После свадба тапани...Рајс се разбуди од зимскиот сон!

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Името не смее да е пречка за влез на Македонија во НАТО - Кондолиза Рајс
Спорот за името не треба да биде пречка за членство на Македонија во НАТО, изјави Кондолиза Рајс, американски државен секретар во интервјуто за Гласот на Америка на македонски јазик.

„Нашиот став е дека Македонците треба да бидат примени во НАТО – тоа беше ставот во Букурешт. Надежта е дека спорот околу името сега ќе може да се разреши мошне брзо. Разговарав со моите грчки колеги; и Македонците беа тука во Стејт департментот. Ова е нешто што не треба да се испречи на патот на приемот на Македонија во НАТО, и на тоа работиме“, рече Рајс.

Рајс направи и паралела меѓу Грузија и Македонија. - Ова не и требало

„Eдна од причините за Акциониот план за членство во НАТО, и, во крајна линија, приемот во НАТО, е дека тоа им помага на државите да ги надминат долготрајните тешкотии, разлики и судири под закрила на организацијата за колективна безбедност, односно одбрамбената организација на демократии“, рече Рајс.

Првиот човек на американската дипломатија потсети дека само пред неколку децении, кога се распадна советската империја, било незамисливо дека ќе се решат разликите меѓу Унгарија и Романија, или пак меѓу Бугарија и Турција, на пример. Но, рече Рајс, тоа денес фактички се случува под закрила на НАТО.

Според Рајс, ширум Централна и Источна Европа, земјите како Чешката Република, Унгарија, Полска, балтичките земји, Албанија, Хрватска, Македонија и други веќе направиле или вршат транзиција кон трансатлантските институции.

„Тоа им овозможува не само да ги разрешат разликите, туку и да имаат причина и мотив за внатрешни реформи и натамошна демократизација“, додава Рајс во интервјуто за Гласот на Америка на македонски јазик.
А КАДЕ БЕШЕ ПРЕД ТРИ МЕСЕЦИ, КОГА ИМЕТО, ДЕ ФАКТО БЕШЕ ПРЕЧКА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО?!

Курви и ороспии...како можат само вакви работи да изнесуваат од себе после се што се случува...!
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Сака да каже дека уставното име на Македонија не треба да биде пречка за влез во НАТО, но затоа треба да се преговара со грците за да се реши тој проблем.
Според мене воглавно, ништо ново не кажала.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ustvari nisto i ne kazala osven malo tapsanje po ramo ...ke bide


Samo trn taa e od istata vlast koja i dade na VERBALNO samo VETUVANJE deka ke ja stiti Makedonija koe ti tolku go velicas ... nigde nema duri ni na pismeno a znaes kako se veli OBECANJE LUDOM RADOVANJE ili usno obecanje vredi ko i hartijata na koe e napisano ...
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.017
Поени од реакции
597
Ustvari nisto i ne kazala osven malo tapsanje po ramo ...ke bide


Samo trn taa e od istata vlast koja i dade na VERBALNO samo VETUVANJE deka ke ja stiti Makedonija koe ti tolku go velicas ... nigde nema duri ni na pismeno a znaes kako se veli OBECANJE LUDOM RADOVANJE ili usno obecanje vredi ko i hartijata na koe e napisano ...
Има има и на писмено
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Daj link daj tekst kaj pise u oficijalen dokument napismeno ja kolku znam nema
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Името не смее да е пречка за влез на Македонија во НАТО - Кондолиза Рајс


А КАДЕ БЕШЕ ПРЕД ТРИ МЕСЕЦИ, КОГА ИМЕТО, ДЕ ФАКТО БЕШЕ ПРЕЧКА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО?!

Курви и ороспии...како можат само вакви работи да изнесуваат од себе после се што се случува...!

Не, името никогаш не била пречка за влез во НАТО... Постоењето на Македонска нација е пречка за влез во НАТО.

Ако се декларираме како Македонци, никогаш нема да влеземе во НАТО, барем не по мирен пат. Грција никогаш нема да дозволи постоење на Македонска нација и Македонска национална држава, зашто тоа ја руши целата нивна основа за античка историја - сè она што го пропагирале веќе не е вистина.

Како што знам, Груевски спомна дека Грција забрзано се наоружува. А Америка потпиша договор дека ќе нè штити, барем ја видовме на телевизија сликата дека Рајс и Милошоски потпишаа нешто такво.

Ако тој договор држи, Грција не би била мудра да нè нападне. А ако тој договор не држи, тешко нам.

Луѓе, оваа политика што ја води Груевски е многу отворена и во случајов за нас многу опасна. Но е единствена правилна. Затоа, спремете се за жртви, за да се зачува Македонската нација.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Не, името никогаш не била пречка за влез во НАТО... Постоењето на Македонска нација е пречка за влез во НАТО.
Точно. Причината поради која е создаден воениот сојуз НАТО била: да и се помогне на Грција по тоа прашање.

Грција забрзано се наоружува
Со американски пари.

Америка потпиша договор дека ќе нè штити
Кои се нашите обврски по тој договор?
А ако тој договор не држи, тешко нам.
Не и веруваш на Америка?

Луѓе, оваа политика што ја води Груевски е многу отворена и во случајов за нас многу опасна. Но е единствена правилна.
Во што е опасноста?
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.017
Поени од реакции
597
Daj link daj tekst kaj pise u oficijalen dokument napismeno ja kolku znam nema
Па беше Милошовски во Вашингтон потпишаваја со Рајс тој договрот го имаше по телевизии по се
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Специјален поздрав од Хазарите до АВС:

Спорот за името меѓу Атина и Скопје, според извори во Вашингтон, има врска со кризата Грузија-Русија.

Ова, во текст на весникот „Интернешенел Хералд трибјун“ го пишува Едвард Џозеф.
Според Џозеф, потребно е на Македонија веднаш да и биде упатена покана за членство во НАТО, и со тоа да и биде испратена решителна порака на Москва.

Во меѓувреме, Атина треба да биде осудена за врските со Русија и за настојувањата да го попречува присоединувањето на Македонија во НАТО.

„Со упатувањето покана за Македонија, НАТО не само што ќе покаже дека има намера да го продолжи проширувањето, туку и ќе го заштити правото на територијален интегритет на малите држави, така што Москва ќе ја разбере решеноста на Западот во врска со „замрзнатите спорови“, било во Грузија, било во Македонија, било во Косово, каде што Русија продолжува да ги поддржува Србите, кои се против новата држава“, смета Џозеф.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Малце се сомневав дека Едвард Џозеф така напишав, па отидов директно на сајтот на трибјун да проверам...и шо е така, така си е...

Статијата ТУКА

How to convince Greece that NATO's solidarity is more important than the name of its neighbor? Prime Minister Kosta Karamanlis may cling to a narrow parliamentary majority, but even his opposition can see that the global situation is changed. Moreover, there are ample ways for Greece to save face. Under an agreement that Athens signed in 1995, Macedonia can be admitted under its temporary name - the "former Yugoslav Republic of Macedonia" - a reference humiliating to Skopje, but one accepted as the price of admission to NATO.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Како што знам, Груевски спомна дека Грција забрзано се наоружува. А Америка потпиша договор дека ќе нè штити, барем ја видовме на телевизија сликата дека Рајс и Милошоски потпишаа нешто такво.

Ако тој договор држи, Грција не би била мудра да нè нападне. А ако тој договор не држи, тешко нам.

Луѓе, оваа политика што ја води Груевски е многу отворена и во случајов за нас многу опасна. Но е единствена правилна. Затоа, спремете се за жртви, за да се зачува Македонската нација.
Забрзаното вооружување на Хел ас освен што треба да го користиме во пропагандни цели ( споредба на воен буџет и нивните тврдења за иредентизам и територијални претензии паѓаат во вода) за нас ништо не треба да значи.И тоа не поради договорот со вујко Сем туку поради вујко Абдула, не смеат ни да помислат за таква авантура затоа што отвараат многу незгоден принцип кој би важел и за трети страни.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Специјален поздрав од Хазарите до АВС:

Спорот за името меѓу Атина и Скопје, според извори во Вашингтон, има врска со кризата Грузија-Русија.

Ова, во текст на весникот „Интернешенел Хералд трибјун“ го пишува Едвард Џозеф.
Според Џозеф, потребно е на Македонија веднаш да и биде упатена покана за членство во НАТО, и со тоа да и биде испратена решителна порака на Москва.
Во меѓувреме, Атина треба да биде осудена за врските со Русија и за настојувањата да го попречува присоединувањето на Македонија во НАТО.
„Со упатувањето покана за Македонија, НАТО не само што ќе покаже дека има намера да го продолжи проширувањето, туку и ќе го заштити правото на територијален интегритет на малите држави, така што Москва ќе ја разбере решеноста на Западот во врска со „замрзнатите спорови“, било во Грузија, било во Македонија, било во Косово, каде што Русија продолжува да ги поддржува Србите, кои се против новата држава“, смета Џозеф.
Всушност Хазарчињава малку “го попушија“ во Грузија за која мислеа дека одамна е веќе нивна,со оглед на писмото и јазикот,а се разбира и менталитетот хазарски.Сега сакаат да се извадат малку со нас а нема да ме чуди доколку и на Србија не и се зачисти патот за брз прием во најскоро време,многу поскоро одколку што очекуваме.
Всушност ќе сакаат да кажат:-Абе вие не заебавте за патот на нафтата ама ние ќе ви го спуштиме за вашиот излез во Европа преку Балканот.Грузија без Осетија и Абхазија е ништо,“безвредна вукојебина“,како и НАТО без Македонија и Србија кој можат да бидат “црна дупка“ за Хазарските планови доколку не се интегрираат во “семејството“.Сепак интезивно се работи во остварувањето на планот Мојсеј-2,случувањата во Грузија само го забрзаа неговото имплементирање.:toe:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Забрзаното вооружување на Хел ас освен што треба да го користиме во пропагандни цели ( споредба на воен буџет и нивните тврдења за иредентизам и територијални претензии паѓаат во вода) за нас ништо не треба да значи.И тоа не поради договорот со вујко Сем туку поради вујко Абдула, не смеат ни да помислат за таква авантура затоа што отвараат многу незгоден принцип кој би важел и за трети страни.
Vujko Abdula odamna gi gleda gejcive so nemrsteni vegji, ama ne veruvam deka bez soglasnost na vujko Sem, bi storil nesto...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom