Правење сопствено пиво

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од humanoid, 18 ноември 2005.

 1. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.477
  Допаѓања:
  7.709
  Нема продавница за beercraft oвде, на жалост.

  Инаку кога се има желба и воља, се е можно. Хмељ лесно се сади, и еден или неколку корени се повеќе од доволно за цела година (зависи од користењето). Слад е можно да се направи од јачмен, но бара голема мајсторија. Посебно за тие „специјалните“ сладови што се додаваат на основниот слад (од јачмен), за добивање на посебни вкусови. На пример за темни пива требаат солидно испечени (ама не и изгорени) зрна слад. Има кристален слад. Има слад од жито (веисбиер), слад од пченка (за пиво од кое се дестилира бурбон виски). Има стотици врсти на слад... Различни рецепти, сите бараат основен слад и неколку специјални видови слад.

  Овде на времето Скопска Пивара правела свој слад. Во времето пред Свето да ја купи (и да го усере Скопско во оваа потпросечна бљувотина, која дури и сеуште е од подобрите овде)... Зборуваме за пред транзицијата. Дамнешна историја, на жалост. :(
   
  На povtornojas му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jakos

  jakos

  Член од:
  26 јули 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Сега засега ке почекам домашните ке одат за србија па ке видам ако можат они да ми најдат таму, ке постувам ако успеам да направам и набавам нешто.
   
 3. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.477
  Допаѓања:
  7.709
  Не знам само дали разбираш дека ти требаат цели вреќи слад за редовно да си правиш пиво... :)
  Освен ако не сакаш само еднаш за кеиф да се обидеш да направиш.
   
 4. jakos

  jakos

  Член од:
  26 јули 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  најдов рецепт на интернет за 5 литра за проба, иначе состојки може да се порача од www.mojepivo.com исто така и секаква опрема за homebrewing позз.
   
  На povtornojas му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: