Правна помош и совети

Член од
2 март 2016
Мислења
496
Поени од реакции
488
Благодарам на исцрпниот одговор, уште ова ќе те прашам, за оставинска постапка потребен е адвокат, така?
Да, секој наследник треба да биде застапуван од адвокат или ако помеѓу наследниците нема спротивни интереси сите можат да бидат застапувани од еден адвокат.
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да вршам достава на растенија(зеленчук, цвеќиња и сл)домашно производство во кола на релација Крива Паланка- Скопје. Дали при рутинска контрола полицијата може да ми пише некаква казна? Што би требало да кажам доколку ме застанат и ме прашаат што носам? Пример: дали можам да товарам цело комбе/кола компири и да ги однесам така за скопје иако немам фирма?
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2023
Мислења
181
Поени од реакции
696
Здраво, некаде прочитав дека има измена во законот и дека СМЕАМ да снимам полициски службеник при извршување на службена дејност (ме застанал со кола или ме проверува небитно). Дали е точно и по кој член е истото? Благодарам
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.151
Поени од реакции
812
Ќе ти кажам директно како е во пракса за да не лутате, ќе поведете оставинска постапка и ќе го приложите договорот кај нотар, тој ќе донесе решение дека оставителот нема имот (оставина) затоа што истиот е предмет на доживотна издршка.
По формално завршување на оставинската постапка нотарот ќе го спроведе договорот во Катастар.
Како што беше до сега Катастар бараше нотар да го спроведе договорот по претходно формално завршена оставинска постапка, односно бараа решение од нотар, и не можеше лично странките да го спроведат договорот во Катастар, ова не е согласно закон но е согласно праксата, и е прифатена од судовите.
Инаку согласно закон доволно е само извод од УВМК за умрени и договорот за доживотна издршка што сам по себе е правен основ (правно дело) за стекнување на право на сопственост по ЗОО и ЗСИДСП, али пракса вели другачје, тоа ти македонска работа џабе трошоци за оставинска али тоа е тоа, а за оставинска ќе ви треба адвокат без негов потпис и печат нотарот не може да донесе решение, али некои нотари прават и без адвокат за вакви случаи кога оставителот нема имот (оставина), затоа прашајте прво кај било кој нотар ако те интересира нешто дополнително пиши ми во порака.
Ова е се ОК ама види го одговорот на lazar31 >
Договорот за доживотна издршка нема никаква врска со наследници. И да имал и да немал наследници, имотот кој е наведен во договорот за доживотна издршка, по смртта на примателот на издршката автоматски преминува на давателот на издршката. Тој договор се носи во општина каде ке пресметаат данок и по плаќањето на данокот истиот се носи во катастарот каде се спроведува. Не оди работата преку нотар. Се работи за товарен договор...
 
Член од
2 март 2016
Мислења
496
Поени од реакции
488
Ова е се ОК ама види го одговорот на lazar31 >
Договорот за доживотна издршка нема никаква врска со наследници. И да имал и да немал наследници, имотот кој е наведен во договорот за доживотна издршка, по смртта на примателот на издршката автоматски преминува на давателот на издршката. Тој договор се носи во општина каде ке пресметаат данок и по плаќањето на данокот истиот се носи во катастарот каде се спроведува. Не оди работата преку нотар. Се работи за товарен договор...
Точно е тоа што го напишал lazar31 али тоа е по закон, јас ти пишав како е најчесто во пракса, не велам дека секаде во Македонија е така по пракса, но во Скопје е така, за другите градови (општини) не знам како им е по пракса, исто и со поведување на оставинска во Скопје, да стигнуваат смртовници во судот од УВМК по закон се поведува ex officio, али затоа се чека по 3-4 години од смртта на оставителот за да се поведе оставинска по службено, а по предлог за расправање оставина (во пракса) се поведува веднаш, во закон (ЗВП) не постои такво нешто по барање на учесниците да се поведе оставинска постапка.
Јас ти пишав возможна пракса за да не се чудиш што како да знаеш однапред што може да очекуваш ако се работи за Скопје, возможно и да постапуваат по закон (али искрено не верувам, еднаш востановена пракса тешко се менува) :)
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
539
Поени од реакции
77
Не сум сигурен дали е прашањево на право место (ако не е може да се премести) но ме интересира ако може некој да ми каже која е постапката за давање на стан под закуп, со цел да си биде се легално.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.032
Поени од реакции
2.090
Не сум сигурен дали е прашањево на право место (ако не е може да се премести) но ме интересира ако може некој да ми каже која е постапката за давање на стан под закуп, со цел да си биде се легално.
Dogovor na notar i zakupot na smetka, barem ja taka znam
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
539
Поени од реакции
77
Dogovor na notar i zakupot na smetka, barem ja taka znam
И јас претпоставувам дека е така, но прашав поради следново.
"За да се издаде стан или деловен простор, како што налагаат законите, договорот трeба да се завери на нотар, а потоа да се пријави во Управата за јавни приходи. Но, заверката на нотар не е едноставно потпишување на договорот пред нотарот. Тоа е процедура во која е потребен имотен лист најмногу стар 6 месеци, па така вообичаено значи вадење нов имотен лист, па потоа упис на договорот во имотниот лист на сопственикот што зависи од квадратурата, па пополнување анкета за регистар на цени што се води при Катастарот, и на крајот, секако, потпишување на договорот."
Извор: https://www.slobodenpecat.mk/za-da-se-iznajmi-stan-treba-da-se-dadat-kup-pari-i-ton-dokumenti/
Ова е од пред 5 години, се надевам дека има некоја измена сега.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.032
Поени од реакции
2.090
И јас претпоставувам дека е така, но прашав поради следново.
"За да се издаде стан или деловен простор, како што налагаат законите, договорот трeба да се завери на нотар, а потоа да се пријави во Управата за јавни приходи. Но, заверката на нотар не е едноставно потпишување на договорот пред нотарот. Тоа е процедура во која е потребен имотен лист најмногу стар 6 месеци, па така вообичаено значи вадење нов имотен лист, па потоа упис на договорот во имотниот лист на сопственикот што зависи од квадратурата, па пополнување анкета за регистар на цени што се води при Катастарот, и на крајот, секако, потпишување на договорот."
Извор: https://www.slobodenpecat.mk/za-da-se-iznajmi-stan-treba-da-se-dadat-kup-pari-i-ton-dokumenti/
Ова е од пред 5 години, се надевам дека има некоја измена сега.
Po moe iskustvo samo notarski dogovor bez nekoi komplikacii, taka da ne bi trebalo da bide nekoja procedura
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.116
Поени од реакции
3.876
Здраво, ме интересира ваше мислење на следнава тема:

Во потрага сум по стан. Агенција ми нуди стан што ми одговара. Одам да го видам, супер станче, вдовец го продава. Проверувам катастар, чист имотен лист. Ме чека вдовецот да ми одобрат кредит од банка, го купувам. Договор солемнизиран на нотар, си живеам во станот пет години. Јас се водам ко сопственик во катастар, редовно плаќан данок на имот.
Станот е купен во јануари 2019 година, во април 2024 ѕвони некој кај мене на работа, ме бараат по име и презиме, бара жената да потпишам нешто пред да ми даде плико, потпишувам, отворам плико - покана за суд.
Вдовецот од којшто го купив станот имал ќерка единка која не знаела дека го продал станот. Станот не бил предмет на оставинска постапка никогаш. Мајката е почината одамна, ќерката и таткото смртно скарани. Таткото ѝ има подарено голем стан на ќерката. Таткото сакал да продаде уште еден стан, но ќерката го осуетила и само што се склучил преддоговор за тој друг стан, поднела тужба, го раскинале преддоговорот и судот ѝ досудил 1/4 право на сопственост. Сега го бара истото и за мојот стан.
Јас живеам во мојот стан од 2019, значи пет години, договорот е исполнет во целост, имам хипотекарен кредит што редовно и ажурно си го подмирувам.
Рочиштето од мај го презакажаа за ноември. Првотужен е таткото, тој е 1935-6- некоја година роден, со изгубен говор, скоро и неподвижен. Јас сум второтужена, скроз не ми е јасно зошто ме мешаат во нивните приватни работи, јас сум купила стан, сум платила стан, немал никаков товар станот во моментот на склучување на договорот.
Што може да се случи? Што ако таткото почине?
Немаш проблем, тужбата ке биде одбиена како неоснована и ке треба да ти ги надомести трошоците.
Таа може да го тужи само татко и и тоа за надомест на штета или неосновано збогатување... зависи. Прво ке мора да докаже дека предметниот стан е имот стекнат во брак па да добие штета во висина на 1/4 од вредноста на станот, како дел што би и припаднал од делот на мајка и.... но има таму многу прашалници, а тебе тоа воопшто нема што да те интересира, нивна работа. Станот го имаш врз основа на товарен договор, парите се платени преку сметка т.е. не се работи за фиктивен договор, така да свиркај си, фати си адвокат кој ке си наплати од неа и не се замарај.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.292
Поени од реакции
2.281
Здраво, ме интересира ваше мислење на следнава тема:

Во потрага сум по стан. Агенција ми нуди стан што ми одговара. Одам да го видам, супер станче, вдовец го продава. Проверувам катастар, чист имотен лист. Ме чека вдовецот да ми одобрат кредит од банка, го купувам. Договор солемнизиран на нотар, си живеам во станот пет години. Јас се водам ко сопственик во катастар, редовно плаќан данок на имот.
Станот е купен во јануари 2019 година, во април 2024 ѕвони некој кај мене на работа, ме бараат по име и презиме, бара жената да потпишам нешто пред да ми даде плико, потпишувам, отворам плико - покана за суд.
Вдовецот од којшто го купив станот имал ќерка единка која не знаела дека го продал станот. Станот не бил предмет на оставинска постапка никогаш. Мајката е почината одамна, ќерката и таткото смртно скарани. Таткото ѝ има подарено голем стан на ќерката. Таткото сакал да продаде уште еден стан, но ќерката го осуетила и само што се склучил преддоговор за тој друг стан, поднела тужба, го раскинале преддоговорот и судот ѝ досудил 1/4 право на сопственост. Сега го бара истото и за мојот стан.
Јас живеам во мојот стан од 2019, значи пет години, договорот е исполнет во целост, имам хипотекарен кредит што редовно и ажурно си го подмирувам.
Рочиштето од мај го презакажаа за ноември. Првотужен е таткото, тој е 1935-6- некоја година роден, со изгубен говор, скоро и неподвижен. Јас сум второтужена, скроз не ми е јасно зошто ме мешаат во нивните приватни работи, јас сум купила стан, сум платила стан, немал никаков товар станот во моментот на склучување на договорот.
Што може да се случи? Што ако таткото почине?
Ке ти пишам работи шо ги знам ,и би сакал после да споедилиш тука дали ....
/Ти си сега шокирана,ни крива ни должна и све е на твоја страна према тоа шо го напиша.
/Стариот ја имат замрсена цела работа а и системот ,зш нотарот кој е правник/адвокат не го прашал стариот дали имаш наследници и дали после смрта на сопругата е направена оставинска постапка
/керката ја следува 1 четвртина од станот односно дел од мајкаи а пос смртта на таткои и негов дел....
/земај добар адвокат шо познаваш и после прво второ рочиште ке те прашаат дали имавте простор за договор мегју вас да не се одит понатаму
/ти ке поминиш со 500 до 1 000 евра а стариот ке го платит изгубеното и судиии и рочишта и ако одит со жалба на апелација околу 5 /6000 евра
/После твојот адвокат нека му опнит тужба на нотарот шо мојт и лиценца да го коштат
Барај од адвокатот до решение да немаат пристап кај тебе
баш ме интересират како ке се одвиват да споделиш ако не ти смета?
се надевам да се средит све
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.654
Поени од реакции
7.288
Здраво, ме интересира ваше мислење на следнава тема:

Во потрага сум по стан. Агенција ми нуди стан што ми одговара. Одам да го видам, супер станче, вдовец го продава. Проверувам катастар, чист имотен лист. Ме чека вдовецот да ми одобрат кредит од банка, го купувам. Договор солемнизиран на нотар, си живеам во станот пет години. Јас се водам ко сопственик во катастар, редовно плаќан данок на имот.
Станот е купен во јануари 2019 година, во април 2024 ѕвони некој кај мене на работа, ме бараат по име и презиме, бара жената да потпишам нешто пред да ми даде плико, потпишувам, отворам плико - покана за суд.
Вдовецот од којшто го купив станот имал ќерка единка која не знаела дека го продал станот. Станот не бил предмет на оставинска постапка никогаш. Мајката е почината одамна, ќерката и таткото смртно скарани. Таткото ѝ има подарено голем стан на ќерката. Таткото сакал да продаде уште еден стан, но ќерката го осуетила и само што се склучил преддоговор за тој друг стан, поднела тужба, го раскинале преддоговорот и судот ѝ досудил 1/4 право на сопственост. Сега го бара истото и за мојот стан.
Јас живеам во мојот стан од 2019, значи пет години, договорот е исполнет во целост, имам хипотекарен кредит што редовно и ажурно си го подмирувам.
Рочиштето од мај го презакажаа за ноември. Првотужен е таткото, тој е 1935-6- некоја година роден, со изгубен говор, скоро и неподвижен. Јас сум второтужена, скроз не ми е јасно зошто ме мешаат во нивните приватни работи, јас сум купила стан, сум платила стан, немал никаков товар станот во моментот на склучување на договорот.
Што може да се случи? Што ако таткото почине?
Kratko i jasno,
Mozhi za takvoto da ti se fati
 
Член од
17 септември 2024
Мислења
1
Поени од реакции
1
Немаш проблем, тужбата ке биде одбиена како неоснована и ке треба да ти ги надомести трошоците.
Таа може да го тужи само татко и и тоа за надомест на штета или неосновано збогатување... зависи. Прво ке мора да докаже дека предметниот стан е имот стекнат во брак па да добие штета во висина на 1/4 од вредноста на станот, како дел што би и припаднал од делот на мајка и.... но има таму многу прашалници, а тебе тоа воопшто нема што да те интересира, нивна работа. Станот го имаш врз основа на товарен договор, парите се платени преку сметка т.е. не се работи за фиктивен договор, така да свиркај си, фати си адвокат кој ке си наплати од неа и не се замарај.
Фала ви на сите одговори, малце ми ја смиривте душата. Прв стан ми е, со мака купен, така да го изгубам за глупост, ми значи, немам резервен дом. Станот е 41 м2, купен е исто толку 41 000 евра, значи 1/4 би дошла 10 м2, односно 10 000 евра. Од тогаш јас толку пари имам вложено во уредување, нов мебел, целосно реновирање на просторот. Страв ми е што ако почине таткото во меѓувреме.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.292
Поени од реакции
2.281
Nema nikakva osnova za Tuzhba za gospojgava.
I zatoa na shto da se zamara!
Neka si se sudat, tatko i, notarot i katastarot dokolku doticnata dokazhi pred sud deka ima nekakvo pravo na nasledstvo.
Taа имат право на наследство на делот од мајка и сега како ке го компензираат тоа е друга прича,ако не се договорат ова ке трајт од 3 до 5 години заради корумпирано и пропадното судство и многу нерешени случаи.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.654
Поени од реакции
7.288
Фала ви на сите одговори, малце ми ја смиривте душата. Прв стан ми е, со мака купен, така да го изгубам за глупост, ми значи, немам резервен дом. Станот е 41 м2, купен е исто толку 41 000 евра, значи 1/4 би дошла 10 м2, односно 10 000 евра. Од тогаш јас толку пари имам вложено во уредување, нов мебел, целосно реновирање на просторот. Страв ми е што ако почине таткото во меѓувреме.
Bez razlika dali ce pochini, tvoeto e zavrshena rabota!
Taa mozhi samo od tatko i da ima pobaruvanja i toa dokolku ima osnova!
Kako shto razbrav, se raboti za nekoja stoka shro nashla nachin da go ograbi tatko i na stari godini. So koj vprochem i nema zhiveachka i sega odi na taa karta starec , bolen .. pa molzi.

Tipichen makedonski mentalitet
 

Kajgana Shop

На врв Bottom