Попис 2021

Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.774
Поени од реакции
13.437
Не разбирам што треба сега ова да е некаква утеха, за да се смират страстите. Како ете Шиптaрите се САМО 30% :D. Па они се во моментов 30% исто колку што ќе бидат 35-8% на следниот попис.
Секако дека не, јаа бев за бојкотирање и не го признавам овој попис. Само изнесувам мислење, а тоа може да се види и од бројот на родените и иселените. Ова до некаде ми е потврда на тоа што го мислев, дека Албанците не се околу 30% и не ја користат предноста со младо население.

Нема утеха, иако не ја разбирам твојата намера да бидеш шампион во кукање. Мора и ние Македонците да почнеме да се бориме. Најпрвин да смение наратив и да прифатиме некој борбен, а не плачипичкарски.

Но, тоа се други муабети. За ова околу постот стварно не разбирам што ме напаѓаш. Требаше да напишам дека Албанците се преку 30%, Македонците испод 50% и дека ќе пропаднеме?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ги гледам овие портали на ДПМНЕ, се трудат да го игнорираат пописот. Се однесуваат како да некоја си вест за временска прогноза, најмногу ако го пуштат Ахмети да пробаат таму да го трансферираат гневот.
Да видиме дали во тек на денот ќе стигне поинаква директива.
ДПНЕ бе другар се веќе точно половина деценија умрена работа, пиши пропало, отпад, гробишта, незнам што уште народот може да се надева и да очекува од тие пајташи од белата палата, освен дека еден ден во некое блиско време повторно ќе се докопаат до власта и ќе продужат со мега-лоповлукот, та доста само комуњарине јадоја и крадоја, ај пак нија да дојдиме на власт !
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Во ред многумина надевајќи се на нешто подобро, подобро утре, ете се огрешиле и гласале за СДС, а што фајде па ако чоек гласа за ДПНЕ-Жмицковистите-Шунковистите-Тимчовистите... или па за онаа разно-разната ситна третоблокашка/третоопционашка боранија од типот на кловновите Бачевци, Палчовци, Апасиевци, Интегри, Родини и.т.н. Целата политичка сцена во МКД е за у контејнер све од А до Ш !
П.С. Крај краева не заговараа и не повикуваа на бојкот на пописот СДС-комуњарите, туку баш оние другите, Жмицко идеше на картата сакам, нејќам, бојкотирам, не бојкотирам, нејасен став ниту по ова прашање, што би се рекло ниту риба, ниту девојка работата, а оние па другите помалите трети партии горенабројани скоро сите беа јасно за бојкот, е сеа испаднале Македонците испод 60% епа сеа јбг тоа е, следен пат пак истата фора бојкотирам, не отворам врата, капија, че си праам ајвер, кој ги е*е сите !
Аха, значи 10% кои бојкотираа се проблемот.
Секогаш тие што се на власт кога нешто нема да им оди секогаш велат дека народот е глуп, небањат и виновен и сега е исто само како посебна група се издвојуваат овие што бојкотирале, тие станаа совеста на народот, не се многу ама се доволно да им задаваат глкавоболка на властодршците.

Во услови на епидемија која самите си ја прогласија, во услови на вонредна состојба која самите си ја прогласија, во услови на најавен бојкот од Македонците кои приговараат заради дискриминација, и уште многу работи да инсистираш по секоја цена на изведување на попис, кој беше одложен скоро во цел свет, говори дека се работи за нешто друго.

Зошто нивните срања им ги ставаш на товар на Македонците кои бојкотирале, тоа е недоносено.
 
Член од
1 ноември 2017
Мислења
66
Поени од реакции
40
Ќе може некој да прати линк за гледање колку жители има секој град, населба, село итн.? Не можам да го најдам.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
4
Добро луѓе, ќе излегуваме на протест пред Влада/Собрание или ќе си седиме мирни ко пичиња ко секогаш?
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.981
Поени од реакции
6.910
Религиска припадност:

Прегледај го приврзокот 327018
Автоматски споено мислење:


Има се
После ова целиот попис пропаѓа у вода и може податоците да си ги фрлат во канта а пописот да се прогласи како нелигитимен.
Kaкви графи правеле какви глупости мајко моја мила, дали овие имаат мозок.

Прво какви се тие Христијани, ако се попишуваат Христијани тогаш сите треба да бидат под иста графа без разлика на која деноминација припаѓаат, ако не тогаш ги ставаш под едно сите и нема поделби по нив.Ова е јака подвала за да го намалат вештачки бројот на православни под 50 % и МПЦ-ОА треба да биде прва институција која нема да ги прифати овие резултати.

После идеме на другите глупости, една деноминација три називи : протестанти, евангело-методисти, евангелски протестантски христијанин иако сигурно во ова графа се попишале и доста евангелисти, за оние кои не знаат протестанти се нарекуваат во МКД евангело-методистите па пример кога се кажува протестант јасно се мисли на припадник на Евангелско-методистичката црква.

Бројот на католици исто ми е смешен, само во СР бројот на католици е тој горе доле 4-6 000, е каде ли е Скопје кое има исто голема католичка заедница и.т.н.

Се гледа од авион дека пописот е правен од ракав да се помине чисто ради-реда, податоциве се жива катастрофа во овој аспект.
 
Последно уредено:

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.341
Поени од реакции
6.273
Попис по градови има ли?

Edit: имало, во табелата од пописот. Велес има 48.463 жители.

Еве целосно фингиран попис до даска :)

Од 2001 кога велес има 51.108 жители, сега има 48.463 жители, или само 2.500 жители помалце.
Во велес до сега се згаснати, ООУ Благој Кирков, ООУ Трајко Андреев и ООУ ЈХК Џинот.

3 основни училишта помалце, секое по 3 класа со 30 ученици во генерација или минус 270 деца на годишно ниво помалце. А само деца ли снема? Годишно умираат околу 1000 лица, а природниот прираст е негативен со оглед на тоа што години наназад се раѓаат по 600-500 деца.

Иселувањето во Скопје е зголемено до максимум, а и во странство.

Лошо, ова не само што е лошо за националните графи, лошо е и за планирањето на државата за каде ќе ги распределува средствата во наредните 10 години додека има нов попис.

Како и да е, ни пред да почне не очекував реални резултати со оглед на капацитетите на државната администрација и политичката волја на власта да прикаже слика што реално ќе го одрази населението во државата. Попис по мерка на некого, тоа е се.
Едит: види ти Куманово растење, плус 20.000 жители од 2001 хаха
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.575
Секако дека не, јаа бев за бојкотирање и не го признавам овој попис. Само изнесувам мислење, а тоа може да се види и од бројот на родените и иселените. Ова до некаде ми е потврда на тоа што го мислев, дека Албанците не се околу 30% и не ја користат предноста со младо население.

Нема утеха, иако не ја разбирам твојата намера да бидеш шампион во кукање. Мора и ние Македонците да почнеме да се бориме. Најпрвин да смение наратив и да прифатиме некој борбен, а не плачипичкарски.

Но, тоа се други муабети. За ова околу постот стварно не разбирам што ме напаѓаш. Требаше да напишам дека Албанците се преку 30%, Македонците испод 50% и дека ќе пропаднеме?
Првин не си нападнат на ниту еден начин. Беше учтиво прашан дали твојот пост треба да претставува креирање на некаква теза/"утеха". Како "Ах ете тоа им е максимумот на Шиптaрите, повеќе од ова они не можат ќе ги фатиме на кондиција". Јас на тоа ти пишав дека нема никаков простор за кондиција кога си имаме работа со фалсификување.

Второ ме нарекуваш некаков шампион за кукање, без да образложиш зошто сум ете кукач а потоа и додаваш дека треба да смеиме приоритет. Нешто што со што јас се согласувам во мојот пост.

Затоа и пишав, не треба да се заниваме со константно лечење на симтомите, пописи, договори, сдс, дпне, референдуми, итн ... . Изворот/Коренот/Центарот на апсолутно сите проблеми на Македонија е на Кале во Америчката амбасада. Амбасада која 30 години работи за разнебитување на Македонија во корист на регионални центри на моќ и свои ситни интереси.

И нема што да се дискутира или анализираат бројките од овој "попис". Ова е само еден фалсификат организиран од Американската амбасада преку нивните колонијални претставници СДС, ДПНЕ и УЧК.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нема да добиеш директен и јасен одговор бидејќи најверојатно истиот не постои.

Од една страна ти е просечниот животен век е фактор за состојбава. Од друга - не знаеме колку се родиле во годините кои се од интерес за секој пол посебно.

Она што е интересно е старосната пирамида. Спореди број на лица на 67-68 годишна возраст и лица до 24 годишна возраст.
Муслиманите имаат поголем процент на младо население, одошто Христијаните, поради повисокиот наталитет, но тоа не е така само во Македонија, туку на глобално ниво... Просечниот Албанец на пр. е цела една деценија помлад од просечниот Македонец, ако се направи онака општ просек на старосната структура кај етникумите. Најмладо население имаат Ромите, но чудно па како овој етникум не расне во бројки/проценти иако ги има насекаде, во секоја општина/населба/град ширум земјава, а на попис само 2 посто што е смешно и нереално !
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.774
Поени од реакции
13.437
Првин не си нападнат на ниту еден начин. Беше учтиво прашан дали твојот пост треба да претставува креирање на некаква теза/"утеха". Како "Ах ете тоа им е максимумот на Шиптaрите, повеќе од ова они не можат ќе ги фатиме на кондиција". Јас на тоа ти пишав дека нема никаков простор за кондиција кога си имаме работа со фалсификување.

Второ ме нарекуваш некаков шампион за кукање, без да образложиш зошто сум ете кукач а потоа и додаваш дека треба да смеиме приоритет. Нешто што со што јас се согласувам во мојот пост.

Затоа и пишав, не треба да се заниваме со константно лечење на симтомите, пописи, договори, сдс, дпне, референдуми, итн ... . Изворот/Коренот/Центарот на апсолутно сите проблеми на Македонија е на Кале во Америчката амбасада. Амбасада која 30 години работи за разнебитување на Македонија во корист на регионални центри на моќ и свои ситни интереси.

И нема што да се дискутира или анализираат бројките од овој "попис". Ова е само еден фалсификат организиран од Американската амбасада преку нивните колонијални претставници СДС, ДПНЕ и УЧК.
Не се разбираме. Инаку ти со прашањето изнесе суд, но небитно, нема смисла да продолжуваме, кога и така не сме на толку различни позиции.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Битно Киев не го даваме. Адолф Путин, ау мау.
Ама тој што ни ја ебава државава со пенкало, месија.
Што не појдиш во Москва да живееш наместо Берлин? А уствари поблиску сме до Палестина од
Германија/УСА.
Не бе нема шанси да сум ист ген со капениве, теорија нема. Срам ми е со какви луѓе воздух делам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.798
Поени од реакции
33.619
После ова целиот попис пропаѓа у вода и може податоците да си ги фрлат во канта а пописот да се прогласи како нелигитимен.
Kaкви графи правеле какви глупости мајко моја мила, дали овие имаат мозок.

Прво какви се тие Христијани, ако се попишуваат Христијани тогаш сите треба да бидат под иста графа без разлика на која деноминација припаѓаат, ако не тогаш ги ставаш под едно сите и нема поделби по нив.Ова е јака подвала за да го намалат вештачки бројот на православни под 50 % и МПЦ-ОА треба да биде прва институција која нема да ги прифати овие резултати.

После идеме на другите глупости, една деномиација три називи : протестанти, евангело-методисти, евангелски протестантски христијанин иако сигурно во овие се попишале и доста евангелисти, за оние кои не знаат протестанти се нарекуваат во МКД евангело-методистите па пример кога се кажува протестант јасно се мисли на припадник на Евангелско-методистичката црква.

Бројот на католици исто ми е смешен, само во СР бројот на католици е тој горе доле 4-6 000, е каде ли е Скопје кое има исто голема католичка заедница и.т.н.

Се гледа од авион дека пописот е правен од ракав да се помине чисто ради-реда, податоциве се жива катастрофа во овој аспект.
Мое мислење е дека ова не е заради попишувачите или заради тоа какви графи имало (немаше графи кај нас, можеш да кажеш и дека си пастафаријанец и како таков ќе те внесат), туку до неукоста на самиот народ. Еве ти прост пример: имав двајца колеги на работа, ниско-интелигентни, едниот Јеховин сведок, другата Евангелист. Нормално, јас Православен. Четврта колешка, Муслиманка, не прашуваше како нашите религии биле различни, кога сите сме верувале во истиот Бог и сме ја користеле Библијата како света книга. Одговорот на (нискоинтелигентниот) колега беше: „па да, исто е, само што колешкава е Евангелист, колегава Православен, а јас сум Христијанин“ (а тоа е баш тој кој е Јеховин сведок). Муабетот ми е дека во државава постои народ кој не знае да се изрази добро, тие сметаат дека се Христијани, ама да ги прашаш какви Христијани се, не знаат да ти кажат, зашто се неуки. Затоа има такви чудни „графи“.

Од секогаш имало такви нешта, btw. Не е ова ексклузивитет само на овој попис. Ете, види друго што е чудно, кај етничка припадност - има едни кои се декларирале Торбеши, други Македонци-Муслимани. Тоа е од неукост, не се криви попишувачите за тоа.

Еве ти и податоци за религиска припадност од пописот во 2002, и таму го има истото:
1648653607402.png
Автоматски споено мислење:

После идеме на другите глупости, една деноминација три називи : протестанти, евангело-методисти, евангелски протестантски христијанин иако сигурно во ова графа се попишале и доста евангелисти, за оние кои не знаат протестанти се нарекуваат во МКД евангело-методистите па пример кога се кажува протестант јасно се мисли на припадник на Евангелско-методистичката црква.
Не те сфатив баш тука, ама Евангелисти и Евенгалести-Методисти се различни религии и припадници на различни цркви. Има и Евангелисти-Конгрешанци, плус.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
според пописот има 389 000 над 62 години кои треба да зимаат пензија а пиом издава пензии на само 325 000 пензионери
 

Kajgana Shop

На врв Bottom