Правна помош и совети

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
При купување на стан од фирма, колку е Ддв што треба да се плати 5% или 18% ?
Да напоменам дека фирмата не е инвеститорот на зградата.
Ako e prva prodazba i e vo rok od 5 godini od koga e izgradena 5 %, vo sprotivno 18%.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
вака значи пред 2-3 години, по развод се утврди кои предмети на кому припагаат, бидејки немаше недвижен имот(живееа кај родителите на сопругот), тие предметите на сопругата не ги дадоа доброволно затоа таа плати извршител со полициска придружба(500е) да се земат нејзините предмети, но тие дел од предметите ги скриле(преместиле на трето место), со трвдење дека се уништени, денес се дознава дека сопругот сеуште ги има тие предмети во домот на своите родители, дали повторно треба да се плати извршител да се земат предметите?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.995
Поени од реакции
35.895
Дали тој законот што е за ослободување од придонеси од една година за млади до 29 год , е само за минималец? Дали на пример ако вработам некој млад со 40 илјади месечна плата , ќе бидам ослободен од плаќање придонеси во рок од 1 год?
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Дали тој законот што е за ослободување од придонеси од една година за млади до 29 год , е само за минималец? Дали на пример ако вработам некој млад со 40 илјади месечна плата , ќе бидам ослободен од плаќање придонеси во рок од 1 год?
ќе бидеш ослободен само до износот на придонесите што би ги платил за минималец, останатото ќе си доплатиш
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
незнам дали е за тука прашањево:
Во катастар ми даваат имотен лист за 520кв а целата површина на земјиштето е околу 980, ми викаат дека тоа не спаѓа под мојата парцела. Плаќано е данок, комуналии итн итн за цела парцела 980кв. од кога дедо ми се преселил тука тоа се околу 48 години. Дали е возможно да ја добијам цела парцела или ако веќе има урбанистички план направено неможам ништо да направам?
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
незнам дали е за тука прашањево:
Во катастар ми даваат имотен лист за 520кв а целата површина на земјиштето е околу 980, ми викаат дека тоа не спаѓа под мојата парцела. Плаќано е данок, комуналии итн итн за цела парцела 980кв. од кога дедо ми се преселил тука тоа се околу 48 години. Дали е возможно да ја добијам цела парцела или ако веќе има урбанистички план направено неможам ништо да направам?
Провери на кој имотен лист се води другото земјиште т.е. разликата. Може да е ваша сопственост али на друг имотен лист.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Zdravo, ve molam da mi odgovorite dali moze i koj bi se tuzel za utvrdena steta za koja e napraven zapisnik od policija i vestacenje a ne e poznat storitelot?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.842
Поени од реакции
15.780
пред 40-на години колега од работа го тужеше Зоил , некој од таму го подучил, зема некоја пара, ама тоа беше тогаш, башка само Зоил беше тогаш, монопол..... сега дури слушам и фулл каско да имаш, ако те удрат на место каде е забрането паркирање не давале пари ?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ве молам за одговор.

Како можам да проверам дали е покрената против мене приватна кривична тужба ? каде треба да се обратам,или каде треба да имам човек за да провери ? станица,суд,обивинителство...?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ве молам за одговор.

Како можам да проверам дали е покрената против мене приватна кривична тужба ? каде треба да се обратам,или каде треба да имам човек за да провери ? станица,суд,обивинителство...?
Отиди во кривично оделение на подрачјето на Основен суд во кое што живееш и со име презиме и матичен број ке ти проверат дали има постапка против тебе.[DOUBLEPOST=1458639411][/DOUBLEPOST]
Zdravo, ve molam da mi odgovorite dali moze i koj bi se tuzel za utvrdena steta za koja e napraven zapisnik od policija i vestacenje a ne e poznat storitelot?
Oд осигурителна компанија може да се бара штета ако е осигуран предметот над кој е направено штета.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Отиди во кривично оделение на подрачјето на Основен суд во кое што живееш и со име презиме и матичен број ке ти проверат дали има постапка против тебе.[DOUBLEPOST=1458639411][/DOUBLEPOST]
Oд осигурителна компанија може да се бара штета ако е осигуран предметот над кој е направено штета.
Во аеродром живеам-ново лисиче,кај треба поточно да идам знаеш ?

и фала ти.
 
Член од
6 јуни 2011
Мислења
185
Поени од реакции
138
Здраво форумџии. Ми треба некој правник да ми одговори, како можам да наплатам за сезонска работа преку лето. Работев 3 месеци во кафич. Ми исплати со потешкотии дел од предвидените средства, но не ми има во целост исплатено. Не бев осигуран и пријавен дека работев таму. Дали можам сам да си наплатам со тоа што од кафичот ке си земам вредни предмети во вредност од сумата што ми ја должи, а притоа има камери на кои ке бидам сниман(дали ова е кривично дело со кое може да ме пријави), или има шанси да го дадам делото на суд. Ве молам советувајте ме.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
2.232
Здраво форумџии. Ми треба некој правник да ми одговори, како можам да наплатам за сезонска работа преку лето. Работев 3 месеци во кафич. Ми исплати со потешкотии дел од предвидените средства, но не ми има во целост исплатено. Не бев осигуран и пријавен дека работев таму. Дали можам сам да си наплатам со тоа што од кафичот ке си земам вредни предмети во вредност од сумата што ми ја должи, а притоа има камери на кои ке бидам сниман(дали ова е кривично дело со кое може да ме пријави), или има шанси да го дадам делото на суд. Ве молам советувајте ме.
Да, кривично дело е тоа. Пошто не си бил осигуран и пријавен, фактички ти и немаш доказ дека си работел таму. Можеби да пробаш да пријавиш во трудова инспекција, дека си работел на црно кај газдата па да видиш таму. Или да му се заканиш на газдата дека ќе го пријавиш во трудова инспекција. Ако ти си работел на црно, претпоставувам има и други што работат на црно кај него. Може ќе се исплаши и ќе те исплати. Почекај, друг некој да видиш што ќе ти одговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom