Поттик и мотив за живот?

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Мотив за живот ми е самиот живот, и се` она што го прави да биде тоа што е, ни подобар, ни полош.
Мотив ми се сите оние на кои сум им помогнала, и оние на кои допрва ќе им помогнам. (првенствено кучиња :icon_lol:)
За блиските личности да не правам муабет, тие по дифолт ми се мотив.:)
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Најголем мотив ми е животот како живот. Да знам дека сум жив, дека ми е даден подарокот наречен живот, ми е доволно и ми дава сила да протуркам низ се’. Потоа тука ми е семејството, за кое знам дека ќе ми даде безусловна поддршка и секогаш одличен совет. Last but not least, тука се личностите кои ги сакам и знам дека ме сакаат. Иако можеби се малку ти е што навистина ми значат, знам дека ми се доволни во секој момент. И секако, тука е и надежта, поубавото утре и позелената трева.
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Секој моманет во животот ми дава поттик да живаем понатаму. Секој падеж, секоја веселост, ме тера напред и напред! Се уште немам доживеано нешто што би ме разочарало, па за да имам нешто посебно за поттик!
 

John Doe

Not handsome enough to tempt me
Член од
29 мај 2007
Мислења
784
Поени од реакции
7
Life owes me everything... and I'm gonna take it..
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Па секогаш наоѓам мотив во самиот себеси... Не дозволувам да ми снема мотив и поттик не само за живот туку и за било која друга работа. Некако задоволството кога нештото ке се заврши или среди и уживањето ми е најголем мотив.
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Најголем мотив за живот ми е смртта...добро ај,и мама и дада...:pos2:
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Имам мотив , надежта за она што сакам да ми се деси во тој период ме одржува во форма и ми дава сила за да се борам за негова реализација :)
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Успесите,кои навистина знаат да извадат задоволна насмевка од тебе.Падовите што те ставаат на искушение,на тест за издржливост.Во сета таа борба,најблиските за кои со сигурност можам да кажам дека никогаш нема да ме изневерат(а веројатно засега тоа сум само јас и уште некој,но ќе ги изоставам намерно)
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
neam motiv neam pottik, niiiiso. Samo nadezh koja sto posledna umira :wink:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Да знам како е да се умре, веднаш би се убил. Светот и животот е толку суров што секој свесен за околината би сакал да се убие веднаш од срам дека е човек.

Ама ај убиј се де...
 

Roddick

dr_funk
Член од
30 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
1
Мотивот или поттикта за живот....
За мене мотив за живот е предизвикот кој ќе ме очекува утре...без разлика дали е тоа на љубовен план, деловен...едноставно неизвесноста за тоа што ќе биде утре и каков ке бидам јас и кои и какви ќе бидат луѓето што ме опкружуваат е поттик за да се продолжи понатаму.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Да знам како е да се умре, веднаш би се убил. Светот и животот е толку суров што секој свесен за околината би сакал да се убие веднаш од срам дека е човек.

Ама ај убиј се де...
Знам дека нема да се убиеш:smir: и знам дека си потполно во право. И јас би се претворила во пчелка (матица по можност) од што ми се згрозуваат тие со кои го делам видот.
Од друга страна, зар не е токму тоа одличен мотив да се продолжи да се живее и да се работи? Да го пробудиш најдоброто и најплеменитото во некого, барем во својата непосредна околина, барем кај еден човек.
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
10
За живот не знам, ама за да дипломирам мотив ми се штиклите на Manolo Blahnik, Cavalli i Armani
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Знам дека нема да се убиеш:smir: и знам дека си потполно во право. И јас би се претворила во пчелка (матица по можност) од што ми се згрозуваат тие со кои го делам видот.
Од друга страна, зар не е токму тоа одличен мотив да се продолжи да се живее и да се работи? Да го пробудиш најдоброто и најплеменитото во некого, барем во својата непосредна околина, барем кај еден човек.
Не, кога тогаш ќе сфатиш дека и ти си само човек. Дека поседуваш омраза, љубомора, завист, злоба, желба за убав живот, дека си гладна и дека треба некому да му го земеш оброкот, дека си жедна....

На крајот, дека треба да се откажеш од се`... да бидеш трошка која ќе го даде животот залудно за нечие добро. И да успееш тој некој ќе биде благодарен само за миг, а потоа ќе исчезне и нема ни да доаѓа на твојот гроб откако ќе умреш.

Мајка ми ме убедуваше цел живот(со цел да направи добар човек од мене) дека човекот првенствено е добар длабоко во себе, јас тврдев дека е злобен. Злобен е по природа, а оние кои изгледаат добри само успеваат да одглумат за да ги придобијат нашите срца... Не сме различни ни ти ни јас.
Им завидувам... признавам. На сите оние кои немаат трошка време внимание и желба да помислат на сите проблеми кои луѓето во светот ги имаат.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
На крајот, дека треба да се откажеш од се`... да бидеш трошка која ќе го даде животот залудно за нечие добро. И да успееш тој некој ќе биде благодарен само за миг, а потоа ќе исчезне и нема ни да доаѓа на твојот гроб откако ќе умреш.
Погрешен мотив. Не барај благодарност. Ако било што во животот правиш за благодарност, или да те запомни некој, или (скраја да е) на гроб да ти дојде - боље играј шах. Со комјутерот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom