Православните Албанци во Македонија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.966
Арнаутските бегови, дошле од Кавказ, како награда од воените походи добиле да бегуваат во Македонските села во Западна Македонија, Косово и Албанија. И го арнаутизирале локалното население. Сите села во Македонија, населени со Албанци имаат словенски топоними и на селата и на околината(реки, планини, области и месности) ..
За друго не знам, али тоа што словенските топоними доминираат тука, па дури и во Албанија (може да се каже), не значи дека дошле од Кавказ.
И Романија исто. И таму словенските топоними се многу присутни.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
За друго не знам, али тоа што словенските топоними доминираат тука, па дури и во Албанија (може да се каже), не значи дека дошле од Кавказ.
И Романија исто. И таму словенските топоними се многу присутни.
И? Тоа не ти говори доволно само по себе дека таканаречените “Словени“ се староседелци на сите територии во Европа?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.966
И? Тоа не ти говори доволно само по себе дека таканаречените “Словени“ се староседелци на сите територии во Европа?
Тоа што топонимите биле словенски во Албанија и Романија, воопшто не мора да значи дека Словените се староседелци. Која ти е таа детска логика? И оној погоре исто - тоа што биле доминантни словенски топоними, значи дека Албанците се од Кавказ. :pos:

Камо ги сите тие словенски топоними на Балканот во историските пишани извори и на картите постари од пети-шести век?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.609
Поени од реакции
26.118
За друго не знам, али тоа што словенските топоними доминираат тука, па дури и во Албанија (може да се каже), не значи дека дошле од Кавказ.
И Романија исто. И таму словенските топоними се многу присутни.
Романците се романизирани словени.. Дури и имињата им се претежно словенски.
Иначе денешните Албанци не дошле од нигде, тие се албанизирани словени...

Нивното народно творештво е полно со Словенски траги... да прашаш некој Албанец како му се викале христијанските предци, во огромен број на случаи ќе најдеш дека имињата и презимињата им биле словенски.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Тоа што топонимите биле словенски во Албанија и Романија, воопшто не мора да значи дека Словените се староседелци. Која ти е таа детска логика? И оној погоре исто - тоа што биле доминантни словенски топоними, значи дека Албанците се од Кавказ. :pos:

Камо ги сите тие словенски топоними на Балканот во историските пишани извори и на картите постари од пети-шести век?
Главниот град на Македонците е Пела (Бела). Градот Стоби. Стибера. Хераклеа. И најстариот од сите спомнати - ЛЕБаја кој го содржи коренот ЛЕБ се до денес во градот ПриЛЕП.
А и истите лични имиња. Јустинијан со своето име Управда, неговиот вујко Јустин со роденото име Исток заедно со сопругата Љубица. Нивниот војсководач Белизар (Бели Цар)... И сите тие пред 6-ти век.
А Албанците во Албанија (Тоските) се албанизирани Македонци (и Срби/Црногорци) и Власи. Гегите во Косово се друга приказна. ТИЕ се доселениците. Тие се бореле на страната на Персија (како персијско племе) против војската на Александар Македонски. Тие уште тогаш се опишани со кечињата (капи од тврд филц). Тие се доселени во 17 век (иако и во нив денес има дел словенска крв). Ако немаш друга работа, барај во турските пописни тефтери - колку албански фамилии имало во Косово и Метохија и Македонија до крајот на 19 век?
Се друго е тресење од ракав на фантазии и слатки сништа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Романците се романизирани словени.. Дури и имињата им се претежно словенски.
Иначе денешните Албанци не дошле од нигде, тие се албанизирани словени...

Нивното народно творештво е полно со Словенски траги... да прашаш некој Албанец како му се викале христијанските предци, во огромен број на случаи ќе најдеш дека имињата и презимињата им биле словенски.
Како го објаснуваш огромниот фонд на позајмени латински зборови во албанскиот јазик, и како го објаснуваш недостатокот на латински зборови во словенските јазици во балканот?
А турски зборови имаат и словенските јазици позајмено и албанскиот. Што ти покажува аргументов?
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Гаси интернет :vozbud:
:facepalm:
Ти си тој што треба да го гасиш интернетот - ти се суши мозокот.
Податоците ги има во печатени книги - од таму ги знам. И тоа во книги пишувани од англиски автори, во '50-тите години на 20 век. Јас не го измислив тоа.
Интернетов денес (поготово Википедија) се обидува да ги ревидира тие факти и да ги претстави поинаку. Па ако имаш ти поинакви сознанија од овие што јас ги напишав - тогаш ти треба да го гасиш интернетот :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
:facepalm:
Ти си тој што треба да го гасиш интернетот - ти се суши мозокот.
Податоците ги има во печатени книги - од таму ги знам. И тоа во книги пишувани од англиски автори, во '50-тите години на 20 век. Јас не го измислив тоа.
Интернетов денес (поготово Википедија) се обидува да ги ревидира тие факти и да ги претстави поинаку. Па ако имаш ти поинакви сознанија од овие што јас ги напишав - тогаш ти треба да го гасиш интернетот :)
Којзнае што приказни си читал, Љубица :pos:
Еве, зошто нема на монетите на Јуснинијан не стои Управда туку стои ЈУСТИНИЈАН ?
Или пак зошто на илијадниците епиграфски споменици нема Љубица, ИСТОК :pos:, Управда итн?
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Којзнае што приказни си читал, Љубица :pos:
Еве, зошто нема на монетите на Јуснинијан не стои Управда туку стои ЈУСТИНИЈАН ?
Или пак зошто на илијадниците епиграфски споменици нема Љубица, ИСТОК :pos:, Управда итн?
Не ми сесмееш мене, туку на познати историчари од светски ранг. Ама, нели, ти си многу попаметен од нив. Терај така. Свака будала тера своје весеље.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не ми сесмееш мене, туку на познати историчари од светски ранг. Ама, нели, ти си многу попаметен од нив. Терај така. Свака будала тера своје весеље.
Може да видиме кои се тие историчари од светски ранг кои велат; Јусинијан е Управда, Јустин е Исток и да не ја заборавиме Љубица.

Еве ти еден диптих со целосното име на Јустинијан;



Има милион надписи (монети и останато), чекам јас еден натпис УПРАВДА, ИСТОК, ЉУБИЦА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom