Правна помош и совети

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
здраво значи видете вака
малку ми екомплицирана ситуацијава
баба ми што зивеела во стан и го отстапила на едната керка а 3 деца се се на се
мегутоа баб ми поцина пред некое време и сеа ме интересира
бидејки станот кој баба ми и го одстапила за зивеенје на едната керкаа сеусте се води станот на име на баба ми дали и другите две деца имаат право на тој стан
да напоменам баба ми е поцината станот се води сеусте на нејзино име а е даден на зивеенје на едната керка
и сеа бидејки баба ми поцина дали и другите двајца имаат право на тој стан да се подели некако
станот на 3 еднакви дека
однапред благодарам
доколку постои таква мозност писете ми да знам да си бркам понатаму работи јас
фала
Секако дека сите деца на оставителот се наследници, доколку некој не е исклучен со тестамент. Доколку нема тестамент, сите остануваат законски наследници и секој од нив има право да бара делба во вонпарнична постапка.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.362
Поени од реакции
1.830
Секако дека сите деца на оставителот се наследници, доколку некој не е исклучен со тестамент. Доколку нема тестамент, сите остануваат законски наследници и секој од нив има право да бара делба во вонпарнична постапка.
fala za odgovorot cekam vo ponedelnik da vidam sto ke mi kaze i advokatot ako mi go kaze istoto ke se odglavam malku od malku:) fala uste ednas za mislenjevo
 
Член од
2 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
3
Како се поднесува барањето за поведување на оставинска постапка и дали може тоа да го сторам сам или мора преку адвокат?
благодарам.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
здраво значи видете вака
малку ми екомплицирана ситуацијава
баба ми што зивеела во стан и го отстапила на едната керка а 3 деца се се на се
мегутоа баб ми поцина пред некое време и сеа ме интересира
бидејки станот кој баба ми и го одстапила за зивеенје на едната керкаа сеусте се води станот на име на баба ми дали и другите две деца имаат право на тој стан
да напоменам баба ми е поцината станот се води сеусте на нејзино име а е даден на зивеенје на едната керка
и сеа бидејки баба ми поцина дали и другите двајца имаат право на тој стан да се подели некако
станот на 3 еднакви дека
однапред благодарам
доколку постои таква мозност писете ми да знам да си бркам понатаму работи јас
фала

Доколку го нема фактичкото владение едната ќерка 10/20 години, и нема ништо на писмено бркај работа :D
Aко тестаментално е располагано со имотот, другите ќе си бараат нужен дел.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Како се поднесува барањето за поведување на оставинска постапка и дали може тоа да го сторам сам или мора преку адвокат?
благодарам.
Најубаво оди кај адвокат.
--- надополнето: 22 јуни 2013 во 10:52 ---
Доколку го нема фактичкото владение едната ќерка 10/20 години, и нема ништо на писмено бркај работа :D
Aко тестаментално е располагано со имотот, другите ќе си бараат нужен дел.
Ауу другар немој бе да мешаш стекнување сопственост со задршка и оставинска постапка :)
 
B

Borg_Drone

Гостин
Имам едно прашање, ќе се обидам да објаснам колку што е можно пократко: се наоѓам во оставинска постапка.Поседувачот кој поседуваше земјиште составил тестамент и сега според тој тестамент не има вкупно тројца наследници на тоа земјиште кое тој го поседуваше.Арно ама, поседувачот беше и малку полуписмен човек, па така земјиштето кое го распределил, го распределил на сопствена рака, без да се консултира со геометар, правник и сл. и направил грешки во тестаментот.Ја напишал цела квадратура на земјиштето, но внел во земјиштето непостоечки објекти, и објекти кои не постојат во катастарскиот имотен лист, а згора на тоа и квадратурите на објектите кои ги има во катастарскиот имотен лист ги згрешил.Така на пример, за мене (на местото каде живеам) напишал дека јас ќе наследам педесет и три метри квадратни, а во катастарскиот лист стои дека моето земјиште има околу педесет метри квадратни.Веќе нотарката која требаше да го спроведе тестаментот, го блокираше процесот зошто бројките не се совпаѓале со катастарскиот имотен лист.Ние сега поведовме постапка пред суд, и баравме поништување на тестаментот.Прашањето е: дали имам шанси да го добијам процесот, и ако имам шанса, колкава е таа шанса, и сакам да знам зошто имам шанса, ако може да ми се објасни??
Инаку ме интересира уште едно нешто: доколку не успее поништувањето на тестаментот, треба јас да наследам квадратура поголема од онаа во која живеам во моментов.Ама не можам да го земам остатокот од таа квадратура зошто јас буквално од сите страни сум опколен со ова мало куќиче, се граничам со секого, на север со улицата (државно земјиште), на југ со еден сосед, на запад со друг сосед и на исток исто така, па ќе морам да земам и земјиште од некого, и ме интересира што треба да превземам доколку некој не сака да ми отстапи земјиште.Зошто јас морам да си ја земам квадратурата, пари не сакам, а од друга страна другите го држат „мнозинскиот пакет“ и они имаат повеќе земјиште наследено од мене? Ме интересира како можам да си го земам земјиштето доколку има противења? Благодарам однапред.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Како се поднесува барањето за поведување на оставинска постапка и дали може тоа да го сторам сам или мора преку адвокат?
благодарам.
Moeto iskustvo e mnogu skoro i e sledno...podnesuvas baranje vo sud i mnogu brzo sudot ti odreduva notar,ke ti se javi notarot i ke se dogovorite kade kako i sto... nema potreba od advokat:)
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Најубаво оди кај адвокат.
--- надополнето: 22 јуни 2013 во 10:52 ---


Ауу другар немој бе да мешаш стекнување сопственост со задршка и оставинска постапка :)

Не мешам, ако постои тој основ, на истиот може да се повикува, по уписот на (со)сопственичкото право. Во смисла на тоа дека ќе има компликации.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
здраво значи видете вака
малку ми екомплицирана ситуацијава
баба ми што зивеела во стан и го отстапила на едната керка а 3 деца се се на се
мегутоа баб ми поцина пред некое време и сеа ме интересира
бидејки станот кој баба ми и го одстапила за зивеенје на едната керкаа сеусте се води станот на име на баба ми дали и другите две деца имаат право на тој стан
да напоменам баба ми е поцината станот се води сеусте на нејзино име а е даден на зивеенје на едната керка
и сеа бидејки баба ми поцина дали и другите двајца имаат право на тој стан да се подели некако
станот на 3 еднакви дека
однапред благодарам
доколку постои таква мозност писете ми да знам да си бркам понатаму работи јас
фала

Da , site tri deca imaat ednakvo pravo na ednakvi delovi na celata ostavina od baba ti.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
749
Поени од реакции
507
Ајде и овде да прашам.
Пред околу година дена ме сопре полиција на мотор за кој немав дозвола. Пред околу 6-7 месеци ми стигна покана за на суд, на кој ми ја одредија казната која ја платив во одредениот временски рок. Е сега денеска ми донесе полицаец некое известување од сектор за прекршоци кое гласи дека поднесува "Барање за поведување прекршочна постапка" и дека треба во рок од 3 дена писмено да се изјаснам за фактите и доказите наведени во барањето за поведување на прекршочна постапка или лично да отидам таму за 3 дена.
Дали некој имал искуство или знае што треба да значи ова?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
Ај некој правник ако може да ми помогне:
Имам склучено договор со Близу на една година од кој ми остануваат 4 месеци. Во договорот се повикуваат на некаков анекс каде се запишани пеналите доколку сакам предвремено да го прекинам договорот меѓутоа јас таков анекс никогаш немам потпишано. Со оглед на тоа, дали можам да го раскинам договорот со што ќе ги избегнам пеналите?
Инаку сакав да го раскинам и по цена на пенали меѓутоа ми рекоа дека без разлика дали остануваат еден или шест месеци од договорот, треба да платам некои 6.500 денари што е крајно безобразно и сулудо.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Ај некој правник ако може да ми помогне:
Имам склучено договор со Близу на една година од кој ми остануваат 4 месеци. Во договорот се повикуваат на некаков анекс каде се запишани пеналите доколку сакам предвремено да го прекинам договорот меѓутоа јас таков анекс никогаш немам потпишано. Со оглед на тоа, дали можам да го раскинам договорот со што ќе ги избегнам пеналите?
Инаку сакав да го раскинам и по цена на пенали меѓутоа ми рекоа дека без разлика дали остануваат еден или шест месеци од договорот, треба да платам некои 6.500 денари што е крајно безобразно и сулудо.
Не можиш да го раскиниш предвреме договорот,сите тие компании (било кабловски или мобилни) во тие договори определени на време се штитат од евентално откажување на договорот од страна на клиентот....
Обично не го ставаат како класичен анекс,туку во оригиналниот договор вметнуваат "мал дел"околу предвремено ракиснување на договор...
И јас го имам истиот проблем,со Тотал Тв....договорот ми заврши во мај...и поднесувам барање за раскин на договор(да си соберат и антени и се и нека се гонат у ТЛПМ)....
И чекам да дојдат тие монтерите да си ја соберат опремата и шо се случува?
Се јавува една теткица од Скопје и ми вика...ГОСПОДИНЕ НЕ МОЖИТЕ ДА ГО РАСКИНИТЕ ДОГОВОРОТ:гик:...
Како викам јас?:eek: завршен ми е договорот,и тетката ми одговара А не,не,не....имавте неплатен долг 1500 денари и сега автоматски ви го продлживме договорот до август:drk:
Како бе викам јас,си го платив тоа шо должам.... и оваа ми вика Ако сте платиле господине,ова ви е казна зошто редовно не сте плаќале...и по казна своеволно ми бапнаа уште 3 месеци договор,ова никаде го нема...
Ако сакате да го раскините договорот треба да платите пенали од 6500 денари(исто како во твојот случај)...
Детално го прочешлав договорот,никаде не пишуваше колку би изнесувала евентуалната казна доколку од моја страна се раскини договорот(како шо пишува во договорите со мобилните оператори)...пишеше просто СТРАНКИТЕ МОЖАТ СПОГОДБЕНО И ПРЕДВРЕМЕ ДА ГО РАСКИНАТ ДОГОВОРОТ...(е сега нека си толкува секој како му е мило)...
И врти сучи наместо договор од 24 месеци си добив договор од 27 месеци...
А лани по нивна вина два месеци немав телевизија,сто пати се јавив ми викаа ДО ВАС Е ПРОБЛЕМОТ,АНТЕНАТА ВАКА ТАКА... и излезе дека е до нив маката...
И викам а зошто не ги сметате тие 2 месеци во договорот?не знаеше шо да одговори сестрата...море мрш таму...
Море ме убедуваше да не се исклучувам,имаме ова,имаме она..кога и кажав дека имам dreambox и гледам се и сешто,дури будала ме напрај ми вика џабе имате,кога ништо не отвора сателитот...:pos:и и викам Е ДОБРО ТИ ЗНАЕШ ШО ГЛЕДАМ ЈАС НА ТВ... и фино лепо си спуштив слушалка кога видов со какви лопужи сум фатил работа....
Мој совет чекај си уште 4 месеци,џабе не се расправај со капиталисти,ако сакаш да го раскиниш предвреме договорот мора да ги платиш тие пенали.нема друг начин...
Ум за друг пат,не се исплаќа да се потпишуваат договори врзани со време...ај со мобилните некако можеби имаш некој ќар,ќе лапниш некој телефон по некоја повластена цена,овде не добиваш многу..сликата горе долу иста,тие дигитални шо ги нудат се срање,за разлика од цената шо ја плаќаат луѓето....
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
Tomasino

Во мојот случај договорот е во општа рамка а во анексот се регулураат времетраење на договорот, цена на услуга, пенали и слично, со тоа што кај мене анекс не потпишав (заборави агентот да ми го донесе на потпис). Па мислев да не успеам да ќарам нешто од нивната неписменост :) А без договор цената беше астрономска, кога се приклучував.. Инаку се сложувам, како и да се свртиш ...
 
Член од
6 јули 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site! Sakam da prasam vo vrska so toplifikacija ako e nekoj zapoznaen. Dali ima nekoja nova postapka sto e vo tek ili se podgotvuva po drug osnov (osven toa sto padna na Ustaven vo Maj mesec)? Isto taka sakam da prasam kolku ima logika da se prigovara na pausalni smetki za isklucen stan od parno greenje vo ovaa situacija? Stanot e na prizemje i niz nego pominuvaat cevki, normalno. Ama vo osnova greenjeto od niv vo slucajov e kako vo narodnata so Itar Pejo. Blagodaram i pozdrav!
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Најубаво оди кај адвокат.
--- надополнето: 22 јуни 2013 во 10:52 ---


Ауу другар немој бе да мешаш стекнување сопственост со задршка и оставинска постапка :)
хахахахах задршка, ваљда мислеше на запршка
--- надополнето: 6 јули 2013 во 22:57 ---
Имам едно прашање, ќе се обидам да објаснам колку што е можно пократко: се наоѓам во оставинска постапка.Поседувачот кој поседуваше земјиште составил тестамент и сега според тој тестамент не има вкупно тројца наследници на тоа земјиште кое тој го поседуваше.Арно ама, поседувачот беше и малку полуписмен човек, па така земјиштето кое го распределил, го распределил на сопствена рака, без да се консултира со геометар, правник и сл. и направил грешки во тестаментот.Ја напишал цела квадратура на земјиштето, но внел во земјиштето непостоечки објекти, и објекти кои не постојат во катастарскиот имотен лист, а згора на тоа и квадратурите на објектите кои ги има во катастарскиот имотен лист ги згрешил.Така на пример, за мене (на местото каде живеам) напишал дека јас ќе наследам педесет и три метри квадратни, а во катастарскиот лист стои дека моето земјиште има околу педесет метри квадратни.Веќе нотарката која требаше да го спроведе тестаментот, го блокираше процесот зошто бројките не се совпаѓале со катастарскиот имотен лист.Ние сега поведовме постапка пред суд, и баравме поништување на тестаментот.Прашањето е: дали имам шанси да го добијам процесот, и ако имам шанса, колкава е таа шанса, и сакам да знам зошто имам шанса, ако може да ми се објасни??
Инаку ме интересира уште едно нешто: доколку не успее поништувањето на тестаментот, треба јас да наследам квадратура поголема од онаа во која живеам во моментов.Ама не можам да го земам остатокот од таа квадратура зошто јас буквално од сите страни сум опколен со ова мало куќиче, се граничам со секого, на север со улицата (државно земјиште), на југ со еден сосед, на запад со друг сосед и на исток исто така, па ќе морам да земам и земјиште од некого, и ме интересира што треба да превземам доколку некој не сака да ми отстапи земјиште.Зошто јас морам да си ја земам квадратурата, пари не сакам, а од друга страна другите го држат „мнозинскиот пакет“ и они имаат повеќе земјиште наследено од мене? Ме интересира како можам да си го земам земјиштето доколку има противења? Благодарам однапред.
Не може да добиеш нешто кое што не било во сопственост на оставителот иако така стои во тестаментот. Оставителот можел да располага само со имотот кој бил во негова сопственост, а не и со туѓ имот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom