Правење сопствено пиво

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
И јас пробав во лето да правам алкохол ама не ми успеа. Не можев да ја контролирам температурата се дигна на 29 степени во вриежот. Божем под клима ќе ја ставам да ферментира ама климата не успеа да излади 25 литри.

Користев 6 кг бел шеќер, пакетче активен јаглен и турбо квасец.
Отиде се јабана заради високата температура. Имаше на крај мирис на банана и не личеше на ништо. Отиде во вардар се.
Требаше да излезе 14% алкохол 25 литри.
Ајде да залади времево па пак јово на ново. Не сум знаел дека при ферментирање се дига драстично температурата. Ама за памет....
 
П

Пепси_

Гостин
И јас пробав во лето да правам алкохол ама не ми успеа. Не можев да ја контролирам температурата се дигна на 29 степени во вриежот. Божем под клима ќе ја ставам да ферментира ама климата не успеа да излади 25 литри.

Користев 6 кг бел шеќер, пакетче активен јаглен и турбо квасец.
Отиде се јабана заради високата температура. Имаше на крај мирис на банана и не личеше на ништо. Отиде во вардар се.
Требаше да излезе 14% алкохол 25 литри.
Ајде да залади времево па пак јово на ново. Не сум знаел дека при ферментирање се дига драстично температурата. Ама за памет....
:D климата воздухот го ладе.....џабе си ја ебал струјата. Се размножува квасецот и се зголемува темп дури до 10-15 степени. И затоа садовите треба да ти стојат у подрум (5-6 метри вкопан) каде шо зиме-лете темп. може да варира само 2-3 степени.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
:D климата воздухот го ладе.....џабе си ја ебал струјата. Се размножува квасецот и се зголемува темп дури до 10-15 степени. И затоа садовите треба да ти стојат у подрум (5-6 метри вкопан) каде шо зиме-лете темп. може да варира само 2-3 степени.
Од 15 до 18 степени константна температура е идеално. Под таа температура нема да биде толку активен квасецот.

Размислувам за фрижидер за длабоко да му наместам друг контролор на температура за да можам и во лето ова да го правам.
Ама прво да видам што ќе излезе од 6 кг шеќер во подрум кога ќе залади.
 
П

Пепси_

Гостин
Од 15 до 18 степени константна температура е идеално. Под таа температура нема да биде толку активен квасецот.

Размислувам за фрижидер за длабоко да му наместам друг контролор на температура за да можам и во лето ова да го правам.
Ама прво да видам што ќе излезе од 6 кг шеќер во подрум кога ќе залади.
Пиши во каков сад го правиш и во каква просторија ти стое. Значи избегавај пластичен сад,не ја ослободува топлината и е проблем плус,најдобро ти е у инокс. И не заебавај каков фрижидер каква клима,си има елеци за разладување со вода се стават околу сад.

dobro poznat
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Пиши во каков сад го правиш и во каква просторија ти стое. Значи избегавај пластичен сад,не ја ослободува топлината и е проблем плус,најдобро ти е у инокс. И не заебавај каков фрижидер каква клима,си има елеци за разладување со вода се стават околу сад.

dobro poznat
Во стакло го правам. Од оние билнаци ли како се викаат само стаклото го користам. Инаку дома во соба ми стои. А тие елеци колку вода трошат за ладење? :)
Фрижидер со друг контролор на температура исто ќе врши работа. Контролорот е околу 20$ а фрижидер каков ќе најдеш некој на старо и да се наштелува 14-18 степени и тоа би било тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Во стакло го правам...
- Каков квасец користиш?

Да претпоставам дека е „лебарски„? ;)
Во основа и тој треба да заврши работа ако ги погодиш другите параметри. Разните подвидови на Saccharomyces cerevisiae се користат за најразлични намени во зависност од специјализацијата, ама во основа се истиот организам.



- Втора работа, како одредуваш колку шеќер на колку вода ќе ставиш?
Пошто по ова што го напиша изгледа ставаш премногу. Или поконкретно:
Why not just add heaps of sugar ? Because the yeast won't be able to handle it, and will burst. The better yeasts (ie alcobase) can take up to 0.35 kg of sugar per litre of water, but most other mortal yeasts won't. Keep it to around 0.20 to 0.25 kg/L unless otherwise specified on the packet.
Тука имаш калкулатор за односот вода/шеќер:
http://homedistiller.org/sugar/wash-sugar/conc



- Трето, дали употребуваш и нутриционистички додатоци за квасецот?
The yeast nutrient is necessary because refined sugar has no additional nutrients in it. If you try using just sugar, water & yeast, with no nutrients, you will get very little alcohol. Not much will happen without nutrients present. The alcohol you do make will contain more of the undesirable byproducts, like aldehydes and higher order alcohols. To grow, yeast needs amino acids, minerals, and enzymes, so that it can form the proteins the new cells will need during its "budding" to form daughter cells. It provides the necessary potassium, nitrogen, and phosphates needed (that would in other brewing usually be provided by the malt). If it can't "bud" to form daughter cells, it will still be able to reproduce a couple of times, but it does so using up its own reserves. The resulting cells aren't quite so skilled at the job of making ethanol, and tend to do a couple of extra other things instead.


Мислам дека ако ги запазиш пропишаните правила, температурата не би требало да биде проблем се додака е во нормалните граници (14-28С). Ова директно зависи и од квасецот, некои подобро функционираат на повисоки температури, некои не.
Идејата со регулација на тепература со термостат и фрижидер ти е добра. Дигитални термостати имаш за евтини пари на ибеј ама ги имаш и на огласи кај нас со одредена маржа (исто ги зимаат од Кина/Ибеј). Јас земав некој Вилхи модел за 1200ден од тука, цените по огласите им се накај 1300ден за парче.

Убаво што експериментираш, мене ми е малку страв да се занимавам со ваков тип на алкохол. Теоретско знаење имам пошто ме занима да читам за ова... со задоволство ќе помагам ако (и колку) можам, само обавезно пренесувај ги искуствата тука. :)
За крај еве неколку најкористени рецепти за обичен муншајн:
http://homedistiller.org/sugar/wash-sugar/moon
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од извори блиски на владата дознавме дека пивото на добро познат е прекраснотии!
И мене ми следи цело буре :D
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
- Каков квасец користиш?



- Втора работа, како одредуваш колку шеќер на колку вода ќе ставиш?
Пошто по ова што го напиша изгледа ставаш премногу. Или поконкретно:
Користев турбо квасец комплет сет кој иде заедно со течен активен јаглен.
На кесичката јасно пишува што треба да се прави. се става 6кг шеќер за 14% алкохол или 8 кг шеќер за 20% алкохол.

Нормално имам и мерач хидрометар пиварски ама кога точно ставаш според рецепта тогаш ова е чисто за контрола. Финалното ферментирање отиде 0.999 што е под нивото на вода, ама поради високата темература се произвеле и ацетонски деривати кои се штетни за мирисање а не тек и за конзумирање на вакво нешто.

Инаку ферментирање едно време почна да испушта цо2 ко ненормално (дури почна да ме плаши) пак поради висока температура, ама за следно здравје за памет. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Од извори блиски на владата дознавме дека пивото на добро познат е прекраснотии!
И мене ми следи цело буре :D
Има две шишиња од дотичното пиво во мојата визба, чекаат да бидам послободен за на раат да дегустирам! ;)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Инаку за следен обид кој се надевам дека ќе биде успешен ќе биде медовина.

Ќе пробам со помала количина 5 литри, ќе ставам квасец за шампањско вриење (суво вино) и хранач за квасец зошто во медот скоро и да нема материи за хранење на квасецот освен шеќерот.

Ако ова успее тогаш купувам 15 кг мед и се во медовина ќе оди. :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Знаеш дека медовината ферметира исклучително долго? :)
Со сите храначи на квасец околу 1 месец. Имав направено вакво нешто ама со пивски квасец имаше многу добар вкус. Вкус на мед ама со целиот шеќер изваден а башка и опијанува. :) Многу малку направив зошто немав соодветен квасец кој може да се справува со поголем процент на алкохол.

Инаку многу е тешко да добиеш инфицирано вриење затоа што самиот мед е антибактериски настроен.
--- надополнето: 3 август 2013 во 12:42 ---
На оваа идеа со медовина дојдов затоа што медот кај нас е поевтин од малтекс кој е главна состојка за пиво. А од друга страна па медот е многу поздрав од малтексот.
Е сега претварање на јачмен во слад можеби би било поевтионо но јас немам услови за тоа затоа што живеам во стан.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Е сега претварање на јачмен во слад можеби би било поевтионо но јас немам услови за тоа затоа што живеам во стан.
И бајаги сложено и комплицирано, ако сакаш процесот да биде контролиран и со повторливи резултати.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
И бајаги сложено и комплицирано, ако сакаш процесот да биде контролиран и со повторливи резултати.
Не е сложено, само треба да го држиш на температура од 63 до 65 степени околу 1 час, нормално претходно јачменот да биде напукнат (пројден низ преса).
Ако сакаш пробај измели 1кг јачмен, загреј вода на 70 степени и стави го јачменот во нејзе. На 1кг јачмен оди 1.5литри вода нека седи 1 саат на оваа температра (за да држи на таа температура обвитај го со изолација ќебе или сл.) и ќе го видиш резултатот од кога ќе пробаш. Целиот скроб ќе биде конвертиран во слад. :)
Бинго имаш нешто за ферментирање..
Температурата е многу битна 65 степени.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Не е сложено, само треба да го држиш на температура од 63 до 65 степени околу 1 час, нормално претходно јачменот да биде напукнат (пројден низ преса).
Ако сакаш пробај измели 1кг јачмен, загреј вода на 70 степени и стави го јачменот во нејзе. На 1кг јачмен оди 1.5литри вода нека седи 1 саат на оваа температра (за да држи на таа температура обвитај го со изолација ќебе или сл.) и ќе го видиш резултатот од кога ќе пробаш. Целиот скроб ќе биде конвертиран во слад. :)
Бинго имаш нешто за ферментирање..
Температурата е многу битна 65 степени.
Си помешал нешто? :)

Конверзијата на скробот во шеќери е многу посложен процес од едноставно загревање на одредена температура. Хинт: Потребни се ензими кои ја прават таа конверзија... можам да изложам подетално, ако те интересира.
Иначе тоа што опишуваш е варењето на сладот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom