Потеклото на Ромите- Еѓупците (Ѓупци) во Македонија

sto mislat drugite za egupcite


  • Вкупно гласачи
    27
  • Гласањето е завршено на .
Член од
1 јули 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Istorijata na egupcite(Gupci) vo R.Makedonija ima golema istoriska vaznost,ova etnicko pleme ima istorisko minato,taka da artefaktite sto
se pronaogat se krijat vo golema tajna ili istite artefakti gi imenuvat za drugi celi,dosega nitu eden artefakt ne e objaven sto e pronajden vo R.M,
za kratko da napomenam Posmrtnata Maska pronajdena vo Trebeniste
kako i kukltot na Bozicata Izida a i drugi predmeti koj se krijat vo golema Tajna,nemat.
Kovackiot zanaet na egupcite isto mozi da se povrdi deka e majcin zanaet a ne izucen, starite Nakovalni kako i klesti mef se cvrst dokaz, od koga dominira ovaj etnicki narod vo RM.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
ne mi e jasen tekstov. mozes da pojasnis sto sakas da kazes so ova ?
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
И кои се тие артефакти што се кријат?

Секој занает е изучен, белким не се раѓа бебето со чекан во рака :).
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Istorijata na egupcite(Gupci) vo R.Makedonija ima golema istoriska vaznost,ova etnicko pleme ima istorisko minato,taka da artefaktite sto
se pronaogat se krijat vo golema tajna ili istite artefakti gi imenuvat za drugi celi,dosega nitu eden artefakt ne e objaven sto e pronajden vo R.M,
za kratko da napomenam Posmrtnata Maska pronajdena vo Trebeniste
kako i kukltot na Bozicata Izida a i drugi predmeti koj se krijat vo golema Tajna,nemat.
Kovackiot zanaet na egupcite isto mozi da se povrdi deka e majcin zanaet a ne izucen, starite Nakovalni kako i klesti mef se cvrst dokaz, od koga dominira ovaj etnicki narod vo RM.

Имаш и официјално здружение на Еѓупците- Еѓипјаните. :tv:

Кои артифакти се кријат во голема тајна, а ти можеш да ги знаеш?


Ајде сега на долго напомени за маската од Требениште и култот на Изида кои велиш се кријат во голема ТАЈНА, само за тебе достапна.

И каде е задржан тој “ковачки“ занает, дај ни некои примери.

Чим велиш овој “етнички-народ“ доминира во РМ.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Имаш и официјално здружение на Еѓупците- Еѓипјаните. :tv:

Кои артифакти се кријат во голема тајна, а ти можеш да ги знаеш?


Ајде сега на долго напомени за маската од Требениште и култот на Изида кои велиш се кријат во голема ТАЈНА, само за тебе достапна.

И каде е задржан тој “ковачки“ занает, дај ни некои примери.

Чим велиш овој “етнички-народ“ доминира во РМ.
Веројатно сака да потенцира на египетското потекло од античко време, само ќе настане конфликт кој ги направил артефактите :). Ако нема претерувања може да биде и интересна дискусија.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
go cital maz mi izgleda, ama ne go razbral :)

Kovacite se edno od "pleminjata" na Gjupcite. Nivnoto idenje vo Makedonija e povrzano so zenenjeto - mazenjeto na Egipetski i Makedonski Princovi / Princezi.

Pokje ne znam :pipi:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Ѓупците,овие тука се од Индија,тоест Пенџаб,тоест Пакистан.
И се една од најдолните класи во општеството.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Асаноски мислиш на денешниве арапи, Нубијците или белите Египќани?
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
egupcite nemat nikakva krvna vrska romite.
egupcite nese poteklo od indija ili od penqap
egupcite nemat majcin jazik nivniot jazik e isparean taka da denes iv vo egipet se zboruvat arapski.

ne mi e jasen tekstov. mozes da pojasnis sto sakas da kazes so ova ?
ako nesto nevi vi je jasno kako i mene se do osnovnoto uciliste nesum procital za egipjanite i nimnoto doagajne na balkanot. Istoricalite sto ja napisale istorijata na makedonija ja napisale onaka kako sto nim im odgovaralo.
dokolku ja napisale istorijta na egupcite onaka kako sto i trebad togas se bi se izmenilo vo istorijata.
ako sakas da znajs dali ova e laga ili vistina ragozgovaraj so magister na nauki ama tajno samo daste dvajca zato sto i toj ke se plasi da vi odgovori.

ako nesto nevi vi je jasno kako i mene se do osnovnoto uciliste nesum procital za egipjanite i nimnoto doagajne na balkanot. Istoricalite sto ja napisale istorijata na makedonija ja napisale onaka kako sto nim im odgovaralo.
dokolku ja napisale istorijta na egupcite onaka kako sto i trebad togas se bi se izmenilo vo istorijata.
ako sakas da znajs dali ova e laga ili vistina ragozgovaraj so magister na nauki ama tajno samo daste dvajca zato sto i toj ke se plasi da vi odgovori.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
egupcite nemat nikakva krvna vrska romite.
egupcite nese poteklo od indija ili od penqap
egupcite nemat majcin jazik nivniot jazik e isparean taka da denes iv vo egipet se zboruvat arapski.
Добро пријателе, со какви податоци сега нас ќе не наградиш ти за кажаново?

За белите египјани има и генетски испитувања од Русинот, имаш посебна тема за тоа, земи види, кој ги носи денес тие гени.
Да не се лажеме.

А мислам дека името ЃУПТИН прозилегуе од ЃУБРЕ, без навреда!
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Ѓупците,овие тука се од Индија,тоест Пенџаб,тоест Пакистан.
И се една од најдолните класи во општеството.
ako nesto nevi vi je jasno kako i mene se do osnovnoto uciliste nesum procital za egipjanite i nimnoto doagajne na balkanot. Istoricalite sto ja napisale istorijata na makedonija ja napisale onaka kako sto nim im odgovaralo.
dokolku ja napisale istorijta na egupcite onaka kako sto i trebad togas se bi se izmenilo vo istorijata.
ako sakas da znajs dali ova e laga ili vistina ragozgovaraj so magister na nauki ama tajno samo daste dvajca zato sto i toj ke se plasi da vi odgovori.
jas nes rom nitu tatkomi nitu dedom kako i moite pradedovci
ako sakas da snajs koj se gradski prasaj nekoj postar graganin na bitola
i toj ke vi odgovori.

И кои се тие артефакти што се кријат?

Секој занает е изучен, белким не се раѓа бебето со чекан во рака :).
ke si se rasprasas vo muzej ili ke go pobaras poranesniot direktor na muzeei sto napravil so pronajdocite od arkeloskoto ispituvajne i kade gi odnel----vo Beograd se uste se cuvat vo golema tajna
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
ako nesto nevi vi je jasno kako i mene se do osnovnoto uciliste nesum procital za egipjanite i nimnoto doagajne na balkanot. Istoricalite sto ja napisale istorijata na makedonija ja napisale onaka kako sto nim im odgovaralo.
dokolku ja napisale istorijta na egupcite onaka kako sto i trebad togas se bi se izmenilo vo istorijata.
ako sakas da znajs dali ova e laga ili vistina ragozgovaraj so magister na nauki ama tajno samo daste dvajca zato sto i toj ke se plasi da vi odgovori.
Имам слушнато дека има египјани во албанија ама за во Македонија прв пат слушам а и никој се нема како таков изјаснето или грешка сум?
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
egupcite nemat nikakva krvna vrska romite.
egupcite nese poteklo od indija ili od penqap
egupcite nemat majcin jazik nivniot jazik e isparean taka da denes iv vo egipet se zboruvat arapski.


ako nesto nevi vi je jasno kako i mene se do osnovnoto uciliste nesum procital za egipjanite i nimnoto doagajne na balkanot. Istoricalite sto ja napisale istorijata na makedonija ja napisale onaka kako sto nim im odgovaralo.
dokolku ja napisale istorijta na egupcite onaka kako sto i trebad togas se bi se izmenilo vo istorijata.
ako sakas da znajs dali ova e laga ili vistina ragozgovaraj so magister na nauki ama tajno samo daste dvajca zato sto i toj ke se plasi da vi odgovori.

ako nesto nevi vi je jasno kako i mene se do osnovnoto uciliste nesum procital za egipjanite i nimnoto doagajne na balkanot. Istoricalite sto ja napisale istorijata na makedonija ja napisale onaka kako sto nim im odgovaralo.
dokolku ja napisale istorijta na egupcite onaka kako sto i trebad togas se bi se izmenilo vo istorijata.
ako sakas da znajs dali ova e laga ili vistina ragozgovaraj so magister na nauki ama tajno samo daste dvajca zato sto i toj ke se plasi da vi odgovori.

A be mene ne mi e jasen tekstot, ti treeba da kazes pojasno koja ti e celta na tekstov, jas ne ti negiram nisto ama problemot e sto ti neznaes kako da se izjasnis ili da go formuliras toa sto sakas da go prezentiras. Drugo ovde na forum ima diskusija megu mnogu razlicni prestavnici kako Makedonci, Albanci, Srbi, Bugari i da ne gi redam site ama sekoj ke kaze nesto i ke ponudi nekoj dokaz nekoj dokument a kaj tebe ne vidov nisto osven nekoj nedobro definiran tekst.Eve ke ti pomognam ako sakas da recis nesto bidi podirekten i jasen, na primer ke recime" nie Egupcite sme vakvi, takvi i slicno, nie sme tie sto go izmislija svetot" pa taka da lugeto ke znaat za sto da diskutiraat a ne vaka treba da nagagam sto sakas da kazis.
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Кратко и јасно.
Ѓупците се од Индија (генетски и историски докажано), кога дошле овде нашиве ги помислиле за Египќани бидејќи тие биле единствен народ со потемна кожа за кој што знаеле па ги нарекле Ѓупци (еЃИПјанец).:smir:
Денеска во Македонија има ѓупци и египјани сега за кого е отворена темава, едните се индијци другите си се од Египет.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Напишано од asanoskiIstoricalite sto ja napisale istorijata na makedonija ja napisale onaka kako sto nim im odgovaralo.
A има некоја држава каде што нее така?Ние барем тоа најдобро треба да го знаеме.
ako sakas da znajs dali ova e laga ili vistina ragozgovaraj so magister na nauki ama tajno samo daste dvajca zato sto i toj ke se plasi da vi odgovori.
А да не си влезен во некој филм?Што има јас да прашувам па уште во тајност?И од што би се плашел тој научникот.Дај разбудисе завршена е втората св.војна и СС службите не постојат.Нема повеќе конц.логори.

Имам слушнато дека има египјани во албанија ама за во Македонија прв пат слушам а и никој се нема како таков изјаснето или грешка сум?
Има.На секои избори се јавуваат двајца или тројца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom