Постпородилен абортус

Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Него, може ли уместо бонус за филозофски модел да понудам три примери:
Се прифаќа.
1. Која е логиката или прагматичноста да се спасуваат ранети во некоја војна? Логички е да се остават да липсаат. Така ќе се заштедат ресурси и изложување на опасност на оние кои се на сигурно.
Иста како и погоре. Тоа се свесни луѓе кои патат и треба да им се помогне

2. Која е логиката да влезеш и да спасуваш некој кој се дави? Уше па ако водата е ладна, бонус заебанција. Нек се удаи, нек крши глаа. Логички конзистентен заклучок.
Исто како и погоре, свесен човек е во агонија. Ако можеш да му помогнеш, треба да му помогнеш.

3. Хипотетички пример: ти и мајка ти сте на пуст остров. Ти се ебе, ти се плаче. Логички исход?
Мајка ми има добра сиса мада не сум сигурен дека би добил ерекција на неа. Но ако веќе и тоа биде, ќе ја прашам за согласност за инцест. Ако и фаќа паметот, веројатно доги ќе ја тераме, да биде помалку лично.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Иста како и погоре. Тоа се свесни луѓе кои патат и треба да им се помогне
Според твојата логика за алокација на ресурси, ова не е рационален одговор. Кај пишуе дека треба да се помогне? Прагма и утилитаризам, до јаја.
Исто како и погоре, свесен човек е во агонија. Ако можеш да му помогнеш, треба да му помогнеш.
Исто како и погоре. Кој го ебе. Не е ниту логички ниту исплатливо.
Мајка ми има добра сиса мада не сум сигурен дека би добил ерекција на неа. Но ако веќе и тоа биде, ќе ја прашам за согласност за инцест. Ако и фаќа паметот, веројатно доги ќе ја тераме, да биде помалку лично.
Ем логички, ем васпитано. Овде ти признаам.
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Според твојата логика за алокација на ресурси, ова не е рационален одговор. Кај пишуе дека треба да се помогне? Прагма и утилитаризам, до јаја.
Не ја знаеш мојата логика на алокација на ресурси.
Перо, од прееска испушташ важен момент: мене ми е страшно битен утилитаризмот и прагматизмот, но само како алтака за намалување на патењето на свесни единки, браќа и сестри хомо сапинси. Ако може да се постигне подобар резултат на ова поле преку елиминација на несвесни створови, потполно ја подржувам таа опција. Исто, ако несвесно мало створче има предиспозиции да има гаден живот, или да одзема ресурси (повеќе од нормално) кои може да се алоцираат за да им се помогне на свесните кои патат, тогаш пак канта.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.649
Поени од реакции
1.898
Размисли кој бил тоа што во инсистирал на светоста на човековиот живот, и до кое дереџе тоа ги дотерало луѓето што оделе по тој ум.

Оние кои денес не можат да се излечат , ќе може утре, но само ако истуриме еден куп пари во истражувачки цели, не во одгледување фикуси.
Е кој бил де?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Не ја знаеш мојата логика на алокација на ресурси.
Перо, од прееска испушташ важен момент: мене ми е страшно битен утилитаризмот и прагматизмот, но само како алтака за намалување на патењето на свесни единки, браќа и сестри хомо сапинси. Ако може да се постигне подобар резултат на ова поле преку елиминација на несвесни створови, потполно ја подржувам таа опција. Исто, ако несвесно мало створче има предиспозиции да има гаден живот, или да одзема ресурси (повеќе од нормално) кои може да се алоцираат за да им се помогне на свесните кои патат, тогаш пак канта.
Шознам, Шабане, call me a sceptic, ама твојава љубов и грижа за патњите на твоите браќа и сестри ми е малце неспоива со џиткањето новородени бебиња у канта. Само малкуцка. Плус, коа ти удјисуе муабетот, идеш со логика и прагма, а коа не, рониш солзи за ближниот. Не глеам конзистенција брат, да јебе оца на пустом острву. Етиката, еве и по трет пат, (треба да) ги трансцендира рамките на голата прагматичност, рационалност, нечија комоција или корпорациски интереси. Секогаш, а не само кога му одговара на аргументот.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
http://www.libertas.mk/vest/28530/Rusinka-si-gi-frlila-dvete-deca-od-balkon-oti--zdodeale
Прајслес. Ам да беше дозволен овој постпородилниов абортус, со време ќе се решела од нив. Добро, сигурно и вака на некој начин е оправдан чинов. И здодеале де, греота жената.:(
Абе оти до некаде? И ова е постпородилен абортус, до душа во продолжена верзија. И сеа оди докажи дека децана развиле личност :sneaky: :notworthy:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Абе оти до некаде? И ова е постпородилен абортус, до душа во продолжена верзија. И сеа оди докажи дека децана развиле личност :sneaky: :notworthy:
Нема што да докажувам, не оди до таму мојот памет. Не развиле и точка. Па тоа се само деца. Од кај ти идеја дека го можат тоа? И ти па колку си чуден!:)
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Шознам, Шабане, call me a sceptic, ама твојава љубов и грижа за патњите на твоите браќа и сестри ми е малце неспоива со џиткањето новородени бебиња у канта. Само малкуцка. Плус, коа ти удјисуе муабетот, идеш со логика и прагма, а коа не, рониш солзи за ближниот. Не глеам конзистенција брат, да јебе оца на пустом острву. Етиката, еве и по трет пат, (треба да) ги трансцендира рамките на голата прагматичност, рационалност, нечија комоција или корпорациски интереси. Секогаш, а не само кога му одговара на аргументот.
Перо, со твојава неверица ми го кршиш моето утилитаристичко прагматично срценце.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
http://www.fakulteti.mk/news/12-03-04/shokantno_abortus_posle_ragjanje.aspx

Неможам да се соземам откако пред некоја минута го прочитав ова. Неможам да прифатам дека дека некој кој себеси се третира за нормален и успешен професионалец може да помисли, а камо ли да изјави вакво нешто во јавноста :вонзем:

Незнам дали требаше ова да го сместам во некоја веќе постоечка тема, можеби ќе заврши во ѓубре, ама како и да е...
Ете ојде Пурпле пума во Америка и почнаа вакви идеји да идат од таму
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 21:37 ---
Во случај да го еутанизирале бебето, за таа една година луѓето ќе заштеделе нерви, здравје, време и пари и можеби и ќе завршеле со ново здраво и право бебе. Иншалах, за брзо време ќе дојдеме до можноста за "дизајнирани бебиња".
А би можеле да се донесе и закон за еутаназија на стари родители. Нон стоп поболеваат па не јади благо, солено, треба башка да им се готви, па носи ги по бањи, купувај лекови, не можат да поможат низ дома..... ко ќе размисли чоек треба од нив да се тргни па полека наназат. Ете и дете ако имаш 23-24 години не работи , не студира само се мафкара наоколу ти ја зема колата навечер ти бара пари за излегвање, кинеш нерви и финансиски ослабнуваш....
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
А би можеле да се донесе и закон за еутаназија на стари родители.
Нема потреба од таков закон, Македонија го има решено тој проблем веќе пред 20 години. Со просечен животен век од 72 години, и со постојан тренд на намалување, нема стари родители.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Нема потреба од таков закон, Македонија го има решено тој проблем веќе пред 20 години. Со просечен животен век од 72 години, и со постојан тренд на намалување, нема стари родители.
многу е 72.
Имаш родители кои на 55 веќе се болни, неподвижни.
Да се укинат старосни граници!
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
многу е 72.
Имаш родители кои на 55 веќе се болни, неподвижни.
Да се укинат старосни граници!
Ова на еутаназија да не се мисли? И целава оваа тема, не ми е логично како абортусот може да биде постпородилен? Не се однесува ли за или против еутаназија?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ова на еутаназија да не се мисли? И целава оваа тема, не ми е логично како абортусот може да биде постпородилен? Не се однесува ли за или против еутаназија?
Шо се чудиш, 2012 е се спремаат луѓето за крај на светот и секој се обидува барем на крај да ги оствари своите најмрачни и најскриени желби
 

Kajgana Shop

На врв Bottom