Постпородилен абортус

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Шо се чудиш, 2012 е се спремаат луѓето за крај на светот и секој се обидува барем на крај да ги оствари своите најмрачни и најскриени желби
Абе нели имаше на Македонски народни приказни една приказна, кај шо ги носат старите в планина да ги јадат мечките.... така б и се заштедиле пари и за евтаназирањето.... не е то подобро?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.790
Поени од реакции
6.201
Кога започнува животот? Кога ќе се сретнат јајце-клетката и сперматозоидот? Кога клетката ќе ја направи првата делба? Кога срцето ќе почне да чука? Кога првпат ќе вдишеме? Кога ќе го кажеме првиот збор? Кога ќе бидеме способни да одземеме туѓ живот?

Кога настапува смрта? Кога ќе престане дишењето? Кога ќе престане да работи срцето? Кога на EEG ќе добиете рамна линија? Кога ќе престане делбата на клетките?

Сеуште целосно не го разбираме животот....а многу лесно се осмелуваме да го прекинеме туѓиот (кога се работи за сопствениот работите стојат поинаку)

Можеме да измислиме многу имиња и фрази, да бараме оправдување во филозофски теории и етички догми, да се повикуваме на повисоки идеали...но одземањето на живот (во било која форма) е УБИСТВО
 
B

Black Guard

Гостин
Што правиме со трула јаболка??

Ја фрламе,а кај грозјето се врши кроење за да непотребно престане исцрпувањето на ресурсите и да има подобар,поквалитетен плод.

Случај каде имаме нероден фетус и во 6 месец се открива деформитет еве дел од мозокот недоразвиен) што значи ако се роди таа форма на живот ние нема да бидеме сигурни дали цени што е жив,дали перцепира очигледно мозокот му е каша и факт е дека додека кутриот ентитет е жив ќе треба константно да се оптеретува фондот за здравствено осигурување(додека на некој му фалат 3000 евра за минорен срцев зафат и да живее нормално) ама за неполни 5 месеци медикаментите за несоодветно оформениот мозок го оптеретуваат фондот по 4000 евра за 6 месеци исто така и прегледи и нови медикаменти неопфатени од фондот го трошат семејниот буџет би било логично да се констатира дека цело семејство е во агонија дури и кашестиот мозок покрај семејството ова е удар и за општеството,само кога би се извршило превентивно дело мислам дека правдата би била задоволена,никој родител не заслужил да одгледува амеба а мајката срце3то да и се кине додека амебата се смее онака рандом некојси електрочарџ го шибнал центарот за смеење по грешка,а средствата на нацијата кои се слеваат во фондот се алоцираат во празно множество(омилен знак ми беше) каде нема решение,така дан пожелни се превентивни мерки за доброто на сите почнувајќи од фамилијата до општеството.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.943
Поени од реакции
14.535
има една мала формална грешка во обвинението (а може е и новинарска патка). не може да се терети жена поради не одење во болница, секојдневно во цел свет сме сведоци на пораѓања било каде... а има и жени што не знаат дека се бремени, н.пр. докторите се спремале да оперираат слепо црево а испаднало породување...
Но во случајот и да било мртвородено бебето, мајката морала да се пријави на најблиско место или да се јави на брза помош......
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Постпородилен абортус? What? Кај постои вакво нешто? Ако по породување се убие детето и тоа исклучиво поради одредена психичка состојба, во практиката се смета некаде и до кај 5ти ден по породувањето, станува збор за кривично дело убиство на дете при пораѓање, а не абортус, абортус е кога фетусот е ex utero, се до првите вистински контракции.

Типкава е ултра ретардирана, не верувам дека не знаела дека е трудна, ај брб до вц, оо ок се породив, сеа може да продолжиме со журкање. Според информациите шо ги имам знаела дека е, и не кажала никому. (може се шпекулации).

А кај виде дека се терети пошо не отишла у болница? Ваквите акти непосредно по пораѓај се квалификуваат како убиство на дете при пораѓање и нема никаква врзаност со тоа дали некоја се породила во или вон болница. Нејзе кур ја болело дали ќе преживее дете и поверојатно е дека не сакала да преживее.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
506
Поени од реакции
966
Што има погрешно овде? Девојката не го сакала детето, и се отарасила од детето и ги поштедила граѓаните од одгледување сирак. Чисто правно, не гледам како може да се докаже дека детето било родено живо, па таа го одлогирала. Сосема е можно бебето да било родено мртво, а таа да одлучила дека контејнер е правилен начин на погреб. Ако по некое алтернативно сценарио бебето беше живо, ме интересира колку од овие силни душегрижници ќе си го земаа дома да го посвојат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Не бе никој немаше да го земе, нема фамилии што чекаат за посвојување.

Којзнае од кој и е детето, па отишла на екскурзија со цел некаде да го истресе подалеку од дома.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
^ тролаш? Не сум медицинар, али правно тоа се докажува преку судска медицина.
 
D

Daedalus

Гостин
Што има погрешно овде? Девојката не го сакала детето, и се отарасила од детето и ги поштедила граѓаните од одгледување сирак. Чисто правно, не гледам како може да се докаже дека детето било родено живо, па таа го одлогирала. Сосема е можно бебето да било родено мртво, а таа да одлучила дека контејнер е правилен начин на погреб. Ако по некое алтернативно сценарио бебето беше живо, ме интересира колку од овие силни душегрижници ќе си го земаа дома да го посвојат.
Дали е погрешно или не тоа што го направила, зависи стриктно од премисата со која ќе почнеш за тоа што ќе сметаш за погрешно, а што не и ако се сложиш дека емотивната компонента во моралното расудување е нерелевантна за да не испадне дека све може да биде морално и све може да биде неморално.
-Ако кажеш дека човечки живот не треба да биде одземен без волја на тој на кој му е одземен животот, а го дефинираш започнувањето на истиот од моментот на раѓањето, ондак тоа што го направила е погрешно.
-Ако почнеш со тоа дека дали нешто осеќа болка е релевантно, не само што ова е погрешно, туку ќе треба да станеш веган и слични ѓаволски ствари.
Ако почнеш со тоа дека „свесноста“ ко што ти тврдиш пред 5-6 страни е релевантна, ќе се заебеш бидејќи нема како да знеш дали бебето има свест и „колкава свесност“ е потребна за нешто да има право да живее. На ова му претходни проблемот за тоа дали воопшто постои свест како емергентен феномен и како знаеш дека постои. Ако постои, дали различни видови на животни и различни луѓе имаат различна количина на свест? Дали свеста се сведува на или ја имаш/или ја немаш? Што определува дали ја имаш и како се тестира тоа?
Дали свеста е единствениот критериум, дали е приоритетен ама не единствен или не е приоритетен и не е единствен критериум во твоите морални одлуки?

а) Хитлер
б) Волк
в) Лик во кома којшто вегетира
г) Бебе
д) Лик којшто нашол лек за рак кој го пуштил во промет и убил 100 луѓе.
(Подреди ги според приоритет во преживување)

За ти да мислиш дека овој акт е погрешен или не е погрешен, треба да почнеш од некоја премиса и да ја образложиш. Зошто ти сметаш дека овој акт не е погрешен?
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Што има погрешно овде? Девојката не го сакала детето, и се отарасила од детето и ги поштедила граѓаните од одгледување сирак. Чисто правно, не гледам како може да се докаже дека детето било родено живо, па таа го одлогирала. Сосема е можно бебето да било родено мртво, а таа да одлучила дека контејнер е правилен начин на погреб.
Psiho scenario.
Ne mora da potenciras, znaeme deka postojat fucking retarded people with lack of empathy, nastrana od toa i bez razum i svest i za takvite ima soodvetni institucii = zatvori.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.943
Поени од реакции
14.535
А кај виде дека се терети пошо не отишла у болница? Ваквите акти непосредно по пораѓај се квалификуваат како убиство на дете при пораѓање и нема никаква врзаност со тоа дали некоја се породила во или вон болница. Нејзе кур ја болело дали ќе преживее дете и поверојатно е дека не сакала да преживее.
Па пишува ( новинарот) дека и поред предвременото раѓање, ако тоа било породено во болнички услови детето ќе преживеало...
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Па пишува ( новинарот) дека и поред предвременото раѓање, ако тоа било породено во болнички услови детето ќе преживеало...
На таа умислата и била да се ослободи од детето, може и да се породи во болница да си го земе и да го фрли во првата канта. Не е тоа темелот на обвинението. Секој нормален знае дека на предвремено родено дете му треба медицинска грижа во спротивно се огромни шансите да непреживее. Има случаи кај што се пораѓаат во кола на пат до болница, али после тоа бебето си подлежи на сите лекарски прегледи и ако е потребна и медицинска интервенција.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.943
Поени од реакции
14.535
На таа умислата и била да се ослободи од детето, може и да се породи во болница да си го земе и да го фрли во првата канта. Не е тоа темелот на обвинението. Секој нормален знае дека на предвремено родено дете му треба медицинска грижа во спротивно се огромни шансите да непреживее. Има случаи кај што се пораѓаат во кола на пат до болница, али после тоа бебето си подлежи на сите лекарски прегледи и ако е потребна и медицинска интервенција.
некогаш порано, несаканите вонбрачни деца ги оставаа во плетена корпа пред нечија врата... Но и тоа е и опасно и деликт, негрижа кон дете... Инаку нема законски ограничувања на патување за бремени жени во висок месец на бременоста, освен што некој држави ги враќаат од аеродром, бидејќи ако се породаат на нивна територија бебето добива државјанство по раѓање( УСА, УК).. а тука не се работи само за несакано дете, туку целта било прикривање на бременостаа, имаше и случај на оставено бебе со пресечен јазик а кое почина, мислам по година дена...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom