Попис 2021

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.841
Поени од реакции
33.313
Ни јас не ја носам на видно место легитимацијата, но одам со маицата од попис. И мене барем 10тина луѓе ми побараја легитимација што е добро да се знае дека народот е претпазлив, иако од километар се гледа дека сум легитимен попишувач.

Иначе кај мене во групата вришти. Веќе два дена системот повеќе не работи него што работи и попишувачите одбиваат да излезат да попишуват додека не се среди системот. Истите проблеми што ги имавме на стартот за кои потврдија дека се решени, пак се појавуваат. Гледам никој од порталите и телевизиите не објавува за ова проблематика.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Каков проблем имате со системот уствари?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.716
Поени од реакции
6.020
Пријави го и Љупчо Ристовски од Интегра у меѓувреме.

Не се секирај си има закон за се, веќе има два слични случаи на суд добиени, споделувањето исто влага под кривично дело, не само тој што објавил.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
121
Поени од реакции
133
Ако има некој валидна информација да каже каква насока дава ДЗС на попишувачите ако некој кој го попишуваат одбие да им даде одговор на некое пописно прашање?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.933
Поени од реакции
10.950
Не се секирај си има закон за се, веќе има два слични случаи на суд добиени, споделувањето исто влага под кривично дело, не само тој што објавил.
Што го замараш човекот со филмови за доксинг, кога сите знаат дека се празни заканите?

Замисли бe, личноста го оставила името и телефонскиот број на јавно место за сите да ги видат и ти сакаш фотографијата да ја претставиш како доксинг?
За твоја жал фактите велат дека не си во право.

"Doxing or doxxing is the act of publicly revealing previously private personal information about an individual or organization, usually through the Internet. "


Дотичната Марија едноставно сакала да си го максизмизира учинокот во попишувањето. Свесно и доброволно ги ставила личните податоци на располагање на јавноста... И патем ги легитимирала сите работи за кои се критикува процесот на попишување. Имено, можеш цело село да го попишеш со неколку старци. Нема врска што не живеат тука со децении, важно некој го има нивниот матичен број и основните лични податоци.

 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.716
Поени од реакции
6.020
Што го замараш човекот со филмови за доксинг, кога сите знаат дека се празни заканите?

Замисли бe, личноста го оставила името и телефонскиот број на јавно место за сите да ги видат и ти сакаш фотографијата да ја претставиш како доксинг?
За твоја жал фактите велат дека не си во право.

"Doxing or doxxing is the act of publicly revealing previously private personal information about an individual or organization, usually through the Internet. "


Дотичната Марија едноставно сакала да си го максизмизира учинокот во попишувањето. Свесно и доброволно ги ставила личните податоци на располагање на јавноста... И патем ги легитимирала сите работи за кои се критикува процесот на попишување. Имено, можеш цело село да го попишеш со неколку старци. Нема врска што не живеат тука со децении, важно некој го има нивниот матичен број и основните лични податоци.
Дали од тоа што го сподели прочита usually through the internet.

Многу битен дел, плус има и малициозност, не знам дали девојката ќе прифати адвокати да гони или не, тоа е до неа, ама ќе биде контактирана.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.767
Поени од реакции
16.927
Дали од тоа што го сподели прочита usually through the internet.

Многу битен дел, плус има и малициозност, не знам дали девојката ќе прифати адвокати да гони или не, тоа е до неа, ама ќе биде контактирана.
Значи ќе и се јавиш на Марија? Неш јебат. :sneaky:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.933
Поени од реакции
10.950
Дали од тоа што го сподели прочита usually through the internet.

Многу битен дел, плус има и малициозност, не знам дали девојката ќе прифати адвокати да гони или не, тоа е до неа, ама ќе биде контактирана.
Дури ни cherry picking не ти ја спасува тезата во оволку јасен случај... Кој дел од „објавување претходно приватни лични податоци“ одговара во случајов со објавување фотографија од лист со информации - оставен на јавно место - од самата личност која според тебе е оштетена ама реално самата ги објавува податоците затоа што профитира со објавувањето?

Уште еднаш: "Doxing or doxxing is the act of publicly revealing previously private personal information about an individual or organization, usually through the Internet. "
Информациите не може да бидат „претходно приватни“ штом власникот самиот ги објавува по влезови од згради и други јавни мести.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.886
Поени од реакции
25.604
Дали од тоа што го сподели прочита usually through the internet.

Многу битен дел, плус има и малициозност, не знам дали девојката ќе прифати адвокати да гони или не, тоа е до неа, ама ќе биде контактирана.
Доксинг е сеа ја да објавам дека Марија се презива овака, работи таму и таму и оваа и е домашната адреса.

А тоа што се закануваш со полиции повеќе збори какво гомце си ти ко чоек. Нема везе ако и се јавуваш, поздрави ја.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.933
Поени од реакции
10.950
Ало Марија, на телефон се двајца момци што сакаат моментално да те караат у шупак.
Го има уште некаде онлајн тој аудио клипот?
Се обложувам дека повеќето немаат поим за што станува збор. ;)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.771
Поени од реакции
19.223
... се прашувам зошто би било рачно напишано името и бројот на телефон на јавката пред зграда, со која цел за граѓаните кои треба да бидат попишани?
нема врска, „Марија“ не е сигурно попишувач, туку можеби кршачка на нечие срце, кое на таков начин сака да и' се одмазди за нејзинито „Не“ па своерачно си ја допиша одмаздата! :D
П.С.
дури и јавката се сомневам дека е службено така прикачена, премногу непрофесионално напишана, не се дотолку ДИК, не ми се верува!
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.886
Поени од реакции
25.604
Го има уште некаде онлајн тој аудио клипот?
Се обложувам дека повеќето немаат поим за што станува збор. ;)
Да, тоа ремек дело сеуште е живо :LOL:


Линк
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.789
Поени од реакции
3.784
Ne znam zasto mislam deka popisot so odenje od vrata do vrata, mi lici na cista glupost I totalno nepotrebno...

Drzavata ima 5-6 institucii, ako ne I poveke, sto veke vo sistem gi imaat site podatoci. Znaci, MVR, UJP, Katastar, Fond za zdravstveno, Zavod za penzisko, Socijalno...

Bea kaj mene, od site prasanja sto drzavata gi nema vo sistem : dali so kola ili avtobus odam na rabota, I kolku vreme patuvam do rabota. A I tie, jako bitni, upm...
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
752
Поени од реакции
1.010
Ne znam zasto mislam deka popisot so odenje od vrata do vrata, mi lici na cista glupost I totalno nepotrebno...

Drzavata ima 5-6 institucii, ako ne I poveke, sto veke vo sistem gi imaat site podatoci. Znaci, MVR, UJP, Katastar, Fond za zdravstveno, Zavod za penzisko, Socijalno...

Bea kaj mene, od site prasanja sto drzavata gi nema vo sistem : dali so kola ili avtobus odam na rabota, I kolku vreme patuvam do rabota. A I tie, jako bitni, upm...
така е во сите држави па прават попис
 

Kajgana Shop

На врв Bottom