Потеклото на Албанците

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Во шестиот ден Господ ги креирал македонците, а јас сум од првиот ден тука.
Знам сите сме најстари...незнам што е наградата за кој бил тука од поодамна ама мора да е многу добра бидејќи сите се тепаат за тоа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Јас на оваа тема немам многу што да кажам но пред година дена го прочитав ова:
Polybius грчки историчар (3rd century BC) wrote: According to the Romans, the Illyrians are remarkably tall. Herodianus writes that "Pannonians are tall and strong always ready for a fight and to face danger but slow witted".

Римските историчари велат дека главна одлика на Илирите е нивната чудна над-просечна висина, значи зборуваме за над 2 метри, нешто што прво ти паѓало в'очи. Е сега кој бил Црна Гора и Босна ќе види некои претерано и чудно високи луѓе. Ако ова е главната одлика на Илирите - покрај тие другите како немање смисла за хумор пошто веднаш ги терале работите на конфликт, тогаш јас морам да кажам дека ова многу ме потсеќа и на денешните држави.

Албанците ја немаат оваа главна одлика спомната во античките извори. Толку.
Интересно е дека Босна и Црна Гора не се пуваат за нивната автохтонија и потекло, напротив, велат Словени сме. Тоа само значи дека луѓето не се фашисти и нема да мразат некој само затоа што бил Словен.
:pos: get the fuck out of here...
Не сте биле нормални бе, барем еден да беше.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Jас цитирав факт запишан од Римски и Грчки извори, кој ми се виде интересен.
Јас спомнав и особини ко конфликтност кои не се за фалење. Пример во еден извор пишуваше дека дури и откако биле освоени во рамките на Римската империја Илирските кланој продолжиле со конфликти меѓу себе.
На страна ми моча мене ко Македонец за јаката Илирска цивилизација.
Земи прочитај нешто за Динарскиот тип на човек и можеби некои работи ќе ти бидат појасни. Устври не читај секако јас со ова се одјавувам од темава.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Историчарите викале дека овој или оној биле Албанци...
И за многумина од античкиот свет истите историчари викаат дека биле “Грци“ (стари Грци), вклучително и Филип втори Македонецот и Александар Македонски.
А види чудо! Нема ниеден МАТЕРИЈАЛЕН траг со потекло од антиката кој споменува Грци, Грција и сл.
Толку за истричарите.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Jас цитирав факт запишан од Римски и Грчки извори, кој ми се виде интересен.
Јас спомнав и особини ко конфликтност кои не се за фалење. Пример во еден извор пишуваше дека дури и откако биле освоени во рамките на Римската империја Илирските кланој продолжиле со конфликти меѓу себе.
На страна ми моча мене ко Македонец за јаката Илирска цивилизација.
Земи прочитај нешто за Динарскиот тип на човек и можеби некои работи ќе ти бидат појасни. Устври не читај секако јас со ова се одјавувам од темава.
Немој бе Симо...
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ти сега знаеш, браво, ама во 14 век поим немало народот што е канонски или народни, екстремно мал процент воопшто биле писмени.
Автоматски споено мислење:


Уф измисли топла вода, никој не негира дека во одредени периоди и Албанија беше окупирана и колонизирана од словени.
Поентата ми беше што и пред доаѓањето на турците имаше албанци во Македонија, и владееле со делои и со најважниот град во државава.
Абе, ти се заебаваш??
Како во 14 век не знаеле кои се народни имиња. Во услови кога религијатса играла важна улога а образованието никаква, многу добро биле застапени и двете категории кај сите народи.

Инаку, можеби имало некои Албанци, големци, но се работи за поединци, не за поширокото население.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
611
Поени од реакции
493
Племе
Од Википедија — слободната енциклопедија

Племе е форма на голема човечка заедница што постои надвор од или пред појавата на државите, чии членови зависат од нивната земја, во најголем дел се доволни самите на себе, па не се интегрирани во општеството. Британскиот антрополог Стивен Кори племето го дефинира како заедница на луѓе кои „живеат на одреден начин со генерации, независни се, и сосема се разликуваат од општеството што доминира“.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
655
Поени од реакции
557
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.904
Земљак не е ова за фалење, наместо да се фалиш со Ферид Мурад во Америка, ти се фалиш со банди и лудаци со моторни пили.
Заебанција е, земљак, заебанција...наменета за тој што не гледа никаква разлика меѓу хрватските и македонските арбанаси. Да ја достигне екстазата, кога ќе пцуе по албанците.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Земљак не е ова за фалење, наместо да се фалиш со Ферид Мурад во Америка, ти се фалиш со банди и лудаци со моторни пили.
Се знае што е на цена таму.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
611
Поени од реакции
493
Заебанција е, земљак, заебанција...наменета за тој што не гледа никаква разлика меѓу хрватските и македонските арбанаси. Да ја достигне екстазата, кога ќе пцуе по албанците.
Не се грижи не сум слеп. Видов добро во репортажата дека главно занимање на тамошните арбанаси се канабис, оружје и проституција, а пак на нашиве астрономија, нуклеарна физика и молекуларна биологија. Сите до еден научници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom