Правна помош и совети

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
дали може некој да ми каже дали како студенти сме осигурани , и каде би требало да побарам некаква оштета ? се повредив затоа :wink:
На почеток од студирањето ако сакаш си уплаќаш 150-200 ден. во осиг. комп. која ти ја нуди факултетот и преку неа.
 

felixthecat

Boys Don't Cry
Член од
6 јануари 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
па мислам дека уплатив на некоја сметка во прва година за осигурување , ама во која осигурителна незнам , ама дали важи доколку повредата е добиена надвор од факултот ?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
па мислам дека уплатив на некоја сметка во прва година за осигурување , ама во која осигурителна незнам , ама дали важи доколку повредата е добиена надвор од факултот ?
Во средно важеше а и сега мислам дека е истата полиса... најубаво е да отидеш до Студентски прашања они ќе те упатат најдобро... Мислам дека треба да ти издадат потврда дека си осигуран, а потоа све ќе си тераш преку лекарот и директно во Осигурителната компанија...
 
Член од
28 април 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ве молам за помош. Порано работев во една фирма која сега води спор со моја бивша колешка. Имено, таа како и сите ние земаше плата трипати поголема од оној износ кој што беше пријавен. Сега ја тужат дека разликата во износот таа го должи и треба да го врати. Мене ме викаат да сведочам и да лажам дека работодавецот е во право или во спротивно и мене ќе ме обвинат за истото. Повеќе од една година добивам покани за сведок. Поканите ги оставаат под врата. Досега не сум потпишала дека сум добила покана.
Ве молам некое стручно лице да ми одговори имам ли право да не сведочам и дали е можно да ме соберат некоја вечер со комбе со оглед на фактот дека ниедна покана не е уредно доставена.
Многу Ви благодарам.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ве молам за помош. Порано работев во една фирма која сега води спор со моја бивша колешка. Имено, таа како и сите ние земаше плата трипати поголема од оној износ кој што беше пријавен. Сега ја тужат дека разликата во износот таа го должи и треба да го врати. Мене ме викаат да сведочам и да лажам дека работодавецот е во право или во спротивно и мене ќе ме обвинат за истото. Повеќе од една година добивам покани за сведок. Поканите ги оставаат под врата. Досега не сум потпишала дека сум добила покана.
Ве молам некое стручно лице да ми одговори имам ли право да не сведочам и дали е можно да ме соберат некоја вечер со комбе со оглед на фактот дека ниедна покана не е уредно доставена.
Многу Ви благодарам.
Чим доставувавоч ја донел до Вашата врата, се смета дека е уредно доставена (ако при првиот обид не сте се потпишале), што значи дека мора да сведочите.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Moras da svedocis, znaci nema beganje....i imas sansi da pe soberat za da svedocis i toa na tvoj trosok..za zal
ali edna rabota ne mi e jasna u celava prikazna.....dopolnitelniot iznos sto ste go dobivale kako vi e isplakan na raka ili preku smetka? i vtoro spored dogovorot sto ste go potpisale za vrabotuvanje koj iznos stoi deka ke vi bide plata?
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.581
Поени од реакции
2.572
Moras da svedocis, znaci nema beganje....i imas sansi da pe soberat za da svedocis i toa na tvoj trosok..za zal
ali edna rabota ne mi e jasna u celava prikazna.....dopolnitelniot iznos sto ste go dobivale kako vi e isplakan na raka ili preku smetka? i vtoro spored dogovorot sto ste go potpisale za vrabotuvanje koj iznos stoi deka ke vi bide plata?
Логички, чим го бараат за сведок, претпоставувам дека на рака се дадени парите. А чим се на рака...можи да се појави на суд како сведок, да речи појма неам. Само нека не го зема во обзир моево мислење,пошо не сум правник, само логиката ова ми го кажува.:toe:
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Во Македонија најдобра правна заштита се членските книшки од партиите на власт, се друго е ризично, тоа е познато на секој полнолетен Македонец - а можеби и на децата?:drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk:
 
Член од
28 април 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Moras da svedocis, znaci nema beganje....i imas sansi da pe soberat za da svedocis i toa na tvoj trosok..za zal
ali edna rabota ne mi e jasna u celava prikazna.....dopolnitelniot iznos sto ste go dobivale kako vi e isplakan na raka ili preku smetka? i vtoro spored dogovorot sto ste go potpisale za vrabotuvanje koj iznos stoi deka ke vi bide plata?
Разликата е примана на рака и за тоа сме потпишувале интерни белешки кои сега се приложени како доказ дека парите се примени, а наводно фирмта ги водела како позајмици кон вработените....ужас
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Логички, чим го бараат за сведок, претпоставувам дека на рака се дадени парите. А чим се на рака...можи да се појави на суд како сведок, да речи појма неам. Само нека не го зема во обзир моево мислење,пошо не сум правник, само логиката ова ми го кажува.:toe:
Нема врска дали е на рака или не :) Како и да е, нека си иде на суд, и нека прави како што ќе и рече застапникот т.з адвокат :) А ако не иде ќе и прават копмликации :helou:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ми треба помош за да го решам проблемот со мобилниот оператор Космофон.
Пред неколку години 2004/2005 година ни заврши договорот од 24 месеци на кој имавме земено мобилен на претплата од космофон и на таа претплата додека бил договорот не биле платени две сметки и заради тој долг пред неколку дена без да не известат од 2004/2005 година за тој долг од две сметки кои не биле платени тогаш додека траел договорот и сум бил исклучен поради неплатените сметки исто така морало да се плати и мобилниот кој ми бил земен на договор од 24 месеци на плретлатата и вкупно околу 4000/5000 денари бил тој долг и без да не известат за долгот од 2004/2005 година до пред неколку дена без да знаеме ни запираат на плата 16000 денари.:nesvest:
Што да правиме сега како да го решие овој проблем? :nesum: HELP !
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Која е постапката по загинувањето на возачка дозвола? Како се ресторира и колку е трошокот?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ми треба помош за да го решам проблемот со мобилниот оператор Космофон.
Пред неколку години 2004/2005 година ни заврши договорот од 24 месеци на кој имавме земено мобилен на претплата од космофон и на таа претплата додека бил договорот не биле платени две сметки и заради тој долг пред неколку дена без да не известат од 2004/2005 година за тој долг од две сметки кои не биле платени тогаш додека траел договорот и сум бил исклучен поради неплатените сметки исто така морало да се плати и мобилниот кој ми бил земен на договор од 24 месеци на плретлатата и вкупно околу 4000/5000 денари бил тој долг и без да не известат за долгот од 2004/2005 година до пред неколку дена без да знаеме ни запираат на плата 16000 денари.:nesvest:
Што да правиме сега како да го решие овој проблем? :nesum: HELP !
Од сметка ви земале 16 000? Не те сватив...
Прво за да ти земе извршител од сметка мора да си тужен и да има правосилност. Значи ти веќе си имал тужба за тој долг.
Дали адресата на договорот ти е иста со адресата сега кај што живееш?
Ако не ти е иста тогаш тоа е проблемот што не си добил тужба.
Иначе извршителот зима по правило 1/3 од долгот секој месец. Така да има шанси уште да ви зимаат од сметка...
Плус за долгот имаш и камати и пенали така да вкупниот долг со се вредноста на телефонот сигурно е доста голема, поголема од што мислиш :)

А да, ги зимаат телефоните (т.е вредноста на мобилните ја бараат) ако не си се придржувал кон договорот и ако имаш некој долг.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Од сметка ви земале 16 000? Не те сватив...
Прво за да ти земе извршител од сметка мора да си тужен и да има правосилност. Значи ти веќе си имал тужба за тој долг.
Дали адресата на договорот ти е иста со адресата сега кај што живееш?
Ако не ти е иста тогаш тоа е проблемот што не си добил тужба.
Иначе извршителот зима по правило 1/3 од долгот секој месец. Така да има шанси уште да ви зимаат од сметка...
Плус за долгот имаш и камати и пенали така да вкупниот долг со се вредноста на телефонот сигурно е доста голема, поголема од што мислиш :)

А да, ги зимаат телефоните (т.е вредноста на мобилните ја бараат) ако не си се придржувал кон договорот и ако имаш некој долг.
Од платата ни запреа 16000 денари без да знаеме ...адресата иста е... и не сме добиле тужба ни извештај на истата адрса дека должиме...now what? Дали има начин да се излези од проблемов без да се плати толку многу...? Дали дека долгот е стар и дека не смe известени и дека нема стасано тужба која не сме ја подпишале.. и дали се смета ова како застарено дело и не известено дури 5 години и дали не треба да се плака ...? Не знам многу како одат овие работи не сум правник се гледа и по подписот подолу :toe:
Што да се прави сега како да се реши обој проблем за да не се плака толку могу ? Знае некој ?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Од платата ни запреа 16000 денари без да знаеме ...адресата иста е... и не сме добиле тужба ни извештај на истата адрса дека должиме...now what? Дали има начин да се излези од проблемов без да се плати толку многу...? Дали дека долгот е стар и дека не смe известени и дека нема стасано тужба која не сме ја подпишале.. и дали се смета ова како застарено дело и не известено дури 5 години и дали не треба да се плака ...? Не знам многу како одат овие работи не сум правник се гледа и по подписот подолу :toe:
Што да се прави сега како да се реши обој проблем за да не се плака толку могу ? Знае некој ?
Искрено не се разбирам многу во извршителскиве работи. Знам дека ти зимаат 1/3 месечно од долгот. Значи по правило треба уште 2 месеци да ти земат по 16000. Така да не знам која е сумата на мобилниот што си го земал. Ако е поголема очекувај уште зимање од сметката. А плус и трошоци за суд и за извршител се земаат.
Иначе тужба мора да има, сигурно постои таа и целиот процес е завршен. Значи има решение, ти не си приговарал и застареноста на фактурите може да се приговара додека трае судскиот процес. А тој е завршен.
Оди си до Космофон т.е Оне и прашај си за тужбата. Барај да те поврзат со правна служба. Они ќе ти објаснат се и ќе ти го најдат предметот. Кол центарот нема да ти помогне, барај правна служба поврзување.

А иначе не верувам дека може да си ги бараш парите од извршител. Едноставно опрости се од тие пари.
Се стигнува до извршител како последен чекор. Прво си знаеш дека имаш долг а не си плаќаш, потоа тужба на која не одговараш и на крај извршителот ти ги зима парите кои ти не сакаш да ги дадеш.
Во целиот случај само ти си крив, ама овде плаќаш уште многу плус трошоци како судски трошоци, извршител, камати, пенали, мобилниот...
Самото склучување на пост пејт договор има зад себе одговорности и на двете страни. Се обврзуваш на договорот. Космофон има докази дека не го почитуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom