Поттик и мотив за живот?

Член од
16 октомври 2007
Мислења
70
Поени од реакции
5
A DREAM WITTHIN A DREAM.


Take this kiss upon the brow!
And. in parting from you now,
Thus much let me avow- -
You are not wrong, who deem
That my days have been a dream
Yet if hope has flown away
In a night, or in a day,
In a vision or in none,
Is it therefore the less gone?
All that we see or seem
Is but a dream within a dream
I stand amid the roar
Of a surf-tormented shore,
And I hold within my hand
Grains of the golden sand--
How few! yet how they creep
Through my fingers to the deep
While I weep--while I weep!
O God! can I not grasp
Them with a tighter clasp?
O God! can I not save
_One_ from the pitiless wave?
Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
1849.
Procitaj te go ova od drugar mi E.A.Po,i razmislete odnovo za pottik i motiv
 
M

MIL

Гостин
Potik i motivacija za zivot - normalno mojata familija koja bezprekorno me ceni i me pocituva me saka i mojata devojka bez koja ne mozam da si go zamislam zivotot.Tie osobi me ispolnuvaat celosno i mi davaat volja za zivot,so toa znam deka imam za kogo da ziveam imam za kogo da mislam imam na kogo da ja davam celata moja ljubov i za vozvrat da dobivam dupla isto taka i momentot koga doznav deka sum sakan od edna osoba vo koja prethodno se zatreskav toj mi e eden od klucnite momenti koj ke go pametam...Oljicka TE SAKAM ! :back:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Pottik za zivot mi e familijata i drustvoto, premnogu raboti im dolzam na tir lugje i toa me tera da zaiveam i sekoj den da im vrakam barem del od ona sto tie go storile za mene.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
79
Поени од реакции
0
ја немам мотив за живот ,а уствари не знам ни зашто живеам!САКАМ ДА МЕ УТЕПА НЕКОЈ ИЛИ ДА СЕ УТЕПАМ
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ех колку работи само ми даваат мотив за живот...
Прво да почнам од моите кои се секогаш тука за мене. Да продолжам со фактот дека имам многу важни луѓе кои многу ми значат и желбата за секој следен ден да ги видам ми дава волја за живот.
Околината ме прави среќен да живеам и ме поттикнува да го ценам животот.
Но дефинитивно најголем фактор како мотив за живот ми се предизивиците кои секојдневно ми се поставуваат пред мене.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
Хммм...Порано ми беа некои поголеми случувања шо во моментот ми носеа среќа. Сега...сега сфатив дека тие обично и не водет до некој среќен крај. Сега за таквите размислувам цело време и то ми е окупација и ен ми причинуват ни малку радост.
Гледам на то како нешо шо брзо ќе се распаднит и морам да пазам на сè и сешто и баш и не уживам во то.
Сега поттик ми се секојдневните работи за кои шо не размислувам и се случвет ама паш онака искрено и спонтано.
Поттик ми е нејзината насмевка ко ќе напрам нешо шо ама баш немат врска во случајот. Онака само ќе ми се насмејт и ќе ме гушнит. Иако то во моментот не е нишо посебно, ко ќе размислам, шо би било без то? Каков би бил мојот живот без нејзе?
Поттик ми се и сите нејзини коментари, биле лоши, или добри.
Мотив за живот ми е нејзиното „Не се секирај“. Во најтешките моменти, та имат сила да ми го кажит то.
А и неговото „cheer up пчелче“ не изостануват од листава.
И нивното „те сакам“.
Ко ќе видиш, уствари сè нивно ме мотивират. Тие всушност се смислата на мојов живот.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
хмм мотив за живот.. едноставно самиот живот што е толку убав :) фамилијата, друштвото, љубовта..
It all gives me moral :):smir:
 
R

Reve0ke

Гостин
Hmm потик за живот ми е да напрам нешто што ќе биде во корист за човештвово да не излези дека за џабе сум се родил...:vozbud:
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Уживањето со најблиските како мојата фамилија. Особено двегодишната внука :) Ми дава потик и мотив коа ќе ја засмејам додека и правам фаци...тоа ми дава најголем мотив и поттик. Она е таа доколку предходно сум имал проблеми и нервози и тага...она е мелемот за мојата душа. Она ми дава енергија и ме прави убав и богат од внатре. Мојата среќа доаѓа од нејзе најмногу. Башка има некој ген од вујко и :)...флерта у градинка со машките деца...:) Ќе биде шмекерица...ако нека биде. Друго нешто во овие тешки времиња е дружбата со многу пријатели...и среќата шо имам вистински пријатели во секое време. И трето а можеби и најбитно :)...потик ми даваат прекрасните девојки што живеат под ова небо...со секојдневниот шмек шо си го упатувам со нив...мојот живот има смисла! :)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom