Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Слушам по реклами дека може да се префрлиш на VIP а при тоа да си го задржиш префиксот (071 во мојов случај. ). Како се прави тоа ако може некој да ми каже.
 
П

Паган-др

Гостин
Како да ставам игри на Samsung U700 од компјутер? Ќе ги симнам и двете варијанти од www.zedge.net и кога ќе ги стаам во мобилен да ги инсталирам ми дава Ансупортед Фајл.
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
Како да ставам игри на Samsung U700 од компјутер? Ќе ги симнам и двете варијанти од www.zedge.net и кога ќе ги стаам во мобилен да ги инсталирам ми дава Ансупортед Фајл.
.jar so e fajlot ke dL i ke gi stavis na mob bi trebalo da ti gi prepoznava
barem taka raboti vo e250
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Пробав и со двата фајлови (.jar и .jad) и пак не сакаше. И мене чудно ми падна зошто на Сони Ериксонот така ставав.
Епа ова е сЛмсунг и не е баш како на другиве телефони инсталирањето
пробај со овој туториал ...

First you need the “Qualcomm USB” drivers and “BitPim”. Prepare the USB cable, but dont put it in!

Driver: http://uploaded.to/?id=u8j08i
BitPim: http://sourceforge.net/projects/bitpim

a. Unpack the drivers to a folder (exp. Desktop), but don’t install it!
b. Install BitPim.


1. You must entering follow code: *#0523#
2. [9] common >> [6] USB Configuration >> [2] Qualcomm USB
[*]
--> Qualcomm USB Configured.
Plz Reconnect the Cable.0

3. Now put the USB cable in the phone and Pc.
--> Windows found a new hardware.
Install the hardware manual and chose the Qualcommdriver folder.
Now go to the Hardware manger ->Modems->Qualcomm, you must know the port number.

4. Open “BitPim” and configure the software for your u700.

Phone type: Other CDMA phone
Com port: *look at step 5*(you can Browse, but chose the right one!)

And press “OK”

5. Start “BitPim”, go to the menu “View” and active “View Filesystem”.

6. Klick on “Filesystem” (left in BitPim).
Now can you see a blue folder, open the folder (press on “+”).
--> … retrieving

7. Now put the games (jar and jad files) in the follow folder “Games” (Media->Games).

8. Disconnect the USB cable from the phone.

9. Leave the Qualcomm menu and entering this code in your u700: *#6984125*#
Now are you in “Admin setting” menu.

a. Select the menu [4] Internals (Master Key: *#9072641*#)
b. Chose the menu [7] Storage settings
c. Update media database, Update Java DB and Create AX Dat File.


That it’s!! (You can leave “Admin setting”.)

Important: DON’T delete the games with the mobile phone, you must delete the games with “BitPim”.

Original desciption in german by "DerRichter", samsung-stuff.de, translation by tariq_ch
 

KOKO AR.

i jas tebe
Член од
22 декември 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Imam N95 i mnogu se nerviram ne mozam da se konektiram na wirelees doma a na drugi mesto mozi sto znaci sepak e do ruterot ama menito na ruterot mu e na germanski i nemozam da se snajdam a i preku kompjuter koga se konektiram mora da odam racno da se konektiram avtomatski ne mi se konektira ?

 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Sakam da go zemam Sony Ericsson G 705i

Nekoj sovet, dali e dobar telefonot, da ne se neso falicni pa se tolku eftini na pretplata?
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Na pretplata od 500 denari go zemas za 990 denari, telefonot stvarno izgleda super, se wi-fii e, najmnogu za toa go zemam
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Слушам по реклами дека може да се префрлиш на VIP а при тоа да си го задржиш префиксот (071 во мојов случај. ). Како се прави тоа ако може некој да ми каже.
Иди у VIP салон (пред да го откажеш бројот од стариот оператор), кажи им, па они ќе ти збркаат работа. После ќе го откажеш од кај првите.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Знае ли некој дали има начин да го лоцираат телефонот,без IMEI бројчето??
Денеска ми го украдоа,бев во полиција,ама ми рекоа дека не можат да направат ништо оти ем и оти не е од Македонија купен.
Инаку Nokia n95 e.Фала

AdRi* напиша:
Знае ли некој дали има начин да го лоцираат телефонот,без IMEI бројчето??
Денеска ми го украдоа,бев во полиција,ама ми рекоа дека не можат да направат ништо оти ем и оти не е од Македонија купен.
Инаку Nokia n95 e.Фала
И можам ли од некаде на друго место да го дознаам бројот,освен од документите и на телефонот?Во t-mobile имат ли такви информации?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
доколку го немаш серискиот број од телефонот дури и да ти дојде тој што го нашол со телефонот - неможеш никако да докажеш без тој сериски број на некој документ дека ти си неговиот сопственик.

не верувам во ти мобајл да ти дадат таква информација, IMEi-то го има на гаранцијата и кутијата само.
тоа е должност на купувачот да си ја чува, они немаат дата база за кој телефон на кого му гопродаваат под сериски број
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Како да го активирам фм трансмитерот на нокиа н79? Барав низ менијата, нигде не можев да ја најдам таа опција.
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Каде можам да го наместам името на телефонот т.е. на блутуТ нели.. и има да го потпишам.. за HTC Touch.:) Help?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom