Правна помош и совети

Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Едно лице е тужено од страна на друго лице, и претпоставувам заради наведената причина во тужбата, на тужениот му се суди за кривично дело. После ХХ парници, судот одлучува во полза на тужениот, а сите барања на тужителот се отфрлаат. Во постапката, кој фигурира како тужител, Република Македонија или физичкото лице што ја поднело тужбата?
Откако сето ова завршило, тужениот има право на поврат на трошоци, така? Имам чуено дека судот не секогаш одобрува 100% поврат на трошоците на тужениот. Поради кои причини судот би можел да досуди да се вратат само 50% од трошоците?
Каде би можел да прочитам според кои критериуми се врши овој поврат на средства?
 
G

Gjoksi

Гостин
Едно лице е тужено од страна на друго лице, и претпоставувам заради наведената причина во тужбата, на тужениот му се суди за кривично дело. После ХХ парници, судот одлучува во полза на тужениот, а сите барања на тужителот се отфрлаат. Во постапката, кој фигурира како тужител, Република Македонија или физичкото лице што ја поднело тужбата?
Откако сето ова завршило, тужениот има право на поврат на трошоци, така? Имам чуено дека судот не секогаш одобрува 100% поврат на трошоците на тужениот. Поради кои причини судот би можел да досуди да се вратат само 50% од трошоците?
Каде би можел да прочитам според кои критериуми се врши овој поврат на средства?
1. Ако тужбата ја поднело физичко лице против Р. М., тогаш тужител е физичкото лице.
2. Ако тужбата ја поднела Р. М. против физичко лице, тогаш тужител е Р. М.

Има неколку услови за досудување на трошоците: дали тужбеното барање е усвоено во целост, дали е усвоено делумно и дали е одбиено како неосновано. Во првиот и вториот случај, тужениот на тужителот треба да му исплати соодветен износ на име трошоци, додека во третиот случај обратно - тужителот треба да му исплати на тужениот соодветен износ на име трошоци. Е сега, дали тој износ ќе биде 100%, 50% или поинаку зависи секако од исходот на спорот и од други услови во Законот, па судијата оценува кои трошоци се РЕАЛНИ трошоци, а кои не се тоа! Значи, не е така едноставно за да ти објаснам на форумов.

Најдобро прочитај си сам овде: Глава единаесетта - Трошоци на постапката (Член 145 - член 169) од Законот за парничната постапка:
http://www.pravda.gov.mk/LDBISReader/DocumentView.aspx?Type=1&ID=21266
(како прелистувач користи INTERNET EXPLORER или OPERA)
--- надополнето: 15 октомври 2013 во 18:19 ---
Прекршочната одговорност не ја исклучува кривичната одговорност, така да во исто време нема да има прекршочна и кривична постапка за ИСТО дело. Делото или е прекршок или е кривично дело, а не и двете во исто време. Претпоставувам дека прекршочната постапка се однесува за нарушување на јавен ред и мир (прекршок), а кривична постапка за стореното кривично дело (телесна повреда) се поведува само со приватна кривична тужба, а не и по службена должност. На ваков начин возможно е да се водат две постапки во исто време (и кривична и прекршочна).
ДА, меѓутоа исходот од прекршочната постапка ќе биде токму ист како во наведените пресуди:
http://www.osvinica.mk/Odluki.aspx?odluka=6802
http://osgevgelija.mk/Odluki.aspx?odluka=2860
http://www.oskavadarci.mk/Odluki.aspx?odluka=1277
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
2
Поени од реакции
1
има нов момент во мојот случај, најдени се сигурни сведоци, што потврдија дека се виделе :) во секој случај ви благодарам многу на помошта
 

Gea

месечинка
Член од
11 октомври 2011
Мислења
217
Поени од реакции
720
Прашање:
Која е процедурата за бракоразводна парница, ако едниот брачен партнер не е согласен да се разведе?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
ke gi zamolam pravnicite na temata za po,os.Mojata situacija e sledna.Imam sudska odluka za odsteta od pred desetina godini i odese na tretina od plata na dolznikot.Pred edna godina dolznikot se zdobi so nasledstvo edna idealna polovina od semejna kuka koja ja deli so brat mu no ne e izvrsena fizicka delba.Predmetot e kaj izvrsitel, kakva e situacijata ponatamu, treba procenitel da izvrsi procenuvanje na vtrednosta na imotot, dali ako e poprecen procenitelot se bara policiska intervencija i sto ako nikoj ne ja kupi polovinata kuka koja mislam deka ne e vozmozna fizicka delba? Mnogu komplicirana situacija a jas nikako da stignam da si go naplatam dolgot.Vi blagodaram ako odvoite malku vreme za moevo prasanje.pozdrav
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
Прашање:
Која е процедурата за бракоразводна парница, ако едниот брачен партнер не е согласен да се разведе?
Брачниот другар што сака развод како тужител поднесува тужба за развод на брак каде што како тужен е другиот брачен другар и по една или две расправи добива развод, за добивање на развод не е потребна согласно од двајцата брачни другари доволно е едниот да сака развод и ке го добие.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Gea
G

Gjoksi

Гостин
Прашање:
Која е процедурата за бракоразводна парница, ако едниот брачен партнер не е согласен да се разведе?
Потребно е едниот брачен другар да поднесе тужба за развод на брак против другиот брачен другар!
Бракот може да се разведе по барање на САМО еден од брачните другари ако: 1) брачните односи се до таа мера нарушени што заедничкиот живот станал неподнослив (на пр. чести недоразбирања, нетрпеливост меѓу брачните другари, караници меѓу нив и сл.) и 2) брачната заедница фактички престанала подолго од една година (подолго од една година не живеат заедно).
По поднесувањето на тужбата, се спроведува постапка за мирење на брачните другари.
Ако постапката за мирење не успее, се оди на главна расправа каде што се расправа за причините за развод на брак, на кој брачен другар ќе му се доделат малолетните деца на чување и воспитание и за висината на издршката што другиот брачен другар треба да ја плаќа за децата!
А, во друга парнична постапка (со друга тужба) ќе се расправа за делба на заедничкиот имот (имотот кој брачните другари го стекнале за време на бракот).
Значи, не е едноставно и повеќе од сигурно е дека ќе ти треба АДВОКАТ!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Gea
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Здраво сакам да отворам приватна школа, кажујте што знаете?
 
G

Gjoksi

Гостин
eee зар не напишав хахах за јазици...
Закон за средното образование (дел за приватни средни училишта)
http://mon.gov.mk/images/pdf/Zakon za srednoto obrazovanie prechisten akademika 2013.pdf
или во
Министерството за образование и наука
тел: 02 3117 896
Сектор за основно и средно образование
тел: 02 3121 412
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Закон за средното образование (дел за приватни средни училишта)
http://mon.gov.mk/images/pdf/Zakon za srednoto obrazovanie prechisten akademika 2013.pdf
или во
Министерството за образование и наука
тел: 02 3117 896
Сектор за основно и средно образование
тел: 02 3121 412
aha ok fala mnogu...mene celta mi e kurs za stranski jazici.i se sto e potrebno za da se otvori..a ovoa nekako za sredno javno se odnesuva,,,,ali sekoja informacija e dobredojdena :)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Незнам кај да пишам па се одлучив за тука. Каде може да се види години имам работен стаж?
 
G

Gjoksi

Гостин
aha ok fala mnogu...mene celta mi e kurs za stranski jazici.i se sto e potrebno za da se otvori..a ovoa nekako za sredno javno se odnesuva,,,,ali sekoja informacija e dobredojdena :)
Не го сфаќај зборот ЈАВНО во смисла на тоа дека ќе биде отворено за упис за СИТЕ ученици, без оглед на возраст, раса, пол итн.:D
Средни ЈАВНИ училишта можат да основаат ОПШТИНИТЕ и ВЛАДАТА НА Р. М.
Средни ПРИВАТНИ училишта можат да основаат домашни и странски правни и физички лица. (Тоа си ти)
;)
--- надополнето: 17 октомври 2013 во 00:26 ---
Незнам кај да пишам па се одлучив за тука. Каде може да се види години имам работен стаж?
ОВДЕ:
Фонд на пензиското и инвалидското осигурување
(во една од подрачните единици)
http://www.piom.com.mk/podracni_edinici.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom