Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Тоше напиша:
Еј сега на овие новиве има и такви финти! Сега што купивме скоро фиксен и вика дека можеш да пратиш СМС-пораки кон други компатибилни телефонски апарати. А да не зборам за некои ептен усовршени телефони ... Сепак мислам дека не функционира тоа да пренасочуваш пораки!

А па мене ме интересира ептен, точно ли е тоа што викаат дека можело да се подеси телефон да те информира кога наближува полиција? Еден другар вика можело, на Nokia3310 се одело таму во некои Closed User Groups и се пишувало 000000, и пред да дојдеш до полицијата, ти титкал телефонот!

А па ако си ставел 666, пораките биле бесплатни!

kako za info...ima vakvi fiksni telefoni no seuste nasiot fiksen operator nema takva opcija za prakane SMS i primanje na SMS....a za 3310 nokia e cista glupost, pogolema ne sum slusnala do sega...:pos:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.379
Има скриени менија, а тоа за бесплатни пораки да функционирало до сега ќе било ехехееее. Инаку тоа за титкањето во близина на полиција може да постои, ама не БАШ ПОЛИЦИЈА, туку сигурно би функционирало на исти принцип како анти-радарот.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Acid напиша:
Има скриени менија, а тоа за бесплатни пораки да функционирало до сега ќе било ехехееее. Инаку тоа за титкањето во близина на полиција може да постои, ама не БАШ ПОЛИЦИЈА, туку сигурно би функционирало на исти принцип како анти-радарот.
ima dodatni uredcinja koi se zalepuvaaat na mobilniot i koga naiduvash na policija ili slicno reagira na radioto kako koga ke nadojde mreza na telefonot pa pravi prk trk trk...na radioto smeta... i taka znaesh deka ima nekoj vo blizina...dali policija ...inaku takva opcija da ima toj telefon nema shansi, za skrieni menija ima ...:icon_lol: anti radarot e drugo...:baeh:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Има ли УСБ дата кабел за Сименс?

Јас користам сименс Ц70 и ми треба дата кабел. Отидов во мобимак и ми кажаа дека ќе добијат идната година:icon_lol:
Отидов и во германос и ми кажаа дека не држат УСБ дата кабли за сименс.:icon_lol:
Па каде да одам да купам УСБ дата кабел:lud:
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
BliND напиша:
Јас користам сименс Ц70 и ми треба дата кабел. Отидов во мобимак и ми кажаа дека ќе добијат идната година:icon_lol:
Отидов и во германос и ми кажаа дека не држат УСБ дата кабли за сименс.:icon_lol:
Па каде да одам да купам УСБ дата кабел:lud:
А бе друже, и уште ти викаат ќе добиеле идната година:pos:...
Еден совет од мене, појди си на некој од зелените пазари и најди некоја тезга на која имаш разни работи за мобилни... таму ти се дупло поевтини отколку да ги зимаш од Мобимак или Космофон а башка ти гарантирам дека станува збор за истиот кабел т.е дека е со ист квалитет...
А и уште еден совет од мене, што не си купиш инфраред адаптер , тој ти е иста цена со кабелот(нели ц70 има само инфраред), или доколку имаш блутут купи си блутут адаптер. Со нив е полесно да си префрлаш работи,а од искуство ти кажувам дека дата кабелот може да не функционира како што треба.
Ја го имав овој проблем. Купив усб кабел за 20 евра и џабе , не функционираше.Проблеми со каблите имаа и други луѓе шо ги познавам, и тоа им беа купени од “проверени“ мобилари:raz:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Абе јас не зеам од пазар еднаш ме зафркнаа па после одев да го тепам тој
иначе имам ја инфраред УСБ али можам да си праќам само слики од компјутер
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
ако имаш IR можеш да комуницираш со било кој телефон. не гледам каде имаш проблем?
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
gOJDO напиша:
ако имаш IR можеш да комуницираш со било кој телефон. не гледам каде имаш проблем?
sekoj IR ne komunicira so sekoj IR zavisi toa od modelot na telefonot...jas kako shto razbrav toj saka da prenesuva podatoci i od telefonot na komjuterot...pa mislam deka nekade ja greshi rabotata...btw toa e vozmozno na istiot nacin kako shto prenesuvash podatoci od komjuterot na telefonot...samo shto ti fali softver najocigledno za da go praish istoto vo obratnata nasoka... i so usb toa nema da go reshish najocigledno ako istot nemozesh so ir adapterot...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
BliND напиша:
Јас користам сименс Ц70 и ми треба дата кабел. Отидов во мобимак и ми кажаа дека ќе добијат идната година:icon_lol:
Отидов и во германос и ми кажаа дека не држат УСБ дата кабли за сименс.:icon_lol:
Па каде да одам да купам УСБ дата кабел:lud:
Совет од мене:

Не купувај Сименс! :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Allita напиша:
sekoj IR ne komunicira so sekoj IR zavisi toa od modelot na telefonot...jas kako shto razbrav toj saka da prenesuva podatoci i od telefonot na komjuterot...pa mislam deka nekade ja greshi rabotata...btw toa e vozmozno na istiot nacin kako shto prenesuvash podatoci od komjuterot na telefonot...samo shto ti fali softver najocigledno za da go praish istoto vo obratnata nasoka... i so usb toa nema da go reshish najocigledno ako istot nemozesh so ir adapterot...
Toчно. Целата фрка е до телефонот. Инфра ред адаптерот нема никаква врска во случајот. Нема врска ни "додатен софтвер". Некои телефони комуницираат само со компјутер еднонасочно, некои двонасочно, а повеќето нели и со други телефони.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Мистичен напиша:
Toчно. Целата фрка е до телефонот. Инфра ред адаптерот нема никаква врска во случајот. Нема врска ни "додатен софтвер". Некои телефони комуницираат само со компјутер еднонасочно, некои двонасочно, а повеќето нели и со други телефони.
da tocno e se shto kaza...no nekogash se reshava problemot so softver...ako takov softver voopshto postoi za navedeniot model...
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Мистичен напиша:
Совет од мене:

Не купувај Сименс! :)
Па ми треба додека да си ја замам Моторолата В3 . Ама ми треба мене нешо за да си ги префрлам сликите на компјутер а од компјутер да си ги префрлам песните до следно купување на мобилен:)
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
BliND напиша:
Па ми треба додека да си ја замам Моторолата В3 . Ама ми треба мене нешо за да си ги префрлам сликите на компјутер а од компјутер да си ги префрлам песните до следно купување на мобилен:)
so V3 ke ja opravis rabotata...:icon_lol: za shto poprvo 5mb. memorija...ako ti e za izgled telefonot kupi si go...no ako ti e za multimedija toa e druga rabota...
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
moze li nekoj da mi pomogne pls
Imam sony ericsson k700i ke moze li nekoj da mi kaze so treba da si kupam za da moze slikite da mi se prefrlat od mob na kompjuter i sto treba da si instaliram na kompjuterot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom