Правна помош и совети

G

Gjoksi

Гостин
Како мислиш ако дрогата до 5 грама е за продажба добиваш условна ... а ако е например за лично користење или па неможе да се докаже дека е твоја ?
Е па тука леже зајакот - прво, треба да се докаже дали е твоја или не (треба изјави/докази/сведоци дека НЕ е твоја); второ, треба да докажеш дека е за твоја ЛИЧНА употреба (ова е НАЈТЕШКО за докажување - треба да докажеш дека дрогата не е за продажба, ако е за лична употреба нема да те казнат); трето, ако пак се докаже дека е за продажба, за количина до 5 грама следи условна осуда, за количина над 5 грама, може и затвор да окркаш (казната зависи од СУДИЈАТА)!
Значи, не е така едноставно, најдобро да си ангажираш АДВОКАТ!!!
 

Mercury

ФК Победа
Член од
23 септември 2013
Мислења
1.042
Поени од реакции
482
Имам фирма на мое име и сум управител,ама не сум пријавен ни пензиско ни здравствено,значи не ми течи стаж и не е активна фирмата.
Е сега дали може да се вработам во друга фирма да ме осигураат таму макар и на пола раб.време,а мојава фирма да стои или да пуштам ликвидација(ликвидацијата е во тек,прва фаза)?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
5
Zdravo prvpat pisuvam na temata pravo sakam da prasam:

Tatkomi se ozeni pred 12 godini I dovede zena so edno devojce. na tatkomi zenata go zede prezimeto I seuste se vo brak I si ziveat.

Interesnoto: dali posle tatkovata smrt (mislam da si ide po red covekot da si pozivee ) negovata zena ja sleduva del od imotot koj go ZATEKNALA a nee investirano nekoi golemi raboti na imotot( dase gradi samo nekoi sitnici ).

Nov imot dedomi mu prepisa na tatkomi kuca nivi ...... I dali od toj imot ja sleduva nea.

Odnapred blagodaram za odgovorot.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.151
Zdravo prvpat pisuvam na temata pravo sakam da prasam:

Tatkomi se ozeni pred 12 godini I dovede zena so edno devojce. na tatkomi zenata go zede prezimeto I seuste se vo brak I si ziveat.

Interesnoto: dali posle tatkovata smrt (mislam da si ide po red covekot da si pozivee ) negovata zena ja sleduva del od imotot koj go ZATEKNALA a nee investirano nekoi golemi raboti na imotot( dase gradi samo nekoi sitnici ).

Nov imot dedomi mu prepisa na tatkomi kuca nivi ...... I dali od toj imot ja sleduva nea.

Odnapred blagodaram za odgovorot.
Да и следува,ако е венчана ДА.
Ќе ти кажам еден пример,мојата свекрва беше венчана и беше во брак 9 години,кога почина и кога се правеше оставинска беше ТОЈ повикан,иако немаше никаков удел во куќата,нити некогаш стапна во нашата куќа кај што ние живеевме со неа,додека не се омажи за него.
Заначи да,и следува,едино ако она, не се откаже во ваша корист...:(
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.207
Поени од реакции
520
Да и следува,ако е венчана ДА.
Ќе ти кажам еден пример,мојата свекрва беше венчана и беше во брак 9 години,кога почина и кога се правеше оставинска беше ТОЈ повикан,иако немаше никаков удел во куќата,нити некогаш стапна во нашата куќа кај што ние живеевме со неа,додека не се омажи за него.
Заначи да,и следува,едино ако она, не се откаже во ваша корист...:(
нели се дели тоа што е стекнато во брак, а не тоа што се има од претходно?
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
336
Поени од реакции
389
нели се дели тоа што е стекнато во брак, а не тоа што се има од претходно?
Тоа ако се дели имотот за време на живот и на двајцата брачни другари. На пример при развод на брак.
Во оставинска постапка целокупниот имот на оставителот влегував во оставинската маса и се дели на законските наследници. Со самото тоа што жената му е венчана сопруга, таа автоматски станува законски наследник од прв наследен ред. Единствено што нема право таа е да бара издвојување на 1/2 од имотот по основ на имот стекнат во брак. Вакво право би имала доколку заедно граделе и создавале, и тогаш 1/2 од имотот на оставителот се издвојува на сопругата и не спаѓа во оставинска маса, а другата половина се дели меѓу децата и сопругата. Во конкретниот случај имотот на оставителот ќе се дели на еднакви делови меѓу децата и сопругата.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.151
нели се дели тоа што е стекнато во брак, а не тоа што се има од претходно?
И ние така мислевме,ама не било така....штом се во брак делат,иако тој или таа не седеле во таа куќа :facepalm:
Во нашиот случај,ТОЈ што требаше да дели со мојот сопруг и неговиот брат се откажа судски дека не прифаќа дел од неговата поранешна сопруга,која веќе беше почината....инаку имаше право на исти дел како и нејзините синови,значи ќе делеа на три еднакви дела :(
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Морам да прашам нешто што доста ме засега деновиве па ми треба правна помош од стручни/правни лица кои верувам дека ги има на форумот.

Случајот е овој: Лани во Мај месец зедов деловен простор од 17 квадрати за да отворам колонијал. Колонијалот беше отворен на 2ри Октомври 2012 година а 2-3 недели пред тоа беше склучен договорот кај нотар за просторот под ќирија.

Пред тоа од Мај месец 2012 година до Октомври немаше склучено договор на нотар но се договорив усно со сопственикот на објектот да му ја платам ќиријата за тоа време и му ги платив тие 6 месеци ќирија за еден ден, 3 ќирии на рака а 3 преку банка на негова сметка. Во договорот стои дека месечната ќирија ке биде 4000 денари и се смета од Октомври 2012 година до Октомври 2015 година, значи договорот беше склучен на 3 години но со право на раскинување во секој момент доколку едната или двете страни сакаат да се раскине договорот.

Фактичката состојба е тоа што ќиријата беше 6000 денари а не 4000 како што стои во договорот, 4000 плаќав преку банка а 2000 на рака. Е сега поради недоразбирања со сопственикот на објектот и после долга расправија тој ми рече да го ослободам локалот. Му реков дека ќе го ослободам но дека сакам да ми ги врати 6те месеци ќирија што му плаќав за лани, бидејќи како што реков објектот ми беше даден мене но само усно, немавме склучено договор ниту пак јас работев со фирмата во тој објект, беше тотално празен. И како што кажав после долга расправија го ослободив локалот но сопственикот ми рече дека парите од тие ќирии нема да ми ги врати никогаш и дека неможам да му ги земам насила.

Па деновиве размислувам дали да го заебам на финта, имено струјата на објектот се води на име на друга фирма и друг сопственик, не е ниту на мое име ниту на сопственикот. А моментално има струја за плаќање за 3 месеци во износ од околу 18 илјади денари или во други зборови 3 ќирии за лани што му плаќав без врска на никаков основ и немајќи договор. Па сега се двоумам дали да му кажам дека таа струја нема да ја платам и да си ја плати тој и дека тоа ќе му биде како да ми ги вратил ќириите што не сакаше да ми ги врати.

Ме интересира дали има основ на кој може да ме тужи и да ме гони поради ова? Договорот за објектот ќе биде раскинат во петок, па планирам после тоа да му кажам тој да ги плати сметките за струја откако ќе нема како легално да ме гони за да му ја платам ќиријата.

Се надевам дека разбравте што напишав и што ми е поентата. Совети молам?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
113
Имам фирма на мое име и сум управител,ама не сум пријавен ни пензиско ни здравствено,значи не ми течи стаж и не е активна фирмата.
Е сега дали може да се вработам во друга фирма да ме осигураат таму макар и на пола раб.време,а мојава фирма да стои или да пуштам ликвидација(ликвидацијата е во тек,прва фаза)?
По новиот Закон од 1ви јануари 2014 година, треба да си плаќаш придонеси за тоа што си управител, сега нема да има повеќе такви фирми, или ќе си фирма или нема да си. А во друга фирма, неможеш никако да се осигураш, евентуално да прашаш дали може како плус работни саати да те пријават, законски мислам дека можеше до 20 ама ќе си прашаш, затоа што си веќе управител. Додека си поврзан со оваа фирма, неможеш да продолжиш понатаму со друго вработување по нормален тек. Ако имаш започнато ликвидација, по некоја проценка, за еден месец макс. би требало да ја затвориш фирмата, ако кажуваш дека е само отворена и завршена е прва фаза.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.712
Поени од реакции
1.293
Вака, однесов во сервис графичка на 14ти месецов и сеуште ми ја немаат вратено (поправена или нова).
Прашањето ми е: колку имаат законски време да ја задржат и што после тоа? Дали доколку го прекршат временскиот рок имам право како потрошувач да барам да ми дадат целосно нова?

ps: моите планираат наскоро во целост да го однесат компјутерот (требаа порано, но кој да ме послуша), дали и тој би окапал во сервис и јас би бил без него месец дена?
 
A

Advokatisce

Гостин
Вака, однесов во сервис графичка на 14ти месецов и сеуште ми ја немаат вратено (поправена или нова).
Прашањето ми е: колку имаат законски време да ја задржат и што после тоа? Дали доколку го прекршат временскиот рок имам право како потрошувач да барам да ми дадат целосно нова?

ps: моите планираат наскоро во целост да го однесат компјутерот (требаа порано, но кој да ме послуша), дали и тој би окапал во сервис и јас би бил без него месец дена?
Во рок од 30 дена мора да ја поправат или да ја заменат со нова, така да мора да почекаш уште 15-ина дена. За жал секогаш гледаат да го поправат или вратат ден пред да истече рокот
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Потребен ми е совет од страна на правно лице. Ситуацијата е следна - мојот покоен дедо имаше купено два стана во Центар во иста зграда и на исти кат, соседни еден на друг. По неговата и смртта на баба ми еден стан беше оставен на мајка ми, а другиот на мојот вујко. Поради,благо да ги наречам, несогласувања со таа страна од семејството, вујко ми одлучи да се отсели и сега бара купувач за станот. Денес дознав дека мајка ми му пристапила со намера да му каже да припази на кого тоа ќе му го продаде станот, односно да обрати внимание на тоа кој ќе биде нашиот иден сосед. Тој одговорил со : - Мое право е, на кого сакам ќе го продадам. Да бев присутен тоа ќе му беа последни такви зборови. Инаетлив, вообразен и лицемерен каков што е, само парите му ја прават разликата за тоа со кој ќе не остави да живееме. Јас сум крајно исфустриран, мајка ми е загрижена, а и неколку станари на мојата зграда изјавија заинтересираност и ме советуваа да не седам со скрстени раце. Дали постои некаква законска постапка која можеме како станари да ја искористиме за да не го продаде станот на некој кој не го сакаме за сосед?
 
G

Gjoksi

Гостин
Потребен ми е совет од страна на правно лице. Ситуацијата е следна - мојот покоен дедо имаше купено два стана во Центар во иста зграда и на исти кат, соседни еден на друг. По неговата и смртта на баба ми еден стан беше оставен на мајка ми, а другиот на мојот вујко. Поради,благо да ги наречам, несогласувања со таа страна од семејството, вујко ми одлучи да се отсели и сега бара купувач за станот. Денес дознав дека мајка ми му пристапила со намера да му каже да припази на кого тоа ќе му го продаде станот, односно да обрати внимание на тоа кој ќе биде нашиот иден сосед. Тој одговорил со : - Мое право е, на кого сакам ќе го продадам. Да бев присутен тоа ќе му беа последни такви зборови. Инаетлив, вообразен и лицемерен каков што е, само парите му ја прават разликата за тоа со кој ќе не остави да живееме. Јас сум крајно исфустриран, мајка ми е загрижена, а и неколку станари на мојата зграда изјавија заинтересираност и ме советуваа да не седам со скрстени раце. Дали постои некаква законска постапка која можеме како станари да ја искористиме за да не го продаде станот на некој кој не го сакаме за сосед?
Не, не постои никаква законска пречка или постапка да го продаде станот на секој оној којшто е заинтересиран за купување! Народски кажано: може да го продаде на кого сака!
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Не, не постои никаква законска пречка или постапка да го продаде станот на секој оној којшто е заинтересиран за купување! Народски кажано: може да го продаде на кого сака!
Фала на одговорот.
 
Член од
3 ноември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Se izvinuvam ako nesto pogresno napisam, prv pat pisuvam.....imeno mi treba sovet za slednoto; ziveam vo kuka , so sodedot ne deli ulica od 2,5 metri...so godini postoi javno maltretiranje od strana na komsiite vo kontekst na navredi..,ke ti skrsam glavata, ...,ke ti.e.......se po spisok...,ke ti go svitkam vratot....pustanje glasna muzika po celi denovi..,parkiranje kola na ulica po sto mi go blokira priodot do garaza...., svekrvata od 70god ja navreduvaat cesto....ne smeela na ulica da izleguva....gjubreto koe e smeteno i ostaveno za da se sobere do nasata ograda im smetalo.....ogradata im smetala(ziva ograda) itn.....da ne nabrojuvam ....mn raboti ima.....kako moze na praven nacin da prestane da ne navreduva , zakanuva i maltretira....bidejki istiot e policaec pa se fali so toa deka ne mu mozeme nisto....a nie nikogas nisto ne mu zborime toj sekogas pocnuva prv ..vi blagodaram odnapred na odgovor..
 
На врв Bottom