Правна помош и совети

Член од
2 март 2016
Мислења
492
Поени од реакции
487
Благодарам на исцрпниот одговор, уште ова ќе те прашам, за оставинска постапка потребен е адвокат, така?
Да, секој наследник треба да биде застапуван од адвокат или ако помеѓу наследниците нема спротивни интереси сите можат да бидат застапувани од еден адвокат.
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да вршам достава на растенија(зеленчук, цвеќиња и сл)домашно производство во кола на релација Крива Паланка- Скопје. Дали при рутинска контрола полицијата може да ми пише некаква казна? Што би требало да кажам доколку ме застанат и ме прашаат што носам? Пример: дали можам да товарам цело комбе/кола компири и да ги однесам така за скопје иако немам фирма?
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2023
Мислења
174
Поени од реакции
640
Здраво, некаде прочитав дека има измена во законот и дека СМЕАМ да снимам полициски службеник при извршување на службена дејност (ме застанал со кола или ме проверува небитно). Дали е точно и по кој член е истото? Благодарам
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.147
Поени од реакции
807
Ќе ти кажам директно како е во пракса за да не лутате, ќе поведете оставинска постапка и ќе го приложите договорот кај нотар, тој ќе донесе решение дека оставителот нема имот (оставина) затоа што истиот е предмет на доживотна издршка.
По формално завршување на оставинската постапка нотарот ќе го спроведе договорот во Катастар.
Како што беше до сега Катастар бараше нотар да го спроведе договорот по претходно формално завршена оставинска постапка, односно бараа решение од нотар, и не можеше лично странките да го спроведат договорот во Катастар, ова не е согласно закон но е согласно праксата, и е прифатена од судовите.
Инаку согласно закон доволно е само извод од УВМК за умрени и договорот за доживотна издршка што сам по себе е правен основ (правно дело) за стекнување на право на сопственост по ЗОО и ЗСИДСП, али пракса вели другачје, тоа ти македонска работа џабе трошоци за оставинска али тоа е тоа, а за оставинска ќе ви треба адвокат без негов потпис и печат нотарот не може да донесе решение, али некои нотари прават и без адвокат за вакви случаи кога оставителот нема имот (оставина), затоа прашајте прво кај било кој нотар ако те интересира нешто дополнително пиши ми во порака.
Ова е се ОК ама види го одговорот на lazar31 >
Договорот за доживотна издршка нема никаква врска со наследници. И да имал и да немал наследници, имотот кој е наведен во договорот за доживотна издршка, по смртта на примателот на издршката автоматски преминува на давателот на издршката. Тој договор се носи во општина каде ке пресметаат данок и по плаќањето на данокот истиот се носи во катастарот каде се спроведува. Не оди работата преку нотар. Се работи за товарен договор...
 
Член од
2 март 2016
Мислења
492
Поени од реакции
487
Ова е се ОК ама види го одговорот на lazar31 >
Договорот за доживотна издршка нема никаква врска со наследници. И да имал и да немал наследници, имотот кој е наведен во договорот за доживотна издршка, по смртта на примателот на издршката автоматски преминува на давателот на издршката. Тој договор се носи во општина каде ке пресметаат данок и по плаќањето на данокот истиот се носи во катастарот каде се спроведува. Не оди работата преку нотар. Се работи за товарен договор...
Точно е тоа што го напишал lazar31 али тоа е по закон, јас ти пишав како е најчесто во пракса, не велам дека секаде во Македонија е така по пракса, но во Скопје е така, за другите градови (општини) не знам како им е по пракса, исто и со поведување на оставинска во Скопје, да стигнуваат смртовници во судот од УВМК по закон се поведува ex officio, али затоа се чека по 3-4 години од смртта на оставителот за да се поведе оставинска по службено, а по предлог за расправање оставина (во пракса) се поведува веднаш, во закон (ЗВП) не постои такво нешто по барање на учесниците да се поведе оставинска постапка.
Јас ти пишав возможна пракса за да не се чудиш што како да знаеш однапред што може да очекуваш ако се работи за Скопје, возможно и да постапуваат по закон (али искрено не верувам, еднаш востановена пракса тешко се менува) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom