Потврдена казната за Јохан Тарчуловски, останува во затвор

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.880
Поени од реакции
7.265
ilir само ова е од тебе и е важно

prema makedonskata vlada ima nekolku verzii koj e odgovoren za ubistvata na civilite vo luboten, no ne znachi ako Tarchulovski dobil naredba da ubie civili i deka treball toa da go stori i da se chustvuva nevin, sekoj normalen chovek ne bi go storil toa , bi pukal li ti na civili ako dobivash naredba?



Другото што го кажуваш на сите ние сега јасно кога човек е умрен дека најчесто тој е виновен за се па така и бившиот прецедател да беше тој жив некој друг што е починат пример од генерал шатоб ќе беше виновен демек тој ја дал наредбата зошто умрениот не може да се брани и да даде своја против изјава

1 Никој не рекол до сега дека Јохан добил наредба да убива цивили туку тој отишол таму во селото да ја брани државата од терористи и тој не знаел дали се само цивили и или во нив има учки значи отишол легитимно со нардба од тогашното раководство по претходно добиени податоци (кои сега се покажуваат како погрешни ) во кои куќи има терористи и да ги ликвидираат Тој ако сакал да убива цивили можел уште толку да убие со неговата формација значи да не се повторувам отишол таму по гршни информации за кој некој треба да одговара а сигурно тоа нее Јохан крив за тоа и друго во воено време акко што беше тогаш не можеш секој да го прегледваш и да гледаш дали има пушка или лопата во рака во таков кризен регион по пртходно добиени информации одиш на терен и убиваш тоа што мрда или ти ќе бидеш убиен (значи во околностите морла да убива )претходно имало известување од мвр да се иселат цивилите но тие останале таму со тоа и тие се учесници во борбата против државата Значи во таква состојба морал да убива по наредба и терористи кои биле во цивилна облека

2Во војна би убивал јас зошто од каде знаеш дека е цивил можно е да е терорис само со цивилна облека а во себе да има кашикара или пиштол не мора со автомат да трча мислам ме разбираш а уште претходно ако е најавено дека ќе има акција во некој регион и му е кажано на цивилите да се отселат а тие останат тогаш никој не одговара со самото тоа и тие се соучесници
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Абе доста млатите празна слама!! Сите знаеме што се случи!! Одамна ни го спремаа ова, не бидете наивни. Преку Јохан е осудена Македонија т.е. сите ние.

Допрва доаѓа разврска со учките. Кога, не знам, ама знам дека ќе играме до крај, мушки, а не Аарачиновски!

Ама пред тоа да се деси, само да кажам дека за ѓубрињата што го наместија сево ова од Бранко па до сестра Љубе завршува ловостојот. Исто и за копуците од А1, Време и сите учесници во предавството.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Nako, ako tvojot brat im pomognal na 30.000 kosovari???mozhesh li da mi kazhesh kako im pomognal dali dobrovolno (ne bil platen) ili pa bil platen i negovata dolzhnost dobiena od rabotodavatelot bila da gi preveze i odnese do odredeno mesto, imash li nekoj link da go tvrdish toa bidejki e chudo golemo ako eden chovek pomaga na 30,000 luge vo nesreka i da nema nishto napishano za nego, i ne zaboravi Makedonija zaradi toa dobi 21 milion dollari znachi nekoj platil, gore imash dokaz za toa na angliski
Ок, ќе се правиме на три и пол, како меморијата ти исчезнала, ама како на дете од прво одделение ќе ти објаснам:
еве како ги тераат Косоварите да идат до Блаце, да идат како воз мрднат ли ( бум ) губат
еве и холивудски те фаци како се сликаат ( читај добро само се сликаат ) и си одат.
еве и за акцијата пишуваат по ѓаволите што ти значи гоогле ( ах тој гоогле )
И што мислиш ти, тие бегалци од кампот кој ги спроведе, кој ги организира ??? Клинтони? Речард Гир? УН? нато? ЕУ?
А да парите, пари како пари, дрнд дрн мадиња, еу не даде скоро ништо, ја знаеш сигурно историската изрека на Борис Трајковски.
И немам намера да дискутирам со некого кој се прави на три и пол ( со сила ), а и не е темата за тоа, но сепак ми должиш одговор на моето прашање.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Се знае многу добро кој е вистинскиот виновник позади случајот Љуботен.
Ако не ви текнува, иницијалите му се Љ. Г.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Абе доста млатите празна слама!! Сите знаеме што се случи!! Одамна ни го спремаа ова, не бидете наивни. Преку Јохан е осудена Македонија т.е. сите ние.

Допрва доаѓа разврска со учките. Кога, не знам, ама знам дека ќе играме до крај, мушки, а не Аарачиновски!

Ама пред тоа да се деси, само да кажам дека за ѓубрињата што го наместија сево ова од Бранко па до сестра Љубе завршува ловостојот. Исто и за копуците од А1, Време и сите учесници во предавството.
se dodeka ne doznaes koj e praviot vinovnik za slucuvanjata 2001 i ne samo ti tuku i site makedoncite nikogas nema da ne bide

hint : koj gi izvlece od aracinovo ?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Не оди браќа запад и правдина за Македонија. Нит било нит ќе биде.
Колку и да се трудиме тој запад да донесе нешто арно нешто цивилизирано и правично тој носи каравани емисари со убави говори и ист таков караван со наемници да ја растурат Македонија.
Затоа секој Македонец треба да си ја знае историјата, да учи од неа и да извлекува поуки од истата.
Во една прилика на тема за кризата во Македонија реков, ако повторно гори Македонија ќе гори се околу неа.

За Јохан, господ нека е со него, нека го крепи, Македонија да се погрижи за неговата фамилија, неговиот идеал на чесен и правичен Македонец кој не кажа ниту едно име пред западниот суд во Хаг треба да биде пример за сегашните и идните генерации.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
како што некој напиша ова е псоледната клапа од 2001

од терористи западот ги запиша како ВОСТАНИЦИ, а ние Македонците цивилоубици еднакви на Србите, ете го Јохан осуден рамо до рамо со тие ѕверови нели...

само западот сосе сите Волци околу, сосе сите гниди внатре заборавил со кого има работа

Н Е П О К О Р ! ! ! дури немаат ни соодветен превод за зборот шупци европски
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Која неправда :(

Кога ќе ги судат пичките што во пичкарска заседа ѕверски ги масакрираа, исекоа и запалија наши полицајци и војници?
Кога ќе ги судат пичките немиени што работници во Маврово ги масакрираа по грбовите???
Кога ќе се рачисти Вејце? Кога ќе се рачисти смртта на 70 и кусур загинати Бранители на Македонија???
Што е ХАГ бре, ХАГ е педерско место каде се судат Православни од Македонија, Србија Хрватска...Кој ли ги брани Муслиманите незнам? Уствари знам.

Јохан си го окрка, терористите во владеачка коалиција еееееееј!!!
Неправда бе, неправда.

И УШТЕ ПЕНЗИИ ЌЕ БАРААТ КАКО БЕ НЕ ИМ Е СРАМ НЕЗНАМ!!!!
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Едно да ви кажам, доста тупите на форумот за албанците, плачковци невидени, кога се осудуват албанци во македонија, они биле криминалци, и незнам куп навреди не само врз нив, туку и целиот народ, но ова е голем аргумент дека вие сте тие што убивавте невини цевили, и тоа секогаш кога ке најдете послаби од вас, а секако цивилите се права мета за тоа

Ти не мислиш дека би било реално до Јохан во Хаг да седи еден барем Албанец?
Или ти не си дволичен? Бидете мажи бре признајте дека фалат албанци во Хаг.Еве од Македонците еден курбан отиде,вие кој ќе го дадете?
Да реално е да седи барем еден албанец, но за жал одамна во македонија ги имаат затворено речиси сите поранешни команданти на учк, што значи единствени кои спасија гз, се тие што влегоа во парламент. Што сакам да ти кажам со ова, дека амнестијата беше само формален. Така да помирете со фактот дека од убиец, се обидувате да направите херој.

Вооружани цивили со амблеми на УЧК.Ок нема проблем.

--- надополнето ---

Што можеме да сториме кога западот не притиска.
Кажав и претходно, дека имаш фотографии, снимки и куп ствари дека е спротивното, а тоа дека се работи за искучиво за цивилни жртви.

se dodeka ne doznaes koj e praviot vinovnik za slucuvanjata 2001 i ne samo ti tuku i site makedoncite nikogas nema da ne bide

hint : koj gi izvlece od aracinovo ?
Доста го дрвите со арачиново, факт е дека неможевте да влезете, многу просто "се гинеше" на тоа место како пиле, така да и кафето ви се налади чекајќи ве вас да го пиете на сред село.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Havier Solana im dade 48 casha na vladata za da go zazeme Arachinovo,(se sekavash lube dade izjava utre kafe ke pijam vo arachinovo) odkako celiot arsenal shto ja imashe makedonija go upotrebi vo arachinovo bez uspeh ,togash morashe vladata da sedne na masa za dogovor, dodeka za mojot mnogu se vrtish od kaj pa ti znaesh deka e sechen? jas so pederi ne sum imal rabota
ЛАЖЕШ.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Доста го дрвите со арачиново, факт е дека неможевте да влезете, многу просто "се гинеше" на тоа место како пиле, така да и кафето ви се налади чекајќи ве вас да го пиете на сред село.
Море да не беше белосветската булумента друга песна ќе се пееше. Него мораа да рипнат да ве спасуваат, откако со нивното вооружување и обука не успеавте ништо да направите. Кај го има тоа бе терористи сосе оружје да ги извадат и повторно да ги однесат на друго место?...Спремни за војување. А делот на ранетите да ги лекуваат во нивните болници во базата во Петровец.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Кажав и претходно, дека имаш фотографии, снимки и куп ствари дека е спротивното, а тоа дека се работи за искучиво за цивилни жртви.
ЛАЖЕШ пута 2
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
ајде бе доста го глушите за Љубе, крив е пола он, а другата половина Борис...
само се прашувам зашто молчеше Јохан кога го прашаа од кого е добиена наредбата!?
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Не знам каде е Пикасо тука, но ќе кажам само една работа : најголема опасност за Македонија се Албанците. Нема бегање од тоа. Да тип кој слушал наредби добива 12 години, а типчињата кои сечеа живи војници, напишав во друг пост можеби зимаат плата од нашите даноци денес, според Албанците е логично. Се ближи денот кога ќе пукне тиквата. Не не подржувате за името, си имате некои свои бесмислени гледања за светот, плус на тоа се радикализирате религиозно. Срамота, ова што го зборувате се глупости најголеми што сум ги слушнал во светот. Единствено решение е делба на Македонија, Љубчо Георгиевски беше попаметен од сите нас, не може да се живее со клетници и антимакедонци под ист покрив. Толку од мене на овакви теми, се нервирам многу ќе го сркшам мониторот
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Море да не беше белосветската булумента друга песна ќе се пееше. Него мораа да рипнат да ве спасуваат, откако со нивното вооружување и обука не успеавте ништо да направите. Кај го има тоа бе терористи сосе оружје да ги извадат и повторно да ги однесат на друго место?...Спремни за војување. А делот на ранетите да ги лекуваат во нивните болници во базата во Петровец.
Арачиново немаше да падне и по месец дена бомбардирање, но во случај да паднеше, иако се сомневам дека ке се случеше тоа, сите знаеја и не е некаква тајна тоа дека конфликтот или нападите ке се насочуваа кон главниот град СКОПЈЕ, е за тоа и беше избегнат поголем конфликт.

ЛАЖЕШ пута 2
дај кажи нешто паметно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom