Правење сопствено пиво

Член од
11 април 2014
Мислења
92
Поени од реакции
179
Или нарачуваш од надвор, или (како што кажаа еден пост погоре) молиш некој да ти донесе, или... сам си садиш:

http://www.popularmechanics.com/home/how-to-plans/lawn-garden/how-to-grow-your-own-hops-15908319
http://www.brewgeeks.com/grow-hops.html

Евентуална алтернатива ќе имаш ако/кога еден колега форумџија ќе отвори продавница за вакви работи.
Молењето си е редовна пракса али пак не е тоа тоа.
За садење немам каде, порано со двор се обидуев ама док стигнат тие за садење или скапани или избиени кутијата полна корења ама мртви +2 недели транспорт не преживуваат.
Пробуев од словенија и хрватска не бива, сега у стан нема каде на балкон немам место ни за фикус.
Мислев да не зимате од пивариве или некоја продавница да не има.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.767
Мислев да не зимате од пивариве или некоја продавница да не има.
Не успеав да најдам прему пивара, не продаваат така а никој не може постојано да ти „набавува„ од некои магацини.
Продавница за матријали, за правење пиво, сеуште нема... но еден кајганџија најави можно отварање. Подетално не можам да ти кажам ништо, евентуално ако тој самиот не каже кога ќе ги прочита постовите од темава.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
26 јули 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
абе да ве прашам нешто од кавадарци сум незнам од каде да најдам хмељ помош?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Заборавете на ова.
Според законите на ЕУ производство на алхолол од страна на физичко лице е илегално.
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
мање битно ако можете да ми дадете некоја информација каде би имало такво нешто
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.767
абе да ве прашам нешто од кавадарци сум незнам од каде да најдам хмељ помош?
Најблиску што знам е Белград, за материјали за правење пиво. Или да нарачаш од нет. Или семе/расад да најдеш, па сам да си го произведуваш.


Овде нема да најдеш наменски пивски хмељ. За медицинска употреба има во билна аптека, ама нема да имаш поим каков вкус ќе има, колку IBU горчина ќе има... :(

Пиши што ќе направиш, баш ме интересира.
А слад имаш? Од каде набавуваш?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
овие пиварите кај нас сите ли состојки ги увезуваат ли? не верувам дека ќе им се исплаќа така, а можеби затоа и е толку скапо пивото кај нас.
сигурно овде може да да се најде хмељ и се останато потребно, само треба да се бара
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
за слад можеш да користиш разни врсти на жито има продавници ги продаваат или пак ако има некој по некој села во близина што садат жито, а ако не најдам хмељ ке пробам без тоа со други билки или таканаречено gruit beer да направам. Од нет да порачам најефтино што најдов до сега е 100$ shipping а хмељот кошта 10$ така да не ми е исплатливо...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.767
за слад можеш да користиш разни врсти на жито има продавници ги продаваат или пак ако има некој по некој села во близина што садат жито, а ако не најдам хмељ ке пробам без тоа со други билки или таканаречено gruit beer да направам. Од нет да порачам најефтино што најдов до сега е 100$ shipping а хмељот кошта 10$ така да не ми е исплатливо...
Сакаш да кажеш дека сам ќе направиш свој слад?
Само напред. Јас се обидов, и нема да те обесхрабрувам со моите искуства - пробај па кажи како си поминал.

gruit бил многу популарен пред хмељот да стане популарен. Има рецепти на нет, само што најверојатно добиениот фермент по вкус нема да наликува на тоа што сме израснати да очекуваме на вкусот од пиво.

Нејсе, тоа е излишен муабет за почетник. Хмељ и медицински можеш како за почеток да бапнеш.
Сладот ќе ти биде прв и основен проблем.





овие пиварите кај нас сите ли состојки ги увезуваат ли? не верувам дека ќе им се исплаќа така, а можеби затоа и е толку скапо пивото кај нас.
сигурно овде може да да се најде хмељ и се останато потребно, само треба да се бара
Без навреда, но ти или немаш поим за што зборуваш - или можеби знаеш нешто што не го знам јас. Во кој случај те замолувам да ги споделиш информациите каде во Македонија може да се купи слад? И пиварски хмељ? И разни видови квасци за ферментација на пивото?

Од опремата, ај садови има во Меркур, стаклени од 20-тина литри. Ама S филтри со затварачи, деловите за racking, итн итн.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Сакаш да кажеш дека сам ќе направиш свој слад?
Само напред. Јас се обидов, и нема да те обесхрабрувам со моите искуства - пробај па кажи како си поминал.

gruit бил многу популарен пред хмељот да стане популарен. Има рецепти на нет, само што најверојатно добиениот фермент по вкус нема да наликува на тоа што сме израснати да очекуваме на вкусот од пиво.

Нејсе, тоа е излишен муабет за почетник. Хмељ и медицински можеш како за почеток да бапнеш.
Сладот ќе ти биде прв и основен проблем.

Без навреда, но ти или немаш поим за што зборуваш - или можеби знаеш нешто што не го знам јас. Во кој случај те замолувам да ги споделиш информациите каде во Македонија може да се купи слад? И пиварски хмељ? И разни видови квасци за ферментација на пивото?

Од опремата, ај садови има во Меркур, стаклени од 20-тина литри. Ама S филтри со затварачи, деловите за racking, итн итн.
значи сигурно проверено кај нас нема ништо од потребните состојки?
тие работи не се одгледуваат или прават кај нас?

да не се ни обидуваме тогаш да правиме сами пиво
 

Kajgana Shop

На врв Bottom