Правна помош и совети

2

~2A

Гостин
Дали треба да помини одреден временски период за да се префрлат пари од една во друга држава (Од Холандија во Македонија)?

-Неодамна ми почина далечен роднина, но ми оставил на тестамент (најверојатно) пари. Ми пратија оттаму писмо да ги контактирам преку е-меил или да им вратам писмо. Јас се одлучив да им пратам писмо и на е-мејл им пишав.... и еве веќе нема абер околу 6-7 месеци...

Зборот ми беше, дали треба да почекам или да превземам некои мерки, совет/предлог?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Може ли некој да ми прати урнек за договор за соработка?
Ми треба само како општо треба да изгледа, барав на интернет ама ми дава некои само со прва страна и некои што се многу специфични и не ми вршат работа. Ми треба општ некој, формата да ја видам. Ако има некој такво нешто најљубезно го молам да ми прати :pipi:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.938
Поени од реакции
15.960
Имаше во медиумите во врска со најновата пресуда на Стразбург против Србија за старо штедење, дека ќе може да се побаруваат заробени девизи во Инвест банка Београд. Дали е попаметно прво да се направи оставинска постапка или треба прво да се добијат од Србија реални пари на име на штедачот ?? (банката е одамно пропадната )
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
895
Поени од реакции
97
Би сакал да прашам дали некој знае каква е процедурата за повлекување на средства од осигурутелната компанија во која си осигуран на работното место. Во случајов повраток на средства од терапија и слично.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Dali mora da se vadi megjunarodna vozacka dozvola za patuvanje vo Grcija, ili moze da se vozi
so novite evropski plasticni vozacki?
Mnogu luge koi bile ne im pobarale na granica pa zatoa prasuvam.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Има ли закон ако не си задоволен од робата што си ја купил да ја вратиш во рок од неколку дена ?
Нема проблем, нема дефект, едноставно не сум задоволен од перфомансите (во овој случај лаптоп.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Има ли закон ако не си задоволен од робата што си ја купил да ја вратиш во рок од неколку дена ?
Нема проблем, нема дефект, едноставно не сум задоволен од перфомансите (во овој случај лаптоп.
Државниот пазарен инспекторат има издадено брошура за правата на потрошувачите:
Можеш да ја погледаш овде:
http://www.dpi.gov.mk/images/stories/brosuri/Vodic-za-potrosuvaci.pdf
Постои и Закон за заштита на потрошувачите
Пробај да го симнеш овде:
http://www.pravo.org.mk/documentDetail.php?id=201
или овде
http://privatnost.kauza.mk/2012/08/27/zakon-za-zashtita-na-potroshuvachite/
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Дечки незнаев каде да го поставам прашањето па се надевам дека ќе најдам одговор тука
Пред 3 месеци почина татко ми, беше вработен и имаше 27 години работен стаж. Моментално почнаа да ни даваа нешто како семеен додаток (пензија) по 9000 денари месечно, дома сме Мајка ми 46 год, сестра ми 17 год и јас 21 година. Јас сум студент, а сестра ми средно образование што мислам дека не следува како некој додаток додека учиме, а мајка ми е невработена. Денес ми спомнаа луѓе кои се во слична ситуација дека земаат 17 000 денари. Е сега во пензиското предметот го водеше човек со кој не сме во добар контакт и се сомневам дека не е избрана најдобрата опција бидејќи во овие услови мислам дека би било потребно додатокот да биде поголем бидејќи јас сеуште студирам, и плус не се малку 27 години работен стаж. Како се пресметува ова колку треба да се зема, дали по ставката на која е плаќан стажот (ама колку што знам таа беше различна, последните 7 години бил плаќан на пониска, а порано кога беше фирмата доста јака беше на една од повисоките стапки. Каде може да се обратам за подетално и да дознаам дали ме имаат преварено околу ова.
Исто ме интересира, за совет дали да ја тужам осигурителната компанија бидејќи од таму ме следуваа средства од осигурувањето но тие се вадат дека фирмата имала долг кон нив и додека не го платела долгот немало да исплаќа на никого. Ви благодарам однапред за помошта.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Дечки незнаев каде да го поставам прашањето па се надевам дека ќе најдам одговор тука
Пред 3 месеци почина татко ми, беше вработен и имаше 27 години работен стаж. Моментално почнаа да ни даваа нешто како семеен додаток (пензија) по 9000 денари месечно, дома сме Мајка ми 46 год, сестра ми 17 год и јас 21 година. Јас сум студент, а сестра ми средно образование што мислам дека не следува како некој додаток додека учиме, а мајка ми е невработена. Денес ми спомнаа луѓе кои се во слична ситуација дека земаат 17 000 денари. Е сега во пензиското предметот го водеше човек со кој не сме во добар контакт и се сомневам дека не е избрана најдобрата опција бидејќи во овие услови мислам дека би било потребно додатокот да биде поголем бидејќи јас сеуште студирам, и плус не се малку 27 години работен стаж. Како се пресметува ова колку треба да се зема, дали по ставката на која е плаќан стажот (ама колку што знам таа беше различна, последните 7 години бил плаќан на пониска, а порано кога беше фирмата доста јака беше на една од повисоките стапки. Каде може да се обратам за подетално и да дознаам дали ме имаат преварено околу ова.
Исто ме интересира, за совет дали да ја тужам осигурителната компанија бидејќи од таму ме следуваа средства од осигурувањето но тие се вадат дека фирмата имала долг кон нив и додека не го платела долгот немало да исплаќа на никого. Ви благодарам однапред за помошта.
http://www.slvesnik.com.mk/Issues/75BA7A378E77C04AA1942105CF425B44.pdf
член 66
 
Член од
4 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
sakam da prasam za tuzba za paricna osteta od tepacka so teska telesna povreda skrsenica na nos ima li rok za podnesuvanje i kolku odprilika e ostetata
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
sakam da prasam za tuzba za paricna osteta od tepacka so teska telesna povreda skrsenica na nos ima li rok za podnesuvanje i kolku odprilika e ostetata
Treba da ima medicinska dokumentacija za skrseniot rok, pa prvo da ima krivicna presuda za vinovnikot pa posle tuzba za osteta,rokot e tri godini od nastanot.
--- надополнето: 23 јули 2013 во 10:31 ---
Sakam da prasam dali moze so tuzba da se raskine dogovor za osnovanje drustvo so ogranicena odgovornost.Pokonkretno e vo slucajot dvajca se osnovaci na doo i edniot ne e zadovolen od rabotenjeto i saka da se raskine drustvoto i da go delat imotot na drustvoto, sto pretstavuva eden kamion.Dali moze so tuzba da se resi problemot ili ima drug nacin?
--- надополнето: 23 јули 2013 во 10:32 ---
Sakam da prasam dali moze so tuzba da se raskine dogovor za osnovanje drustvo so ogranicena odgovornost.Pokonkretno e vo slucajot dvajca se osnovaci na doo i edniot ne e zadovolen od rabotenjeto i saka da se raskine drustvoto i da go delat imotot na drustvoto, sto pretstavuva eden kamion.Dali moze so tuzba da se resi problemot ili ima drug nacin?
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Ve molam neka mi odgvori nekoj itno na prasanjeto dali moze so tuzba da se raskine dogovor za osnovanje drustvo so ogranicena odgovornost.Pokonkretno e vo slucajot dvajca se osnovaci na doo i edniot ne e zadovolen od rabotenjeto i saka da se raskine drustvoto i da go delat imotot na drustvoto, sto pretstavuva eden kamion.Dali moze so tuzba da se resi problemot ili ima drug nacin?
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Ve molam neka mi odgvori nekoj itno na prasanjeto dali moze so tuzba da se raskine dogovor za osnovanje drustvo so ogranicena odgovornost.Pokonkretno e vo slucajot dvajca se osnovaci na doo i edniot ne e zadovolen od rabotenjeto i saka da se raskine drustvoto i da go delat imotot na drustvoto, sto pretstavuva eden kamion.Dali moze so tuzba da se resi problemot ili ima drug nacin?
nemora da prekine drustvoto za da si go dobie delot! Moze dogovorno da istapi od drustvoto a drugiot sodruznik da mu go doplati delot shto mu sleduva. ako ne se dogovorat, treba da postojat objektivni pricini za da moze da odi na sud.
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Zdravo, sakam da prasam dali vo dogovor za usluga mora da e navedena sumata za kolku kje se izvrsi taa usluga?? zatoa sto cenata na uslugata e razlicna, moze li da mi pomogne nekoj okolu definiranje na toj clen od dogovorot fala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom