Права на животните

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Si ima be Ron nesto so se vika ekosistem, sindjir na ishrana i toj obicno e vo ramnoteza so prirodata se dodeka ne se vmesa covekot tuka i ne go narusi.
Meckata kaj nas e na vrvot na sindjirot na ishrana, top predator. Tuka se i volcite, risojte, ptici grablivki. Eden od niv koga ke trgnis od ravenkata, drugite pod nego kako velat, koga ja nema mackata, gluvcite oro igrat.
човекот е на врвот на синџирот и така треба да биде. Ако мислиш дека 2-3 мечки помалце ќе прекинат цел екосистем тогаш не знам што да ти речам. Никој не збори за елиминирање на цели сорти животни, него контролирање на нивното множење.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
човекот е на врвот на синџирот и така треба да биде. Ако мислиш дека 2-3 мечки помалце ќе прекинат цел екосистем тогаш не знам што да ти речам. Никој не збори за елиминирање на цели сорти животни, него контролирање на нивното множење.
Neznam jas so kako tamu, ti prasa jas ti kazav. Vprocem imas eden milion primeri kade covekot se vmesal vo ekosistemot i napravil kasa popara, nekade namerno, nekade na nejkenje.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Neznam jas so kako tamu, ti prasa jas ti kazav. Vprocem imas eden milion primeri kade covekot se vmesal vo ekosistemot i napravil kasa popara, nekade namerno, nekade na nejkenje.
владе, што не се борите за правата на комарците у лето кога прскаат, и они се живи суштества и дел од еко системот? Што не се борите против истребувањето на стаорците и глувците од фирми создадени да ги убиваат? И лебарките да не ги заборавам, битен дел од екосистемот.

Ова е идиократија во која живееме моментално, ќе се замарам ја за благосостојбата на мечките и волците. Како онаа кучкарката од Струга, додека не ја исцепија кучиња не беше свесна. Кога ја раскинаа кучиња и дојде паметот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
владе, што не се борите за правата на комарците у лето кога прскаат, и они се живи суштества и дел од еко системот? Што не се борите против истребувањето на стаорците и глувците од фирми создадени да ги убиваат? И лебарките да не ги заборавам, битен дел од екосистемот.

Ова е идиократија во која живееме моментално, ќе се замарам ја за благосостојбата на мечките и волците. Како онаа кучкарката од Струга, додека не ја исцепија кучиња не беше свесна. Кога ја раскинаа кучиња и дојде паметот.
Pa ne si me sfatil ocigledno. Citaj povnimatelno malce.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
660
Поени од реакции
1.405
владе, што не се борите за правата на комарците у лето кога прскаат, и они се живи суштества и дел од еко системот? Што не се борите против истребувањето на стаорците и глувците од фирми создадени да ги убиваат? И лебарките да не ги заборавам, битен дел од екосистемот.

Ова е идиократија во која живееме моментално, ќе се замарам ја за благосостојбата на мечките и волците. Како онаа кучкарката од Струга, додека не ја исцепија кучиња не беше свесна. Кога ја раскинаа кучиња и дојде паметот.
И каква врска има овоа што си го напишал со тоа што ти го кажуваме ние?
Кој воопшто ти спомна комарци или лебарки?

Па уште и за идиократија зборуваш.Си го чул зборов на интернет и не знаеш каде правилно да го употребиш.

Не правиме тука муабет Рон за типични левичарски срања,туку за реални работи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
И каква врска има овоа што си го напишал со тоа што ти го кажуваме ние?
Кој воопшто ти спомна комарци или лебарки?

Па уште и за идиократија зборуваш.Си го чул зборов на интернет и не знаеш каде правилно да го употребиш.

Не правиме тука муабет Рон за типични левичарски срања,туку за реални работи.
штом начнавте тема еко систем, добро е да напоменеме дека све е дел од еко системот. Сега не можеш тие работи да ги одтргнуваш и да ги правиш небитни и да вршиш егзодус на стаорците. Ти у случајов си лицемер. Пошто едни правила ти важат за едни животни а други правила за други. Тоа е вашата хипокризија, сега ако ве дира, не е до мене, вие тоа го зборите.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
660
Поени од реакции
1.405
штом начнавте тема еко систем, добро е да напоменеме дека све е дел од еко системот. Сега не можеш тие работи да ги одтргнуваш и да ги правиш небитни и да вршиш егзодус на стаорците. Ти у случајов си лицемер. Пошто едни правила ти важат за едни животни а други правила за други. Тоа е вашата хипокризија, сега ако ве дира, не е до мене, вие тоа го зборите.
Оф леле мори мајко.Јас сум будала што си дозволувам да влегувам во дискусија со вакви луѓе.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Оф леле мори мајко.Јас сум будала што си дозволувам да влегувам во дискусија со вакви луѓе.
абе сега ти можеш што сакаш да викаш но не можеш да ми докажеш дека не си хипокрит. Тоа е проблемот со ова левучарење. Кога аргументите ќе се стават на маса, вашиот случај се распаѓа.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.382
Според мене гледаш црно или бело на работите во многу сив свет според досегашно животно искуство. Значи идејата е да се спречи требење на животински видови поради крзно, заби, профит, иживљавање и слично, а не да не се јадат, особено кога сме сештојади. У таков случај ако гледаме волку црно на бело треба да биде: јадеш салата значи не се грижиш за амазонската прашума или возиш кола значи не ти е гајле за животна средина. Можеш да го правиш горенаведеното а сепак да се грижиш на други начини, со образување на луѓе за природата, донација, волонтерство итн. Еве пример, имам познаник само пешки оди да се грижи за животна средина а три пати годишно лета со авион. Искрено немам душа да му кажам дека е многу полошо тоа од колата, затоа што менталитетот му е на правилно место, но ќе стигнеме и таму и тоа да му го кажам.
Стварта е у нивото на зрелост, и како човек станува позрел така ги прави работите поедноставно и у согласност со убавото. А убавината е математички принцип, односно максимална конструктивна интерференција, односно златно правило најупростено. И тоа е основа на сите платонски форми, фрактали и т.н. Убаво, добро, етички, уметнички се се тоа некои принципи кон кои тежнее секој атом у универзумов. Веганството е у склад со овие принципи едноставно пратејќи линија на помал отпор. Нема тука теории на заговор, Давос и т.н. тоа е индивидуална одлука која секој ќе ја донесе у некоја иднина ако условите на егзистирање му го дозволуваат тоа. Веганство или евентуално вегетаријанството се производ на одредена мера на комфор и одредена мера на среќа во животот, среќа(luck). Среќа во смисла на доволна мера на мир во нас кој ќе дозволи да се изроди таква способност за жртва.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237

Никогаш да не заборавате дека кучињата се ѕверои прво и пред се, а најдобар пријател на човокеот второ и секундарно
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Никогаш да не заборавате дека кучињата се ѕверои прво и пред се, а најдобар пријател на човокеот второ и секундарно
Убаво подредување на примарност и секундарност, но дали и човекот е ѕвер?

Кога сме на темата спасување, кучињата помогнаа да се спасат стотици луѓе во земјотресите кои ги погодија Турција и Сирија.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Убаво подредување на примарност и секундарност, но дали и човекот е ѕвер?

Кога сме на темата спасување, кучињата помогнаа да се спасат стотици луѓе во земјотресите кои ги погодија Турција и Сирија.
И тука искасаа стотици луѓе. И тоа изедоа неколку. Човекот е дефинивно ѕвер. Ама не е ни толку глуп или слаб да дозволи да го јадат туку така, спротивно на тврдењета на здруженијата.
Ако не напаѓаат никој ништо. Ако напаѓаат и се агресивни, секира. Фер си е фер.
Автоматски споено мислење:

Еве ти пример. Тие кучиња во турција , ја ги финансирав со донации. И ти си ги финансирал колку толку. Сите сме ги финансирале по малце.
У меѓувреме, ја идам кај форца близу студенски дом и една џукела ме лае. Ја избркав. Жена ми кажа дека истата џукела нападнало некого претходниот ден. Еве ти пример што куче НЕМА спасувано луѓе по рушевини, а кое јас и ти плаќајќи данок, ја финансираме државата да покрива штета наместо да ме спасува мене и тој укасаниот.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
И тука искасаа стотици луѓе. И тоа изедоа неколку. Човекот е дефинивно ѕвер. Ама не е ни толку глуп или слаб да дозволи да го јадат туку така, спротивно на тврдењета на здруженијата.
Ако не напаѓаат никој ништо. Ако напаѓаат и се агресивни, секира. Фер си е фер.
Автоматски споено мислење:

Еве ти пример. Тие кучиња во турција , ја ги финансирав со донации. И ти си ги финансирал колку толку. Сите сме ги финансирале по малце.
У меѓувреме, ја идам кај форца близу студенски дом и една џукела ме лае. Ја избркав. Жена ми кажа дека истата џукела нападнало некого претходниот ден. Еве ти пример што куче НЕМА спасувано луѓе по рушевини, а кое јас и ти плаќајќи данок, ја финансираме државата да покрива штета наместо да ме спасува мене и тој укасаниот.
Значи решението е законски измени и градот Скопје и ЈП Лајка да не плаќаат оштети при каснување од кучиња. Меѓу другото, каснувањата драстично ќе опаднат.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Значи решението е законски измени и градот Скопје и ЈП Лајка да не плаќаат оштети при каснување од кучиња. Меѓу другото, каснувањата драстично ќе опаднат.
Да , ама да го легализаат ловот на агресивни глуници со ладно оружје И да ги илегализираат интереференциите од права на животните за истите такви ловови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom