Правна помош и совети

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Дали стечајниот управник е именувано лице кое подлежи на законите и одлуките на ДКСК? И дали ДКСК е надлежна и за адвокатите или воопшто учесниците во еден стечај?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Едно прашање некој постручен ако знае, не е за мене дилемата:
Ако се вработиш, пример во септември 2021 година, дали ти следува (откако ќе наполниш 6 месеци) цел одмор кој треба да се искористи до јуни 2022?

На едно другарче му рекле (во март годинава, откако наполни 6 месеци во фирмата) дека цел одмор му следува, но дека тие денови не му се до овој јуни, туку до јуни 2023.
WTF?

По секоја логика, тој му е одмор календарски за 2021 година (бидејќи тогаш му е вработувањето) и треба да го искористи до јуни годинава, а не до јуни 2023.
Впрочем, му дале 18 дена за користење, но дури до јуни 2023.
Некако не ми се слага фактот вработувањето да ти е во септември 2021 година и да имаш само 18 дена годишен одмор до јуни 2023. Toa e скоро две календарски години со 18 дена.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Едно прашање некој постручен ако знае, не е за мене дилемата:
Ако се вработиш, пример во септември 2021 година, дали ти следува (откако ќе наполниш 6 месеци) цел одмор кој треба да се искористи до јуни 2022?

На едно другарче му рекле (во март годинава, откако наполни 6 месеци во фирмата) дека цел одмор му следува, но дека тие денови не му се до овој јуни, туку до јуни 2023.
WTF?

По секоја логика, тој му е одмор календарски за 2021 година (бидејќи тогаш му е вработувањето) и треба да го искористи до јуни годинава, а не до јуни 2023.
Впрочем, му дале 18 дена за користење, но дури до јуни 2023.
Некако не ми се слага фактот вработувањето да ти е во септември 2021 година и да имаш само 18 дена годишен одмор до јуни 2023. Toa e скоро две календарски години со 18 дена.
Тоа зависи од фирмата каде работи, еве на пример, во мојава фирма не ти дозволуваат користење на годишен одмор во целост, туку ти велат да си пишеш барање за користење на год.одмор на два дела, во кој првиот дел не смееш да земеш помалку од 10 дена а вториот дел да го искористиш најкасно до 30 јуни наредната година.
Другарот твој има право да користи одмор во оваа година или во наредната, но колку денови ќе му одобрат зависи од потребите на фирмата, дали има замена итд.
 
Член од
21 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
18
Едно прашање некој постручен ако знае, не е за мене дилемата:
Ако се вработиш, пример во септември 2021 година, дали ти следува (откако ќе наполниш 6 месеци) цел одмор кој треба да се искористи до јуни 2022?

На едно другарче му рекле (во март годинава, откако наполни 6 месеци во фирмата) дека цел одмор му следува, но дека тие денови не му се до овој јуни, туку до јуни 2023.
WTF?

По секоја логика, тој му е одмор календарски за 2021 година (бидејќи тогаш му е вработувањето) и треба да го искористи до јуни годинава, а не до јуни 2023.
Впрочем, му дале 18 дена за користење, но дури до јуни 2023.
Некако не ми се слага фактот вработувањето да ти е во септември 2021 година и да имаш само 18 дена годишен одмор до јуни 2023. Toa e скоро две календарски години со 18 дена.
Мислам дека му следува пропорционален дел од годишниот одмор по 2 дена месечно или вкупно 8 дена за 2021 кои треба да ги искористи до 30 Јуни, 2022.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Мислам дека му следува пропорционален дел од годишниот одмор по 2 дена месечно или вкупно 8 дена за 2021 кои треба да ги искористи до 30 Јуни, 2022.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Ама не и до јуни 2023...
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Тоа зависи од фирмата каде работи, еве на пример, во мојава фирма не ти дозволуваат користење на годишен одмор во целост, туку ти велат да си пишеш барање за користење на год.одмор на два дела, во кој првиот дел не смееш да земеш помалку од 10 дена а вториот дел да го искористиш најкасно до 30 јуни наредната година.
Другарот твој има право да користи одмор во оваа година или во наредната, но колку денови ќе му одобрат зависи од потребите на фирмата, дали има замена итд.
Мојот одговор го игнорираш, но еве јас пак ке ти пишам, токму до 30 јуни 2023 треба и може да го искористи.
Дај бе престани да збориш глупости и работи кои што не ги разбираш.
Подобро не давај никаков совет отколку да им даваш на луѓево погрешни информации.

@STEALTH батали ја оваа, слушај го мислењето на @MyName, неговото е правилно и точно.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Дај бе престани да збориш глупости и работи кои што не ги разбираш.
Подобро не давај никаков совет отколку да им даваш на луѓево погрешни информации.

@STEALTH батали ја оваа, слушај го мислењето на @MyName, неговото е правилно и точно.
Не знам како е кај други, кај нас во фирма е баш како што напиша поздравот. Првиот дел минимум 10 дена а вториот дел мора да се искористи до крајот на јуни инаку пропаѓа.

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Ти и она зборите кога имаш право на цел годишен одмор, ние збориме колку дена ти следуваат ако си почнал на работа во септември 2021 и до кога треба да ги потрошиш.

@MyName - Го знам тоа за пропорционален дел (2 дена од месец), фактички другаров има 8 дена за 2021 кои треба да ги потроши до 31.06.2022, а не до 31.06.2023 како што му рекле (додуше нему му рекле 18 дена до 31.06.2023, ама пак го кратат на финта, овака има само десет дена нов одмор - 8 дена од пропорционалниот дел и 10 нов LOL).

Нему треба да му следува целосно нов одмор од 01.07.2022, така?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Не знам како е кај други, кај нас во фирма е баш како што напиша поздравот. Првиот дел минимум 10 дена а вториот дел мора да се искористи до крајот на јуни инаку пропаѓа.

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
Нема врска едното со другото.
Нема врска ова што го пишувате вие со тоа што го праша @STEALTH.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Нема врска едното со другото.
Нема врска ова што го пишувате вие со тоа што го праша @STEALTH.
Ти немаш врска или не ти фаќа црпката.
После 01.07.2023 му следува нов годишен одмор кој треба да го искористи до 30.06.2024 год.
Проста работа.:tapp:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ти и она зборите кога имаш право на цел годишен одмор, ние збориме колку дена ти следуваат ако си почнал на работа во септември 2021 и до кога треба да ги потрошиш.

@MyName - Го знам тоа за пропорционален дел (2 дена од месец), фактички другаров има 8 дена за 2021 кои треба да ги потроши до 31.06.2022, а не до 31.06.2023 како што му рекле (додуше нему му рекле 18 дена до 31.06.2023, ама пак го кратат на финта, овака има само десет дена нов одмор - 8 дена од пропорционалниот дел и 10 нов LOL).

Нему треба да му следува целосно нов одмор од 01.07.2022, така?
Well... not exactly
Во првите 6 месеци имаш по 2 дена што можеш да ги користиш во тие први 6 месеци, а после овој период се стекнуваш со право на годишен одмор. Ако во првите 6 месеци си користел денови (овие со 2 дена по месец), тие после ти се засметуваат како искористени и во годишен одмор откако ќе го стекнеш правото (по 6 месеци вработување). Годишен одмор не може да биде помалце од 20 дена по закон, така што чудно ми е што другар ти има 18, освен ако во првите 6 месеци не искористил денови. Годишниот одмор од тековната година се користи до крај на јуни следната година, така што другар ти ако се стекнал со право на годишен одмор во 2022 година, тие денови може да ги искористи до крај на јуни 2022 година, од јули почнува годишниот одмор од 2022 година, што може да се искористи до крај на јуни 2023 година.
Види погрешно нешто да не сфатил другар ти.

А иначе @pozdrav eden topol кај тебе така функционира зошто така е по закон. Одморот го користиш во 2 дела од кои првиот дел мора да ти биде во тековната година и да биде 2 недели непрекинато, т.е. да речеме од одморот за 2021 година, 10 дена мораш да искористиш до крај на 2021 година, другите денови можеш во еден или повеќе пати во 2022 година до крај на јуни.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Не сфатил погрешно, таман си е.
Пренесов тоа што му рекле. И за 18-те дена и за јуни 2023.

Сепак станува збор за приватна фирма, не знам што те чуди што му рекле 18 дена :) Да можат ќе му речат 10.

Ти она што го напиша се ми е познато, лично на мене. Сум користел и пропорционални денови од одмор, сум видел суво и сурово.
Не напиша колку дена му следуваат до јуни 2022 ако почнал со работа во септември 2021...
Ме цитираше за 8-те дена (4 месеци х2), ама сега по твое излегува дека треба да си бара полн одмор (18 дена или колку и да му рекле од фирма) до јуни годинава.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Дали некој знае колкава е казна за паркирање на туѓо гаражно место? Имено, во подземна гаража е паркирано, не знаеме чие е, а со пајак не може оти е подземна гаража, ниско е. Прво молевме да се тргне, па оставивме предупредување кое го снема што значи игра сеир...Затоа прашувам за висина на казна. Фала

Sent from my 4047X using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Дали некој знае колкава е казна за паркирање на туѓо гаражно место? Имено, во подземна гаража е паркирано, не знаеме чие е, а со пајак не може оти е подземна гаража, ниско е. Прво молевме да се тргне, па оставивме предупредување кое го снема што значи игра сеир...Затоа прашувам за висина на казна. Фала

Sent from my 4047X using Tapatalk
Tocno bas za parking mesto vo podzemna garaza vo zgrada - ne znam. Ama imavme slicen problem so komsija sto parkirase pred vlez vo kuka I garaza kaj tatko mi. Za sekoe izleguvanje od doma so kola trebase da mu odis doma I da go vikas. Pa jadel, spiel, go cekas.... Posto min. 10-tina pati prethodno razgovaravme I nemase razbiranje, viknavme policija. Policijata pisa standardna kazna za pogresno parkiranje, mislam bese 50 evra, duri I go najde sopstvenikot I razgovarase so nego. Nemavme poveke problemi...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom