Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Имам Samsung Galaxy A21s и често ми се случува кога играм игри или било што да сум гледал апликација па потоа сум излегол од таа апликација и приметувам се гледа онака проѕирно (не знам дали е точен збор проѕирно ама ајде) слика, текст и друго од апликацијата што имало. Тоа си седи така долго време на било што друго и да отвориш па и на апликации да отвориш се приметува тоа.

Знае некој зошто се случува ова?
Стави си темна позадина на телефонот. Најверојатно ти се појавило "burn in".
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Препорака за mid-range телефон, до 20к? И дали има разлика дали ќе го земам од мобилара (Ледиком, Мобеликс), или подобро од Анхоч, Ми сторе, Т-Мобиле...?
 
O

onefifty

Гостин
Ми треба проценка за телефон да се прерачунам дали ми се исплаќа или не.
Имам iPhone SE2020, купен лани во Телеком, 64ГБ, црн. Сеуште е со гаранција, уште не ми е исплатен, го земав на 24 месеци по 1000 денари на месец. Цело време е во маска и заштита за екран, како нов е буквално. Генерално сум презадоволен од телефонот али не ми брка работа само ради батеријата, 1821mAh е батеријата и морам да го полнам секоја вечер за да истерам цел ден со него.

Ми треба телефон за работа кој што ќе тера подолго од 8часа активно користење без да се испразни, конкретно за Google Maps. До 30к.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
505
дали ќе работи volte на телефон што не е подржан од а1? (не е на списокот со подржани телефони) www.a1.mk/volte
btw: се работи за xiaomi redmi 4x
 
Член од
9 ноември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво луѓе.:)

Имам во план да земам iphone xs, меѓутоа дека застарен модел за жал можам само да го земам само како експонат или на старо од човек, а не нов. Е сеа како најсигурна варијатна ми е да земам експонат од мобеликс, па да ве прашам дали имате искуство со мобиларава и општо, што мислите за купување експонати?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Здраво луѓе.:)

Имам во план да земам iphone xs, меѓутоа дека застарен модел за жал можам само да го земам само како експонат или на старо од човек, а не нов. Е сеа како најсигурна варијатна ми е да земам експонат од мобеликс, па да ве прашам дали имате искуство со мобиларава и општо, што мислите за купување експонати?
Немам ништо против мобиларата, напротив има многу со позитивно искуство од нив во мојот круг на познаници.

Ама имам страшно многу против луѓе кои свесно даваат буквално се што имаат само за да покажат статус демек еве имам ајфон?
Сериозно размислуваш да дадеш 400-500€ за телефон што е постар од оганот? Истиот е произведен пред диносаурусите да изумрат.
за истиот би дал пари во 2018, денес НЕ
Многу подобри опции имаш за тие пари (дури и помалку) ама не им пишува ајфон на нив
Ако веќе мора да е ајфон зашто не ЅЕ 2020?
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Здраво луѓе.:)

Имам во план да земам iphone xs, меѓутоа дека застарен модел за жал можам само да го земам само како експонат или на старо од човек, а не нов. Е сеа како најсигурна варијатна ми е да земам експонат од мобеликс, па да ве прашам дали имате искуство со мобиларава и општо, што мислите за купување експонати?
За тие пари имаш бомбона Шаоми.
 
Член од
9 ноември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Немам ништо против мобиларата, напротив има многу со позитивно искуство од нив во мојот круг на познаници.

Ама имам страшно многу против луѓе кои свесно даваат буквално се што имаат само за да покажат статус демек еве имам ајфон?
Сериозно размислуваш да дадеш 400-500€ за телефон што е постар од оганот? Истиот е произведен пред диносаурусите да изумрат.
за истиот би дал пари во 2018, денес НЕ
Многу подобри опции имаш за тие пари (дури и помалку) ама не им пишува ајфон на нив
Ако веќе мора да е ајфон зашто не ЅЕ 2020?
Ич ама баш ич не ми е тоа причината да користам ајфон за да се чукам в гради. Одкако знам за себе само самсунг користам и сум презадоволна од квалитетот. Ама, судејќи по квалитетот на камерата, ајфоните ми се број еден. Ни самсунг, ни шаоми, ни ништо друго. А јас ајфонот го купувам само ради камерата, другото мање битно.
И спомна дека би дал за овај мобилен пари да беше 2018 година само. Епа кога излезе овај мобилен кошташе околу 1200 евричи. Јас сега го земам за 300 (ако го земам).
А и да, xs и xs max ми се ептен убај на изглед, само заради то.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Ич ама баш ич не ми е тоа причината да користам ајфон за да се чукам в гради. Одкако знам за себе само самсунг користам и сум презадоволна од квалитетот. Ама, судејќи по квалитетот на камерата, ајфоните ми се број еден. Ни самсунг, ни шаоми, ни ништо друго. А јас ајфонот го купувам само ради камерата, другото мање битно.
И спомна дека би дал за овај мобилен пари да беше 2018 година само. Епа кога излезе овај мобилен кошташе околу 1200 евричи. Јас сега го земам за 300 (ако го земам).
А и да, xs и xs max ми се ептен убај на изглед, само заради то.
Камерата? Па за цена од 300 евра шаоми партали ќе ја направи, како да споредуваш професионален апарат со веб камера за чат на Скајп ама ти си знаеш.
И тоа збориме за ценовен ранг од некои 300€
плус далеку подобар дисплеј, батерија страшно подобра споредена со ајфонот
Е изглед не се споредува тоа е лична ствар ама како и да е НЕ СЕ ДАВААТ ПАРИ ЗА НЕШТО ТОЛКУ СТАРО
Али па на крај на денот е твој избор и твои пари што јас ти се мешам
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Ич ама баш ич не ми е тоа причината да користам ајфон за да се чукам в гради. Одкако знам за себе само самсунг користам и сум презадоволна од квалитетот. Ама, судејќи по квалитетот на камерата, ајфоните ми се број еден. Ни самсунг, ни шаоми, ни ништо друго. А јас ајфонот го купувам само ради камерата, другото мање битно.
И спомна дека би дал за овај мобилен пари да беше 2018 година само. Епа кога излезе овај мобилен кошташе околу 1200 евричи. Јас сега го земам за 300 (ако го земам).
А и да, xs и xs max ми се ептен убај на изглед, само заради то.
До некаде и не си крива тие се 2 најпопуларни брендови, и додека нивниот софтвер е генерално со најмалце мани, нивните камери одамна не се на прво место.

Постои една апликација која се вика google камера, и се инсталира на скоро сите андроид телефони. Кога ќе се инсталира се добиваат резултати од овој тип, те молам најди ми ваква фотка сликана од iPhone или Samsung. Samsung беа доволно глупи да им продадат на Xiaomi сензори за камерата, за сега со истите да ги прават партали.












Секој што барем малце се разбира во фотографија ќе сфати дека ова е DSLR нивно на квалитет кој доаѓа од твојот џеп, нешто што пред некоја година беше само пуста желба.
 
Ф

Флеш

Гостин
Дај препорачајте телефон со најмалку 6 гига рам ? До 20к.
Се мислам Моto g60,Redmi note 9 pro,Poco x3 .... Нигде нема редми 10 про:sick:. Слободно други телефони. Иначе хаос е Скопје со залихи на телефони. Сетек,А1 итн скоро нема залихи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom