Правна помош и совети

Член од
3 ноември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam edno prasanje, ako nekoj e upaten vo ovaa problematika.
Moite sosedi baraa dozvola za gradba na terasa ( imaa potpis od tatko mi koj e pocinat 2006 god.), ama od nas ostanatitite ne. E sega, tie go podnele potpisot kako da e validen. Vo resenieto sto go dobivme stoi deka toj (tatko mi) se soglasuva tie da gradat.
Me interesira dali moze da se tuzat za falsifikuvanje na potpis i dali moze za toa da se bara osteta ?
 
G

Gjoksi

Гостин
Se izvinuvam ako nesto pogresno napisam, prv pat pisuvam.....imeno mi treba sovet za slednoto; ziveam vo kuka , so sodedot ne deli ulica od 2,5 metri...so godini postoi javno maltretiranje od strana na komsiite vo kontekst na navredi..,ke ti skrsam glavata, ...,ke ti.e.......se po spisok...,ke ti go svitkam vratot....pustanje glasna muzika po celi denovi..,parkiranje kola na ulica po sto mi go blokira priodot do garaza...., svekrvata od 70god ja navreduvaat cesto....ne smeela na ulica da izleguva....gjubreto koe e smeteno i ostaveno za da se sobere do nasata ograda im smetalo.....ogradata im smetala(ziva ograda) itn.....da ne nabrojuvam ....mn raboti ima.....kako moze na praven nacin da prestane da ne navreduva , zakanuva i maltretira....bidejki istiot e policaec pa se fali so toa deka ne mu mozeme nisto....a nie nikogas nisto ne mu zborime toj sekogas pocnuva prv ..vi blagodaram odnapred na odgovor..
Значи, според она што ти го напиша, сите закани, навреди и малтетирања упатени кон вашето семејство претставуваат казниви дела и на оној кој ги сторил (вашиот сосед е сторителот) му следува казна пропишана со закон! Потребно е да се поведе постапка пред Суд за да се казни сторителот! Судот не може некому да нареди или забрани да постапува противправно (како што вашиот сосед постапува спрема вас), само може да го казни за тоа, а во случај повторно да продолжи со истите закани, навреди и сл., тогаш судот ќе изрече поголема казна од првата! Мислам дека е најдобро да се консултираш со АДВОКАТ, за да може усмено да му ја објасниш целата ситуација околу проблемите со вашиот сосед и тој сигурно ќе ве посоветува какви чекори да преземете понатаму!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
0
zdravo mi se javija za smetki od telekom od 2008 godina sega da gi platam , dali moze da ne gi platam
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
zdravo mi se javija za smetki od telekom od 2008 godina sega da gi platam , dali moze da ne gi platam
Ако не се утужени немораш. Се сметаат застарени за 1 година ако не ти стегнале тужба во меѓувреме.
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Сакам да прашам дали осигурителната полиса за автомобил
важи од денот кога е склучена или по 24 часа?
 
G

Gjoksi

Гостин
Сакам да прашам дали осигурителната полиса за автомобил
важи од денот кога е склучена или по 24 часа?
Согласно исправката (објавена во „Сл. весник на РМ“ бр. 123/2013 од 06.09.2013 год.), член 978 став (1) од Законот за облигационите односи (требало да) гласи вака: „Ако поинаку не е договорено, договорот за осигурување произведува свое дејство почнувајќи од дваесет и четвртиот час на денот што е означен во полисата како ден на почетокот на траењето на осигурувањето, па се до завршувањето на последниот ден на рокот за кој е договорено осигурувањето.“

Инаку, пред објавената исправка, односно до тогаш, истата одредба гласеше вака: „Ако поинаку не е договорено, договорот за осигурување произведува свое дејство почнувајќи од 24 часа на денот што е означен во полисата како ден на почетокот на траењето на осигурувањето, па сe до завршувањето на последниот ден на рокот за кој е договорено осигурувањето.

Па, тоа изгледа значи дека почнува да важи од полноќ на денот кога е склучена, на пр. ако си ја склучил денски во понеделник, ќе почне да важи од полноќ, т.е. од вторник 00.00 часот! :D Или можеби грешам! :confused:
 
Член од
6 ноември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ке ве молам да ми одговорите, дали нашиот суд е надлежен кога лицето го има одјавено живеалиштето од РМ и живее и работи во странство?
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
25
Поени од реакции
20
Ќе ве замолам за совет во врска со една “ситуација„ кај мене... вака:
денес на врата ми дојде дали претставник од нотар или нешто слично со плаво плико кое гласеше на име на мојот покоен дедо кој е починат пред 3 години, но човекот не сакаше да ми го предаде писмото мене и зема податоци ( мислам име и телефон) за да ја контактира нотарот во врска со ова. Е сега се јавив кај нотарот и од таму ми велат дека треба тие да проверат во суд дали лицето е навистина починато. Јас претпоставувам дека се работи за заостанат долг за струја.
Значи немало никаква оставинска постапка па се прашувам што понатаму во ваква ситуација? Јас и мајка ми живееме во куќата на дедо ми. Каква е постапката во ваков случај, дали има закони или подзаконски акти за вакви случаи ?
Фала однапред.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
сакам да напишам молба за да ме ослободат или да ми ја намалат партиципацијата за постдипломски студии кај нас . Сеа сакам совет како да го склопам тоа затоа што имам тешка сејмена ситуација.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Ќе ве замолам за совет во врска со една “ситуација„ кај мене... вака:
денес на врата ми дојде дали претставник од нотар или нешто слично со плаво плико кое гласеше на име на мојот покоен дедо кој е починат пред 3 години, но човекот не сакаше да ми го предаде писмото мене и зема податоци ( мислам име и телефон) за да ја контактира нотарот во врска со ова. Е сега се јавив кај нотарот и од таму ми велат дека треба тие да проверат во суд дали лицето е навистина починато. Јас претпоставувам дека се работи за заостанат долг за струја.
Значи немало никаква оставинска постапка па се прашувам што понатаму во ваква ситуација? Јас и мајка ми живееме во куќата на дедо ми. Каква е постапката во ваков случај, дали има закони или подзаконски акти за вакви случаи ?
Фала однапред.
Ако мајкати или ти си наследник на имотот од дедоти тогаш си наследник и на долгот од дедоти, пример неплатени сметки за струја.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Ќе ве замолам за совет во врска со една “ситуација„ кај мене... вака:
денес на врата ми дојде дали претставник од нотар или нешто слично со плаво плико кое гласеше на име на мојот покоен дедо кој е починат пред 3 години, но човекот не сакаше да ми го предаде писмото мене и зема податоци ( мислам име и телефон) за да ја контактира нотарот во врска со ова. Е сега се јавив кај нотарот и од таму ми велат дека треба тие да проверат во суд дали лицето е навистина починато. Јас претпоставувам дека се работи за заостанат долг за струја.
Значи немало никаква оставинска постапка па се прашувам што понатаму во ваква ситуација? Јас и мајка ми живееме во куќата на дедо ми. Каква е постапката во ваков случај, дали има закони или подзаконски акти за вакви случаи ?
Фала однапред.

Долгот го наследува тој што го наследил имотот. Најверојатно мајка ти.

Еве, одговориле веќе.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Дечки да ве замолам за совет за еден мој близок пријател. Значи човекот беше оженет, но пред извесно време жена му почина , бог да ја прости :( . Во врска со оставинската постапка т.е наследството од жена му он има мал вербален судир со нејзиното семејство, кое му се заканува дека ќе му земе се преку суд се он што ќе наследи во оставинската постапка од ќерка им.

Значи мене прашањево ми е колкав дел од наследството на жена му му следува нему а колкав дел на нејзиното семејство (мајка, татко и брат) ? Дали неговиот дел од наследството можат по судски пат да му го земат ? Да не заборавам да напоменам дека се работи за моќно семејство со многу врски и конекции.

пс станува збор за наследство што таа го имала стекнато пред да стапи во брак со него.

Фала :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
25
Поени од реакции
20
Ако мајкати или ти си наследник на имотот од дедоти тогаш си наследник и на долгот од дедоти, пример неплатени сметки за струја.
Долгот го наследува тој што го наследил имотот. Најверојатно мајка ти.

Еве, одговориле веќе.
Фала на одговорот.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
0
zdravo imav soobrajka pred godina i devet eseci zasto ulicata bese lizgava so mraz i steta na kolata dali moze da tuzam nekoj za toa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom