Попис 2021

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Уствари што очекувате вие, да се збришат нерезидентните државјани?
Мене 99% од клиентите ми се гастербајтери, прашувајте било кој локал и ќе ви кажат дека тие 2 - 3 месеци работат како цела година.
Баш урбанистичките планови треба да ги рачунат и нив, со нивни пари се гради тука.
Уствари знам зошто сакате да се збришат, не мора да глумите урбанисти, грин пис луѓенца и што уште не...
Jas mislam treba i Kosovo da gi popiseme tuka, bidejki pola promet vo City Mall e od tamu.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Tie Sto imaat Bugarski Pasos,Kako se zapisuvaat kaj potpisuvacot, poradi Vesta deka moze da se odzemat drzavjanstva poradi Mal broj prijaveni Bugari, se pisuva deka imas uste drzavjanstva osven makedonskoto, Bugari ili NEMA vrska taa vest pa da se pisime makedonci. Na Mene mi pobaraa samo maticen broj I mu rekov da dojde za nekolku dena?
Ајде дај некој линк да видиме шо вест е тоа. Патем, ако немаш покажано бугарска патна исправа на МК пасошка контрола, не ни мора да кажуваш дека имаш двојно државјанство, пошо незнаат.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Уствари што очекувате вие, да се збришат нерезидентните државјани?
Мене 99% од клиентите ми се гастербајтери, прашувајте било кој локал и ќе ви кажат дека тие 2 - 3 месеци работат како цела година.
Баш урбанистичките планови треба да ги рачунат и нив, со нивни пари се гради тука.
Уствари знам зошто сакате да се збришат, не мора да глумите урбанисти, грин пис луѓенца и што уште не...
Која земја си ја брои и дијаспората во пописот?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
721
Строго бг мора да се пишиш веќе слушнав дека има проблеми, мора бг да се пишиш, ок.
Drugar se zezas, ako sedis nekade na drzavna fotelja I zimas 30000 Jas rabotam fizicka rabota za 17000, znam deka prasanjeto e dosadno I postaveno, no Jas moram da znam Sto e najdobro za mene pa zatoa prasuvam nekoj Sto poveke razbira ako moze da mi dade odgovor, NE sum nekoj Sto razbira administrativni raboti pa normalno deka ke panicam za mojot opstanok, NE planiram da bidam neko patriot da izgniam ovde, I da plakam danoci za djabolebari itn...pa ako znaes pomigni so odgovor a NE se smejte na postot...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Drugar se zezas, ako sedis nekade na drzavna fotelja I zimas 30000 Jas rabotam fizicka rabota za 17000, znam deka prasanjeto e dosadno I postaveno, no Jas moram da znam Sto e najdobro za mene pa zatoa prasuvam nekoj Sto poveke razbira ako moze da mi dade odgovor, NE sum nekoj Sto razbira administrativni raboti pa normalno deka ke panicam za mojot opstanok, NE planiram da bidam neko patriot da izgniam ovde, I da plakam danoci za djabolebari itn...pa ako znaes pomigni so odgovor a NE se smejte na postot...
Na makasi te razbiram druze, pozz, sekoe dobro
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
721
Pa imase vest deka bugarskata vlada ke gi odzeme drzavjanstva, na makedoncite so bugarski Pasos Sto ke se pisat makedonci...poradi maliot broj Pisani Bugari na nasiot popis
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.641
Pa imase vest deka bugarskata vlada ke gi odzeme drzavjanstva, na makedoncite so bugarski Pasos Sto ke se pisat makedonci...poradi maliot broj Pisani Bugari na nasiot popis
Еден мој другар се пиша Македонец и му го зедоа бугарскиот пасош. Сега не може да оди Германија да работи.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Уствари што очекувате вие, да се збришат нерезидентните државјани?
Мене 99% од клиентите ми се гастербајтери, прашувајте било кој локал и ќе ви кажат дека тие 2 - 3 месеци работат како цела година.
Баш урбанистичките планови треба да ги рачунат и нив, со нивни пари се гради тука.
Уствари знам зошто сакате да се збришат, не мора да глумите урбанисти, грин пис луѓенца и што уште не...
Еве јас сум гастербајтер кој доаѓа еднаш на 2 години.
И кажи ми како може мене да ме сметаат за да ја подобруваат инфраструктурата?
За моето дете да има место во градинка ?
За мене да има парк ?

Мн глупо е ова со иселенициве. Ако така сметаме Полска треба да прави чуда што има толку иселен народ надвор од Полска само во Чикако има 3 милиони луѓе со полско потекло.

Ама најдоа мутава држава па ја дупат сите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
I sega Dali e TOA tocno, Dali da se pisam makedonec, Dali Bugarin ili pa da ne otvoram vrata, pa da se molam da NE pisat ovie po 300evra
Јас не разбрав зошто работиш за 300 евра кога имаш бугарски? Зошто воопшто да се пишеш Македонец кога немаш намера да работиш и живееш тука?
Автоматски споено мислење:

Aко може со бугарски државјанства зошто да не може со косовски? Или има врска со урбанизам ова?
Така е, треба да се попишат и тие, оставаат пари тука.
Еве пример Австрија исто како тебе размислува да ги попише сите од Марибор како нивни државјани бидејќи наутро одат да работат во Грац.
 
Последно уредено:

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
I sega Dali e TOA tocno, Dali da se pisam makedonec, Dali Bugarin ili pa da ne otvoram vrata, pa da se molam da NE pisat ovie po 300evra
Ти ако толку се плашиш, најисплатливо ти е да се платиш 300 евра ако воопшто и ти пишат казна.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
721
Јас не разбрав зошто работиш за 300 евра кога имаш бугарски? Зошто воопшто да се пишеш Македонец кога немаш намера да работиш и живееш тука
Imam familijaren problem I nemozam da zaminam pred April mora da bidam ovde od poveke pricini a pogotovo zdrastveni, a planiram da odam I da NE se vrakam ovde osven za kratko periodic ako treba da sredis nekoj dokument ili slicno...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Еве јас сум гастербајтер кој доаѓа еднаш на 2 години.
И кажи ми како може мене да ме сметаат за да ја подобруваат инфраструктурата?
За моето дете да има место во градинка ?
За мене да има парк ?

Мн глупо е ова со иселенициве. Ако така сметаме Полска треба да прави чуда што има толку иселен народ надвор од Полска само во Чикако има 3 милиони луѓе со полско потекло.

Ама најдоа мутава држава па ја дупат сите.
Затоа мислам дека сакаат да попишуваат одделено, да се знаат нерезидентните, и така ќе знаат колку од децата ќе се пишуваат во овдешните училишта или градинка.
А за резидентните зошто да нема урбанистички планови за нивните куќи, зошто да не се рачунаат во било каква стратегија за туризам летен или зимен ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom