Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.523
Поени од реакции
10.944
На Шаоми каде можи да се провери потрошен интернет , и дали можи да се подеси известување на одреден праг на потрошеност( на Самсунг ова го има)
Се утепав од барање...но на Поко Х про има само за дневно потрошено ,,дата,,....нема за цел месец
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
559
Поени од реакции
808
На Шаоми каде можи да се провери потрошен интернет , и дали можи да се подеси известување на одреден праг на потрошеност( на Самсунг ова го има)
Се утепав од барање...но на Поко Х про има само за дневно потрошено ,,дата,,....нема за цел месец

може, security > data usage
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
93
Поени од реакции
50
Форумџии, каде во Македонија, може да најдам маска/заштитно стакло за motorola moto 37 power? Не ми се чека од али, не сум толку педантен за чување на телефони.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
62
Поени од реакции
25
Poco X3 Pro или Honor 50 Lite?
Ѕирни некој од овие
Во кратки црти, „подобар“ екран и подбар чип.
Камерата претпоставувам дека е исто подобра.

Сеа иам 10про, барем јас сум задоволен од телефонот, хардверски особено.
Лично барем од кога осетив 120hz, коа ќе го земам другиот телефон (60 hz) осеќам доста разлика. Може и пласебо ефект е не знам. Некако се навикнав на екранот, брзината итн. и кога и да земам друг телефон осеќам доста голема разлика. (иам службен што е малце послаб и од познаници/роднини самсунзи што имаат од поефтините серии).

Што и да одлучиш мислам дека за тие пари топ избор ти е Редми 10, дали про или С. :D
Автоматски споено мислење:


Бегај од Ајфонот.
Никаков хејт спрема Ајфон, го поштуем како телефон, но не сум баш за експонат од Ледиком или Мобилекс. Плус што ХЅ е веќе доста стара серија. Од Ајфон се над 12ка се исплати да се земе, ама па цената му е во облаци. Подобро некој СЕ2 на ново да гледаш ако имаш мерак на Ајфон.

Иначе како што му пишав и на членот погоре, 10 про сега користам, доста задоволен од перформанс сега за сега, од екран до брзина и работа на телефонот. Прв пат зиам Шаоми и сеа за сеа позитивно сум изненаден :)
И јас бев скептик за Експонат, во секој случај сакав да слушнам и друго мислење, повеќе ми се бендисува редми 10 про, онака убав ми е дизајнот и се што оди со него..
Кога веќе го имаш, колку време го користиш и ме интересира предната камера дали е добра, затоа што на сите рецензии онака различни квалитети гледам..
И уште две прашања батеријата, дали можи да истера 5 - 6 on screen ии како е со полнењето?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.015
Поени од реакции
1.840
И јас бев скептик за Експонат, во секој случај сакав да слушнам и друго мислење, повеќе ми се бендисува редми 10 про, онака убав ми е дизајнот и се што оди со него..
Кога веќе го имаш, колку време го користиш и ме интересира предната камера дали е добра, затоа што на сите рецензии онака различни квалитети гледам..
И уште две прашања батеријата, дали можи да истера 5 - 6 on screen ии како е со полнењето?
10 pro има највеќе грешки и хардвер и софтвер
Ако несакаш да кинеш нерви не го земај
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
559
Поени од реакции
808
И јас бев скептик за Експонат, во секој случај сакав да слушнам и друго мислење, повеќе ми се бендисува редми 10 про, онака убав ми е дизајнот и се што оди со него..
Кога веќе го имаш, колку време го користиш и ме интересира предната камера дали е добра, затоа што на сите рецензии онака различни квалитети гледам..
И уште две прашања батеријата, дали можи да истера 5 - 6 on screen ии како е со полнењето?
Користија странава или некоја друга што има повеке јузер ривјус, и крај приче. има оценка искуства од луге што ги имаат телефоните,
остај тука рекла казала муабети овие имале проблем со ова оние со оноа :pos:

xiaomi note 10 pro / 16 500 den / user score 8.5


samsung a32 5g / 16 600 den / user score 6.4
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.316
Поени од реакции
3.281
До некаде и не си крива тие се 2 најпопуларни брендови, и додека нивниот софтвер е генерално со најмалце мани, нивните камери одамна не се на прво место.

Постои една апликација која се вика google камера, и се инсталира на скоро сите андроид телефони. Кога ќе се инсталира се добиваат резултати од овој тип, те молам најди ми ваква фотка сликана од iPhone или Samsung. Samsung беа доволно глупи да им продадат на Xiaomi сензори за камерата, за сега со истите да ги прават партали.
Секој што барем малце се разбира во фотографија ќе сфати дека ова е DSLR нивно на квалитет кој доаѓа од твојот џеп, нешто што пред некоја година беше само пуста желба.
Како се вика поточно на плејстор оваа апликација? Барам и нема апликација шо се вика гугл камера.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.523
Поени од реакции
10.944
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.262
Поени од реакции
23.650
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.121
Поени од реакции
4.980
И јас бев скептик за Експонат, во секој случај сакав да слушнам и друго мислење, повеќе ми се бендисува редми 10 про, онака убав ми е дизајнот и се што оди со него..
Кога веќе го имаш, колку време го користиш и ме интересира предната камера дали е добра, затоа што на сите рецензии онака различни квалитети гледам..
И уште две прашања батеријата, дали можи да истера 5 - 6 on screen ии како е со полнењето?
Машко користење on screen би рекол дека 5 саати ме тера. Иако во последно време не го користам толку многу заради обврски.

Полнење 1 саат го оставам највеќе пред да искочам и на 100 е. Знае да загрее дур се полни ако го работиш (како што правам сега). За 20 минути некаде со користење за форумов од 20 на 61% ми е моментално.

Предната камера ја немам многу користено, не очекувај чуда од неа, според мене океј е за нормално користење. Мислам дека си бара и подобро осветлување само.
Главната камера ми е сосем океј.

Од батеријата сум задоволен. Мене цел ден ми врши работа со нормално користење.

Екранот ми е исто топ, брзината на телефонот задоволителна.

Како за прв Шаоми уред јас сум задоволен. :)
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
62
Поени од реакции
25
Машко користење on screen би рекол дека 5 саати ме тера. Иако во последно време не го користам толку многу заради обврски.

Полнење 1 саат го оставам највеќе пред да искочам и на 100 е. Знае да загрее дур се полни ако го работиш (како што правам сега). За 20 минути некаде со користење за форумов од 20 на 61% ми е моментално.

Предната камера ја немам многу користено, не очекувај чуда од неа, според мене океј е за нормално користење. Мислам дека си бара и подобро осветлување само.
Главната камера ми е сосем океј.

Од батеријата сум задоволен. Мене цел ден ми врши работа со нормално користење.

Екранот ми е исто топ, брзината на телефонот задоволителна.

Како за прв Шаоми уред јас сум задоволен. :)
Тоа е сето во ред, дека не треба да се очекуваат чуда од телефонов не е 1000 и кусур евра али сепак е средна класа телефон и би требало да си се задоволителни камерите, батерија итд, мене ме плаши тоа што се зборува за телефонов и општо за шаоми телефоните посебно за софтверот као има доста багови, сецкања, па тоа со рекламите шлаг на цела торта, генерално само заради тоа си поставувам прашања овде, апсолутно за ништо друго.. не сакам да ги фрлам 300евра и да ми сецка телефонот..
Пример сега имам Samsung J6 2018 и си е сосема океј телефончето софтверот му е супер не е супер брз, нема супер камери, ама има добра батерија на пример после 2 ипол години користење маста му ја извадив јас не очекував дека оваа класа на телефон можи да ти го овозможи баш ова да држи батерија 5-6 on screen некогаш 2 дена опуштено го користам а сум захтевен корисник можам да речам, сум немал никакви багови до сеа.. Сакам да го земам редмиво од причина што ме бендиса дизајнот онака доста, не ме привлече тоа 108MP камера итд него ете си има баш добар изглед телефонот, би го зел Samsung A52 али едноставно телефонот ми има многу лош дизајн ( ова е лично мое мислење, ако вас ви се бендисува телефонов, супер) и воедно сакам да сменам нешто, не е интересно од One UI пак на исто, како шо се дешава на iOS свака му част на iPhone кориснициве.. xd
 

Kajgana Shop

На врв Bottom