Попис 2021

Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Aко може со бугарски државјанства зошто да не може со косовски? Или има врска со урбанизам ова?
Не се плаши, 30% ќе сте. Се надевам со тоа поголема автономија со децентрализација да ви дадат во општини како Липково, Желино, Боговиње , Сарај и такви каде сте 95%+ мнозниство за да имате повеќе пари од даноците. Па со оглед на тоа што сте познати како плаќачи на данок и што Тетово го прилично добро урбанизиравте и направивте европски град за нареден попис ќе мора и домашните животни да ги попишувате пошто никој нема да остане.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Не се плаши, 30% ќе сте. Се надевам со тоа поголема автономија со децентрализација да ви дадат во општини како Липково, Желино, Боговиње , Сарај и такви каде сте 95%+ мнозниство за да имате повеќе пари од даноците. Па со оглед на тоа што сте познати како плаќачи на данок и што Тетово го прилично добро урбанизиравте и направивте европски град за нареден попис ќе мора и домашните животни да ги попишувате пошто никој нема да остане.
Лично мене к.. не ми чуе, ниту зависам партиски ниту од рамковен, ама мојот бизнис директно зависи од иселениците.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Лично мене к.. не ми чуе, ниту зависам партиски ниту од рамковен, ама мојот бизнис директно зависи од иселениците.
Треба да ти чуе, изјавија дека колку и да се процентите нема ништо од правата да се укинуваат.
Ама барем да се направеше реален попис, така да парите ти што ќе ги плаќаш во Куманово и тој хаос таму да се среди ќе одат некаде каде пола население е иселено. Мислам ова во држава која парите од даноците не ги крадне и ако се стремиме да бидеме таква држава.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
20210923_185122.jpg


Ова го најдов на врата, пред 10 минути, само што се прибрав од работа. Буквално цел спрат беше со вакви писма. Додуше, имаше едни Босанчероси кои се попишуваа надвор, во ходник. Не знам дали да пољуби врата, или да гонам у три лепе пизде... Зависи дали машко или женско ќе се појави.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Треба да ти чуе, изјавија дека колку и да се процентите нема ништо од правата да се укинуваат.
Ама барем да се направеше реален попис, така да парите ти што ќе ги плаќаш во Куманово и тој хаос таму да се среди ќе одат некаде каде пола население е иселено. Мислам ова во држава која парите од даноците не ги крадне и ако се стремиме да бидеме таква држава.
Знам дека тие права нема да се укинат, иако лично не би заблежал нивно укинување.
Знам зошто дуи сака да се попишуваат што е можно повеќе, и очигледно не заради истите причини за кои вие мислите.
Очигледно е дека се пазарија за ова, и бог знае што "дале" дуи за да не искаче на виделина наглото заминување на младината.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Па би требало сите земји чиј приватен сектор зависи од нив.
Ерменија пример има можда дупло повеќе дијаспорци од вистински жители, а живее од нивните пари. Ги сметаат и нив во пописот или не, што викаш?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Прегледај го приврзокот 307993


Ова го најдов на врата, пред 10 минути, само што се прибрав од работа. Буквално цел спрат беше со вакви писма. Додуше, имаше едни Босанчероси кои се попишуваа надвор, во ходник. Не знам дали да пољуби врата, или да гонам у три лепе пизде... Зависи дали машко или женско ќе се појави.
NJOFTIM :D
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Ерменија пример има можда дупло повеќе дијаспорци од вистински жители, а живее од нивните пари. Ги сметаат и нив во пописот или не, што викаш?
Ако планираат да градат куќи, или купуваат станови, или се пензионираат и се враќаат да живеат таму зошто да не?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.288
Поени од реакции
78.937
Уствари што очекувате вие, да се збришат нерезидентните државјани?
Мене 99% од клиентите ми се гастербајтери, прашувајте било кој локал и ќе ви кажат дека тие 2 - 3 месеци работат како цела година.
Баш урбанистичките планови треба да ги рачунат и нив, со нивни пари се гради тука.
Уствари знам зошто сакате да се збришат, не мора да глумите урбанисти, грин пис луѓенца и што уште не...
Нема ние што да сакаме. Си има меѓународни стандарди за попис.
Автоматски споено мислење:

Знам зошто дуи сака да се попишуваат што е можно повеќе, и очигледно не заради истите причини за кои вие мислите.
Знам за кои причини збориш и сметам дека тие играат исто така голема улога.
Она што го изјави Ахмети 2011-та - Ако се дознае вистинскиот број на Албанците - ќе ги изгубиме фотељите.
Он тука не мисли само на процентуална застапеност и она што би произлегло од нејзиното дознавање. Он тука првенствено збори за бројот на иселени Албанци, сиве овие децении дур бил на власт. Од тој аспект, сметам дека се плаши за фотељата. Зошто толку се иселувале, ако неговото непрекинато децениско владеење било океј? Од тој аспект он се плаши за фотељата, според мене.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Ако планираат да градат куќи, или купуваат станови, или се пензионираат и се враќаат да живеат таму зошто да не?
Не се секирај, за да ти удоволат тебе ќе ги сменат сите меѓународни стандарди за попис. Ќе го наречат Пунов стандард за попис.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Ако планираат да градат куќи, или купуваат станови, или се пензионираат и се враќаат да живеат таму зошто да не?
Прашањето е дали ги бројат моментално. Не само Ерменија, било која друга држава.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Само нашата дијаспор може изненадно да се врати. На секоја друга на светов вратата од матичната држава и е затворена и не се попишува, ама кај нашата таа можност мора да е покриена.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.319
Поени од реакции
29.785
Ова го најдов на врата, пред 10 минути, само што се прибрав од работа. Буквално цел спрат беше со вакви писма. Додуше, имаше едни Босанчероси кои се попишуваа надвор, во ходник. Не знам дали да пољуби врата, или да гонам у три лепе пизде... Зависи дали машко или женско ќе се појави.
Аха, објавуваш лични податоци на интернет. Пази сега кога ќе ти јави дечкото задужен за пријавување доксинг.
:P

Да си земеш пробиотик.
Иш.
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Зошто воопшто да се пишеш Македонец кога немаш намера да работиш и живееш тука?
Автоматски споено мислење:
Јас сум се родил во Македонија моите родители и предци се Македонци така да каде и да работам и живеам јас сум Македонец!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom