Правна помош и совети

W

wicked_1

Гостин
Знам дека е подолго време поминато откако сте го напишале ова, но барав нешто и случајно го прочитав. Дали можеби знаете и треба ли да биде платен данокот на имот (годишниот) за станот што се подарува?
да
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Ве молам правници адвокати одговорете ми на следново прашање: Во случај кога си тужен за долг од фирма во која стои „-во стечај“ и во таа тужба тужителот односно фирмата во стечај губи, дали адвокатот што ќе го ангажираш може да си ги наплати трошоците во постапката од таа фирма, и доколку не плати дали може да се поднесе на извршител ???
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Здраво правници, може некој да ми каже како гласи членот 130 од кривичниот законик? Се обидов да го најдам но без успех, а итно ми треба.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Здраво правници, може некој да ми каже како гласи членот 130 од кривичниот законик? Се обидов да го најдам но без успех, а итно ми треба.
Тука ги имаш сите измени и дополнувања на тој закон.
Во коментарите од истиот линк има и оставено линк до неофицијално пречистен текст заклучно со измени од 2013.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Nem
Ве молам правници адвокати одговорете ми на следново прашање: Во случај кога си тужен за долг од фирма во која стои „-во стечај“ и во таа тужба тужителот односно фирмата во стечај губи, дали адвокатот што ќе го ангажираш може да си ги наплати трошоците во постапката од таа фирма, и доколку не плати дали може да се поднесе на извршител ???
Nema nikoj?????
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Dali ako,imam potpisano dogovor za rabota so Edna Firma. A vo meguvreme pocnam da rabotam vo druga dali mozat da me tuzat ili so bilo?

Dogovorot ne e pocnat da vazit, t.e e potpisan za pokasno.
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Dali ako,imam potpisano dogovor za rabota so Edna Firma. A vo meguvreme pocnam da rabotam vo druga dali mozat da me tuzat ili so bilo?

Dogovorot ne e pocnat da vazit, t.e e potpisan za pokasno.
To треба да видиш што си потпишал и дали ти го дозволуваат тоа, затоа што ако ти работиш слична работа во двете фирми тогаш тоа е забрането, затоа што станува збор за конкуренција, а мислам дека на друго место можиш со скратено работно време да работиш, ама не ме фаќај за збор!
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
To треба да видиш што си потпишал и дали ти го дозволуваат тоа, затоа што ако ти работиш слична работа во двете фирми тогаш тоа е забрането, затоа што станува збор за конкуренција, а мислам дека на друго место можиш со скратено работно време да работиш, ама не ме фаќај за збор!
"Oвој договор може да престане на начин и под услови утврдени во законот.
Во случај на отказ на договорот од страна на работникот или на работодавачот отказниот рок трае 30 дена.
Овој договор може да се продолжи и менува со Анекс кон истиот."

Само ова го имат за престанок на договорот.
Договорот е потпишан пред некој месец а почнува да важи за еден месец, потпишан е како гарант дека тој однос ќе се остварит.
Но испадна нешто и морав да почнам да работам на друго место, каде што моментално не сум осигуран.

Пред некој ден ги известив дека кај нив немат да работам и сакам договорот да се раскинит и добив закани за тужба.
 
Член од
17 ноември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Prijateli mi treba uste ednas vasata pomos, kako e najpametno i najevtino tatko mi da ja prefrli kukjata na moe ime a pritoa da nemoze da si ja vrati nazad ili da ja stavi pod hipoteka i slicno ?
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
"Oвој договор може да престане на начин и под услови утврдени во законот.
Во случај на отказ на договорот од страна на работникот или на работодавачот отказниот рок трае 30 дена.
Овој договор може да се продолжи и менува со Анекс кон истиот."

Само ова го имат за престанок на договорот.
Договорот е потпишан пред некој месец а почнува да важи за еден месец, потпишан е како гарант дека тој однос ќе се остварит.
Но испадна нешто и морав да почнам да работам на друго место, каде што моментално не сум осигуран.

Пред некој ден ги известив дека кај нив немат да работам и сакам договорот да се раскинит и добив закани за тужба.
Види по Закон за работни односи таму имаш се за престанок на договор, разбери се човечки таму со газдата дека си нашол подобра работа и дека не сакаш ни да почниш да работаш, а и договорот сеуште не почнал да ти важи во фирмата и не би имало потреба да се закануваат освен ако не можат да најдат замена за тебе, некој поискусен нека пиши за работава?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Знае ли некој како оди префрлување на имот од дедо на внук? Мора прво да оде на мајка ми на име , или може директно од дедо ми на мое име ?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Знае ли некој како оди префрлување на имот од дедо на внук? Мора прво да оде на мајка ми на име , или може директно од дедо ми на мое име ?
може директно на твое име со договор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom