуваат сосема нормално е, во тоа игра улога и исламот кај мнозинството албанци, и шовинистичката политика на Србија, па после и на Македонија.
Јасни цели имаа, кога се брише ортодоксната вера кај албанците подифолт се тера со тоа дека албанците се дојденци. Класичен бугарски трик, абе буквално исто тоа што ви прават бугарите вие сте го направил врз православните албанци.

Имаат мајчин албански јазик, никогаш не биле под албанско владеење ама македонецот вика заради качаците смениле мајчин јазик, им оделе и по дома качаците да им сменат јазик, сигурно ги прислушувале 24/7 што ќе зборат дома.

Ама ама, македонецот не запира до ова, вика вакви албанизирани словени има и по Албанија, па и Скендербег бил македонец.
Автоматски споено мислење:

Pa nikade ne se odi, toa go zborime i nie. Nikoj ne se identifikuva od Skretite so Albanci.
Od Torbesite pocnaa, no toa e najmnogu zaradi sto se bliski so religija i zasto partiski prosperiraat a i albancite imaat zadni nameri (asimilatorski) pa gi igraat. Torbesite ne ni znaat albanski da zborat a i zborat podobar MK od mnogu drugi.
Врв на двојни стандарди, Лабуништа се декларираат албанци, се муслимани, но мајчин им е македонскиот, за македонците тие се македонци пошто мајчин јазик им е македонскиот. Ама кога на горно реканците мајчиниот им е албански а се декларираат барем мнозинството како македонци, македонецот вика овие се македонци пошто самите се декларираат како такви.
Решете се за едното барем.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Ајде. Има турски пописни тефтери па да видиме колку албански семејства има во Македонија во 19 век?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Имиња бе, имиња имале македонски.
Носијата, обичаите, културата им се врзани со верата, па затоа им се слични па и исти.
Исто со муслиманите, викаш има разлика во култура помеѓу торбешит и албанците?
Да не се мешам во другото, не ми е познато, но ова не е точно. Албанците и Торбешите имаат различни носии и адети при свадба исл. Ова ми го кажувал другар Мак.муслиман. Нормално и различни песни се пеат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom