Правна помош и совети

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Почитувани имам една недоумица итоа
Што и докога може да трае постапка по стар закон ако во меѓувреме е донесен нов закон
Поздрав
Ќе си тераш по стариот Закон, новиот не важи за тебе. Освен во одредени ситуации, на пр. во кривична постапка, кога во еден Закон има повисока, а во новиот пониска казна, ќе важи пониската казна.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Ми треба помош за тертип за Одлука за промена на лични податоци за содружник. Имено, фирма со 2 управители и 1 основач треба да свикаат Собрание на содружници, и на тоа собрание треба да донесат Одлука за промена на личните податоци на едно лице (основачот) (лицеот е запишано е под едно презиме на основањето на друштвото, а сега има друго променето во новата лична карта). Покрај стандардните документи (копија од лична карта и нотарски заведено решение за промена на презимето од МВР), ми побараа и ваква одлука. Чудна одлука, ама ете мора во централен да се достави.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Еј момци.. ми треба помош... :)... Се расправам со Т мобиле веќе 3 месеци, ми се јавија некои дечки од некоја фирма http://creditexpress.com.mk/ И ми рекоа дека ако не ја платам сметката од 60.000 денари која ми стигна безвезе. никад немам направено ни 6.000 а камоли 60.000 значи ако не ја платам до денеска, ќе ми дошле извршители дома ... како тоа?, ниту ме викнале на суд ниту ништо одма директ извршители дома ?.. и плус.... не сум направил толкава сметка... милион посто сум сигурен, ми извадиа детална сметка и на неа пишува како сум вртел во Боливија, Бахреин, Обединети Арапски Емирати, Брунеи и слично (боже сачувај) :nesvest:болдираното ми е прашање до вас, а ако може и подетално да ми објасните што кој к.р да правам со овие лопови.. да ти се насерам у државата
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
Еј момци.. ми треба помош... :)... Се расправам со Т мобиле веќе 3 месеци, ми се јавија некои дечки од некоја фирма http://creditexpress.com.mk/ И ми рекоа дека ако не ја платам сметката од 60.000 денари која ми стигна безвезе. никад немам направено ни 6.000 а камоли 60.000 значи ако не ја платам до денеска, ќе ми дошле извршители дома ... како тоа?, ниту ме викнале на суд ниту ништо одма директ извршители дома ?.. и плус.... не сум направил толкава сметка... милион посто сум сигурен, ми извадиа детална сметка и на неа пишува како сум вртел во Боливија, Бахреин, Обединети Арапски Емирати, Брунеи и слично (боже сачувај) :nesvest:болдираното ми е прашање до вас, а ако може и подетално да ми објасните што кој к.р да правам со овие лопови.. да ти се насерам у државата
А каква врска има фирмава со Т мобиле?? тое не ми е јасно?? Имаш проблем со нив или Т мобиле?? инаку немој да дојдеш до извршители мн гадна работа е тоа:(
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
А каква врска има фирмава со Т мобиле?? тое не ми е јасно?? Имаш проблем со нив или Т мобиле?? инаку немој да дојдеш до извршители мн гадна работа е тоа:(

Они им се рекетарите ваљда на Тмобиле, луѓето кои им наплаќаат долгови.. 'ебем ли га, ти пишува на сајтот кои услуги ги нудат.. расчепкај ќе видиш.
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
Они им се рекетарите ваљда на Тмобиле, луѓето кои им наплаќаат долгови.. 'ебем ли га, ти пишува на сајтот кои услуги ги нудат.. расчепкај ќе видиш.
da da gledav toa i nekako mn mi e sumjuvo. toa ne e dozvoleno taka da mozes da gi tuzis zaso nekoi dr lica ti se zakunvaat.mn ti e zamrsena situcijava izvini mn se trudam da resam ama jbg ne sum use diplomiran pravnik pa ni advokat. naljboli da prasasa nekoj od forumov so e advokar ili da se obratis na sam advokar. nekam ne daj boze da ne te izlazam:(
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Они самите ми ја замрсуваат ситуацијава.. ти текнуе..
Самите ми пратиле сметка од 60.000
Самите ми праќаат рекетари за наплата
Самите сакаат да ми пратат извршители да ми соберат вредни работи од дома.
Јас неам никаква врска, само седам и се чудам пошто не се разбирам многу у право затоа и побарав помош, него како и да е, Звездичке, фала :smir:
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
Они самите ми ја замрсуваат ситуацијава.. ти текнуе..
Самите ми пратиле сметка од 60.000
Самите ми праќаат рекетари за наплата
Самите сакаат да ми пратат извршители да ми соберат вредни работи од дома.
Јас неам никаква врска, само седам и се чудам пошто не се разбирам многу у право затоа и побарав помош, него како и да е, Звездичке, фала :smir:
те свакам јас сосема драго пријателче ама како викаат кај има сила нема правдина..знам дека не си ти крив мора да местат некој за да земат пари. Затоа ти викам знам дека не ти се дава пари за адвокат ама тоа според мене е најпаметна работа:) Сигурно не ти кажат точно како да постапиш. не се читкај на почеток кај некој екстра скап за обично мислење, прво прашај некој пообичен па после ако ја терас голеам работава барај некој појак:)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Они им се рекетарите ваљда на Тмобиле, луѓето кои им наплаќаат долгови.. 'ебем ли га, ти пишува на сајтот кои услуги ги нудат.. расчепкај ќе видиш.
ЕОС Матрикс да не се?

Ако се тие, тоа е фирма која врши присилна наплата.

Иначе дали имаш раскинато договор со Т Мобиле? Или пак имаш стар некој долг и потоа едноставно си престанал да го користиш тоа бројче, а договорот официјално не си го раскинал?


Едит- Ах сега видов Кредит Експрес. Не видов дека фирмата си ја пишал. Тоа е тоа. Ист принцип веројатно ко Еос Матрикс. Присилна наплата.
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
ЕОС Матрикс да не се?

Ако се тие, тоа е фирма која врши присилна наплата.

Иначе дали имаш раскинато договор со Т Мобиле? Или пак имаш стар некој долг и потоа едноставно си престанал да го користиш тоа бројче, а договорот официјално не си го раскинал?


Едит- Ах сега видов Кредит Експрес. Не видов дека фирмата си ја пишал. Тоа е тоа. Ист принцип веројатно ко Еос Матрикс. Присилна наплата.
абе ок кој и да се тоа е против законоски-тоа тие класицен приемр за рекетар или се лазам?? Незз ама ако има пробелем Т мобиле со него треба тој лицно да испрати прво опомени до него незз колку ама битно ке те толерираат некое време(у мегувреме ти акаат камата:( ) и после следи судско ресение односно прво тужба за енплатена сметка па се иде на суд бла бла..... така иде нешо само треба тука најстручно мислење како што кажав АДВОКАТ :( сепак замрсена е работава не е малку 60 000 денари:( ке биде жустро:(
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Извинете народе... Како можат присилно да ме натераат да наплатам нешто кога не сум го реализирал истото ??? .... Како можам да платам 1000 евра на Тмобиле кога не сум направил ни 100 евра сметка.. не ми е јасно... ништо не ми е јасно.. немам долг никаков, секој месец ми стигаше сметка од 2 до 4 иљади денари и си ги плаќав редовно, пошто многу патувам надвор од Македонија ги праќав моите да ги плаќаат моите сметки,сите сметки ми се платени. само оваа предпоследнава ме остави без зборови.. бројот до ден денес го користам, али исклучен ми е се додека не го платам долгот од 60 иљадарки.. ват д фак ??? ништо не разбирам.. мислам што ќе ми е адвокат кога немам зашто да се бранам.. едноставно НЕВИН сум а некој со сила сака да ме поебе.. :nesvest:

И плус батките од Кредит експрес кој ми се јавија ми рекоа ако не го подмирам долгот до денеска 20ти Април 2010, ќе потпишат решение до таму некој си извршител.. :uvo:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
абе ок кој и да се тоа е против законоски-тоа тие класицен приемр за рекетар или се лазам?? Незз ама ако има пробелем Т мобиле со него треба тој лицно да испрати прво опомени до него незз колку ама битно ке те толерираат некое време(у мегувреме ти акаат камата:( ) и после следи судско ресение односно прво тужба за енплатена сметка па се иде на суд бла бла..... така иде нешо само треба тука најстручно мислење како што кажав АДВОКАТ :( сепак замрсена е работава не е малку 60 000 денари:( ке биде жустро:(
Значи кога имаш склучено договор и ако ти стигне голема сметка и која сметаш дека не е точна, дека не си зборел толку си поднесуваш приговор.
Не може одма уше истиот месец да дојдат и да ти бараат 60000 а ти да немаш поима за таа сметка.
Или е ова дел од некој раскинат договор или е некоја збунка.
Ама Дудук не знам што прашува на интернет за ова. Нека си отиде во Т мобиле. И нека си даде приговор. И нека си се распраша подетално.

Иначе таквите фирми за присилна наплата не се ни рекет ни ништо противзаконско.
Си имаат тие процедура по која си постапуваат. Многу банки, оператори и други фирми си соработуваат со нив.
Само што кај нас народот е толку научен на рекет, што многу законски работи му изгледаат нелегално :tv:
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
Значи кога имаш склучено договор и ако ти стигне голема сметка и која сметаш дека не е точна, дека не си зборел толку си поднесуваш приговор.
Не може одма уше истиот месец да дојдат и да ти бараат 60000 а ти да немаш поима за таа сметка.
Или е ова дел од некој раскинат договор или е некоја збунка.
Ама Дудук не знам што прашува на интернет за ова. Нека си отиде во Т мобиле. И нека си даде приговор. И нека си се распраша подетално.

Иначе таквите фирми за присилна наплата не се ни рекет ни ништо противзаконско.
Си имаат тие процедура по која си постапуваат. Многу банки, оператори и други фирми си соработуваат со нив.
Само што кај нас народот е толку научен на рекет, што многу законски работи му изгледаат нелегално :tv:
не сум слушнала за тоа треба да се провери во секој случај.. закон си е закон и најдобро го знаат адвокатите. така да може постојат такви фирми незнам нависитна но сепак мислам дека добар совет му дадов. Нека провери дали таа постапка е легална или не.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Во право си, како што реков, многу патувам и немам стварно немам време да стигнам до дома до Скопје да се видам со моите, а камоли да трчам по оператори мобилни и слично...
за ова последново по се изгледа си во право пошто како што гледам се разбираш во овие работи, јас онака само ги нареков рекет, не оти дека се стварно рекет, ако биле до сега немало ни да постојат така ли !?..
Него бев во Т Мобиле и ми извадија детална сметка и уствари потврдија дека јас сум вртел на тие броеви уствари.. и дека сум ја направил таа сметка, така да приговорот не ми вреди тука... Ќе пробам ете баш утре.., не ми е јасно како можат тие од кредит експрес да ми се јавуваат и да ми се што би се рекло закануваат со извршители кога не сум бил ни на суд ни нигде?. само се јавија фино лепо и ми кажаа ако не платиш до 20ти извршители ти доаѓаат дома и чао пријатно.. :toe:све е сплеткано, од една страна се браниш од батки од Суд секој момент ги чекаш пред врата да ти доат и да ти соберат све вредно по дома за ништо од друга страна се браниш да не ја платиш сметката која не си ја ни направил....мислам дека ќе треба да се консултирам со адвокат, убаво рече звездичка... :toe:
 

felixthecat

Boys Don't Cry
Член од
6 јануари 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
дали може некој да ми каже дали како студенти сме осигурани , и каде би требало да побарам некаква оштета ? се повредив затоа :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom