Постпородилен абортус

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од Anna Killah, 22 јуни 2012.

 1. Anna Killah

  Anna Killah \m/

  Член од:
  9 август 2009
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  114
  http://www.fakulteti.mk/news/12-03-04/shokantno_abortus_posle_ragjanje.aspx

  Неможам да се соземам откако пред некоја минута го прочитав ова. Неможам да прифатам дека дека некој кој себеси се третира за нормален и успешен професионалец може да помисли, а камо ли да изјави вакво нешто во јавноста :вонзем:

  Незнам дали требаше ова да го сместам во некоја веќе постоечка тема, можеби ќе заврши во ѓубре, ама како и да е...
   
  На Shaman му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.814
  Допаѓања:
  25.374
  Добро бе, глобалново затоплување ли толку им влијае на мозокот на луѓето?
  Како бе нема разлика од фетус и бебе? Како бе нема разлика од абортус и УБИСТВО НА ДЕТЕ?:facepalm:
  На пример, јас лично сум против абортус, ама сепак немам право да им се мешам на другите во изборот, ако сакат да абортираат нека абортираат, ама да заговараш УБИСТВО на живо, родено и беспомошно суштество е врв на дебилизам, искрено.
  Во одредени држави, не сум сигурна кај нас како е тоа регулирано, ако некој намерно на пример бутне бремена жена 8-9 месец по скали и притоа таа го изгуби детето, ќе биде кривично обвинет.
   
  Дивајн, Darklady, Nessa Alcarin и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Anna Killah

  Anna Killah \m/

  Член од:
  9 август 2009
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  114
  Кога си дозволила ова да го каже јавно, што ли и се мота во мрачните ќелии во мозокот? Оваа треба да се осуди како што ги судат за верска омраза, расизам и сл. Ма полошо е, што зборам...
   
  На Дивајн му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Orion.

  Orion. Гостин

  Постпородилен абортус? Терминот е контрадикторен. Ова би било класично свирепо убиство. . .
  Психопатка:facepalm:
   
  На Дивајн, arakenx, PurplePuma и уште 6 други им се допаѓа ова.
 5. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.589
  Допаѓања:
  6.566
  за аботрус до 3 месец око не ми трепнува, избор и приватна работа на жената и тука нема збор. нејзино право.
  се породи, гукна, почна да плаче тогаш е чисто класично убиство и нема бегање. ако го нејке нека го даде во дом или на посовјување или така нешто, да го отепа е чедоморство. без разлика дали е старо 3 секунди , 3 сати или 3 дена.
   
  На Bезилка, arakenx, PurplePuma и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Anna Killah

  Anna Killah \m/

  Член од:
  9 август 2009
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  114
  Да го убие мајката е чедоморство, а што е кога би го убиле врвни доктори? И притоа да ја убедуваат јавноста дека тоа е во интерес на човештвото?!?!?
   
 7. Forrest Gump

  Forrest Gump низа1

  Член од:
  12 ноември 2009
  Мислења:
  7.038
  Допаѓања:
  29.594
  Кампања за убивање на луѓе. Лудава треба да се затвори...
  Човекото битие е составено од материја (телото) и форма (душата). Животот на луѓето не смее да зависи од мечтите на измамници и психопати!
  Господ стана вишка. Ние си играме Господ...

  П.с Ако го погледнеш нејзиното излгање - дека новороденчето и фетусот се исто, ќе сфатиш дека ова е една фантастично добра кампања против абортусот ( јас лично сум за тоа дека е право на избор и треба да остане како такво) . Мислам дека тоа и е поентата на "докторкава". Медиумска фрка против абортусот.
   
  На Кики. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Orion.

  Orion. Гостин

  Да ги убиеме и тие со посебни потреби и дефекти по раѓањето. Од каде ли ми е ова познато? Хитлер?
  Ова е исто така подеднакво шокантно. . .
   
 9. влијателен

  влијателен Гостин

  Ако го прочитавте тоа на англискиот извор ќе видевте дека не промовира ништо оваа.
  Овие од македонскиот извор иако се промовираат со академско име, не само што не превеле се, туку ја извртиле вистинската смисла и дале субјективен карактер.
  Ми се лоши од вакви сајтови кои во насловите ставаат ШОКАНТНО.

  Всушност, гледајќи ги реакциите, мислам дека ова е иронична критика на доцните абортуси.
   
 10. Anna Killah

  Anna Killah \m/

  Член од:
  9 август 2009
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  114
  Бетер е, Хитлер барем тврдел дека го прави тоа "поради повисоки цели", оваа вели "ако нивните мајки неможат да се грижат за нив, нека си ги дадат да им ги убијат бебињата"
   
 11. .Lost Angel.

  .Lost Angel. Гостин

  ШОКАНТНО: "АБОРТУС" ПОСЛЕ РАЃАЊЕ
  Франческа Минерва, филозоф и медицински етичар на Универзитетот во Оксфорд смета дека лекарите треба да имаат право неколку дена по раѓањето на деца кои мајките не сакаат или неможат да и издржуваат, да ги убијат, како и оние со посебни потреби и дефекти по раѓањето.

  [​IMG]
  Етичарот и филозоф, Минерва, во најмала рака ги шокирала нејзините колеги со своите размислувања и убедувања.
  Таа во статијата која била објавена во Британскиот медицински журнал, вели дека бебињата не се "вистински личности" и дека помеѓу убиство по неговото раѓање и абортус во бременоста постои мала разлика.

  Нејзините колеги етичари кои се борат за правата на луѓето, нејзините размислувања ги прогласиле за грозни, ннехумани и деструктивни. Тие сметаат дека за убиство нема оправдување.

  [​IMG]

  Д-р Минерва во статијата, чиј ко-автор е Алберто Џубилини, биоетичар на Универзитетот во Милано, изјавува дека лекарите треба да имаат право да убијат дури и здрави бебиња ако нивните мајки не можат да се грижат за нив. И двајцата се сложуваат со тоа дека "постпородилен абортус" треба да се дозволи во сите случаи поради кои се прави и абортус. Во својата анализа објавена со списанието, објаснуваат дека фактот поради кој родителите дознаваат после породувањето дека детето има проблем, најчесто одгледувањето на таквите деца може да биде терет за родителите а подоцна и на општеството, -пренесува Дејли Меил

  ФАКККККККККККККККККККККККККККК ЈУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ
  ТЕБЕ ДА ТЕ АРБОТИРАА ГОСПОД ... УМРЕН ГЛУШЕЦ :mad:
   
 12. Кики.

  Кики. Гостин

  И суштествата како дотичната ги нарекуваме „луѓе“?:facepalm:
  Размислувам, дали би имала такво мислење за нејзините деца, откако ќе ги роди...:cautious:
  Абортус е една, а вакво убиство е друга работа - да не се мешаат поими - „постпородилен абортус“ - :tapp:
   
  Forrest Gump, PurplePuma, Darklady и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Anna Killah

  Anna Killah \m/

  Член од:
  9 август 2009
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  114
  Познавам 2 пара кои немаа среќа со нивните првородени дечиња. И кај двата пара се случи да им се родат деца со тешки аномалии. Кај едниов пар се случи да бебето почине веднаш по раѓањето. Кај вториве се случи полошото - детето вегетираше една година без никаков физички напредок. Тие за цело тоа време го посетуваа детето во Демир Капија, ако не секој, секој втор ден одеа таму. Пеколна година поминаа луѓето и откако почина детето самите родители изјавија дека им олеснало. Но детето си почина, никој не го уби. И да, верувам во тоа дека им олеснало, но не верувам дека постои оправдување во тоа да се уништат во првите денови од животот, макар која и да е причината.
   
  На Lu5 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Curious

  Curious пичкин дим

  Член од:
  24 јули 2007
  Мислења:
  1.616
  Допаѓања:
  1.870
  Ова ко во Спарта работава.
  Ако нешто ти фали, ако не те сакаат твоите, те фрлаат на буниште одма.
   
 15. Princ

  Princ Гостин

  Спарта - Sequel 2.
   

Сподели преку: