Правна помош и совети

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Ако еден стан на имотен лист има пр. 50 м2, а реално е 65 м2. Која е процедурата за да се запишат сите реални квадрати на имотен лист?
Се ангажира геодетска куќа, да изврши премерување, да изготви елаборат. Со тој документ во Катастар се врши промена. Мислам дека за ова повеќе ќе најдеш на страната на Катастар, како и тарифите
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ако некој ми скрши прозор на кола со камен намерно што може да се направи? Дали полицијата ќе го гони по службена должност или ќе ме упатат на приватна тужба?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ако некој ми скрши прозор на кола со камен намерно што може да се направи? Дали полицијата ќе го гони по службена должност или ќе ме упатат на приватна тужба?
Оштетување туѓи предмети Член 243 (1) Тој што ќе оштети, уништи или стори неупотреблив туѓ предмет, ќе се казни со парична казна или со затвор до три години. (2) Ако штетата е од значителна вредност или предметите се добра под привремена заштита или културно наследство, сторителот ќе се казни со затвор од шест месеци до пет години. (3) Гонењето за делото од став 1 се презема по приватна тужба.

Така да по приватна. Да не те буни она значителна, пошто стаклото не вреди сигурно толку.
(35) Под значителна имотна корист, вредност или штета, се подразбира корист, вредност или штета што одговара на износот на 50 просечни месечни плати во Републиката во времето на извршувањето наделото
 
Член од
19 јуни 2013
Мислења
15
Поени од реакции
1
Ве молам за помош доколку има некој по упатен.Сакам дворот да си го продолжам и да го преградам да го претворам во соби,но со самото тоа влегувам во парцела која е празна и по и формација од страната на катастар во сопственост стој Република Македонија,на местото некогаш имало куќа ама јас сум 40 год куќа таму веќе нема од кога знам замене,по кажување од мајками тогашната куќа била на дедоми на брат,јас сега сакам нешто да доградам парцелата не е воопшто на атрактивна локација,ама пред да почнам сакам да се осигурам дека нема да се појави некој и да рече аха ова беше на дедоми па да си имам проблем.Олеснителна околност ли е тоа што на страната на катастар стој РМ,а не некое физичко лице,воопшто не ми е јасно дали со самото тоа што нема веќе куќа на местото,останува само парцелата на име на држава?
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Ми треба правен совет.

Пред неколку години бев нападнат од две пијандури на работа т.е. тие нападнаа еден од вработените со што бевме повикани да интервенираме (работев како обезбедување) и ќе изнесовме надвор со што повикавме полиција, но тие насрнаа и на нас. После долги години ми е пресудно во моја корист 40.000 ден., но после неколку месеци ми стига 120.000 денари како сум осуден и треба да платам, никаде немам добиено тужба, пријава, жалба, очигледно адвокатот не одговорил со приговор бидејќи се колеги и веројатно сум наместен. Веќе сум даден на извршување. Прашањето ми е дали има некој суд каде што можам да се жалам и дали може повторно да се отвори судска постапка повторно да се понови судењето.
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво.Ве молам за одговор доколку некој навистина знае да ми каже…Живеам во Германија,но пред 6 месеци купив стан во Скопје.Станот треба да се плати на 3 рати.Првата рата од 16,000€ ја уплатив на инвеститорот веќе.На две трансакциски сметки ставив по 8000€ и ги префрлив парите на имвеститорот.За втората рата сакам да му префрлам 12.000€ на татко ми на ДЕВИЗНА сметка и ток да ги префрли на инвеститорот.Е сега прашањето ми е : Дали во случајот со првата рата треба да пријавам некаде во УЈП или ништо не треба ? Дали во случајов со вторава рата ако префрлам од Германија во Мк на девизна сметка 12.000€ ќе треба да пријавам/платам некаков данок ? Извинете на долгиот текст,но сакам убаво да се објасни
Благодарам
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
241
Здраво.Ве молам за одговор доколку некој навистина знае да ми каже…Живеам во Германија,но пред 6 месеци купив стан во Скопје.Станот треба да се плати на 3 рати.Првата рата од 16,000€ ја уплатив на инвеститорот веќе.На две трансакциски сметки ставив по 8000€ и ги префрлив парите на имвеститорот.За втората рата сакам да му префрлам 12.000€ на татко ми на ДЕВИЗНА сметка и ток да ги префрли на инвеститорот.Е сега прашањето ми е : Дали во случајот со првата рата треба да пријавам некаде во УЈП или ништо не треба ? Дали во случајов со вторава рата ако префрлам од Германија во Мк на девизна сметка 12.000€ ќе треба да пријавам/платам некаков данок ? Извинете на долгиот текст,но сакам убаво да се објасни
Благодарам
Ne se plakja nikakov danok.
So toa sto pozelno e tatko ti koga ke ja uplakja sumata, vo celta na doznaka na uplatnicata da navede deka taa uplata e vo tvoe ime i da go navede notarskoto brojce na zavereniot dogovor/preddogovor sto go imas so investitorot
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ne se plakja nikakov danok.
So toa sto pozelno e tatko ti koga ke ja uplakja sumata, vo celta na doznaka na uplatnicata da navede deka taa uplata e vo tvoe ime i da go navede notarskoto brojce na zavereniot dogovor/preddogovor sto go imas so investitorot
Да,знам тоа.Само не ми беше јасно за данок,затоа што кај нашите институции не се знае…Политичариве милијарди префрлаат,кријат,перат,крадат…УЈП ке се фати за моите 12.000€ … Ок.Сепак фала
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
здраво јас суѓ во германија, дали има некој адвокат да се слушнеме имам проблем во мк
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Ми понудија плата од мизерни 16.000 денари и пријавен на пола работно време, а неделно работам 45 часа од понеделник до сабота. Наскоро ќе треба да потпишам договор па се мислам да не потпишувам месецов туку да почекам до април за да ми ја покачи платата.
Совети и мислења ве молам.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Добро утро.

Дали некој знае каде во кој закон, подзаконски акт, правен пропис, каде има информации околу браните?
Конкретно, ме интересира колкава треба да е оддалеченоста помеѓу брана и одредена парцела/земјиште, за да биде ослободен сопственикот на дадената парцела од плаќање на надоместок?

Барав во закон за води, закон за водостопанство, но ништо никаде на пронајдов.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
Се предлага законска можност за декларативна промена на полот – ќе биде потребна само изјава заверена на нотар

ало шупелки, па имаш закон за ПИОМ женски пол оди АКО САКА 2 години порано во пензија со 5% поголема основица
Башка се шушка во регионот и враќање на задолжителен Воен Рок, ама по секоја логика и за ДВАТА пола


... а ние како гуски во Магла сме
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Се предлага законска можност за декларативна промена на полот – ќе биде потребна само изјава заверена на нотар

ало шупелки, па имаш закон за ПИОМ женски пол оди АКО САКА 2 години порано во пензија со 5% поголема основица
Башка се шушка во регионот и враќање на задолжителен Воен Рок, ама по секоја логика и за ДВАТА пола


... а ние како гуски во Магла сме
Колку што сум слушнал, во Словенија имаат поголем проблем. Има луѓе кои час се женски, час се машки. Па сега бараат решение за нив, да им удоволат. Не верувам дека во нашиот Закон, доколку го изгласаат, ќе биде ова ограничено
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Sakam da prasam kako firmata koja se vodi na adresata na koja ziveam a e registrirana od kiradgii na prethodnite sopstvenici da ja izbrisam od mojata adresa?
Bev vo centralen register I seuste veke 10 godini se vodi aktivna firma na Moja adresa na Moja sopstvenost.
Isto taka ima prijaveno privatno lice so adresa na ziveenje na istiot Stan koe ne zivee tuka dolgo vreme.Ne gi poznavam nitu liceto Niti firmata .
Moze li da imam problemi I kakvi bi imala Ako ne mozam da gi odjavam od adresata?
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Здраво дали може некој да ми помогни, да ми даде нешто повеќе совети. Нешто во себе ми вели дека повеќе вреди нештово, отколку што ми го проценија, проценителново друштво.. Се работи за недвижен имот, атрактивна локација и голем простор е... Ако може некој да ми пиши во инбокс.. ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom