Попис 2021

Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.124
Поени од реакции
1.515
Член од
24 јуни 2009
Мислења
128
Поени од реакции
210
Со секое ДДВ на сметка што го плаќате давате легитимитет и на Заев и на СДС и на Северна Македонија. Многу поголем отколку дали ќе отворите врата да се попишете. Толку огорчен народ од системот а единствено што прави е факинг бојкот на референдум за шо никој не ги замоча 5%, и сеа попис што ќе пројде како што ќе пројде. Ај тоа, ама па мазохисти, нит се селат нит нешто превземаат. Молат бога за федерализација божем тоа ќе им ги реши проблемите или ќе тргнат сеир на некого. Кого ќе сеирите утре да има федерализација? Заев и СДС, па они тоа им е целта ебате. Неверојатно колку сте упувани дека нешто знаете дека некаков легитимитет од вас зависи. Бојкотирај кај што највише боли а не кај што кур ги заболе дали ќе се појавите или не.
Pa, vo momentov najdobro neshto e federalizacija.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
74
Поени од реакции
118
Кај мене дојдоа утринава, нити адреса на живеење нити лична карта ми побараја, нити било каков документ за идентификација работата беше дај шта даш, можам да замислам шо ке е по чаир гостивар тетовееее у три пизде е све ова
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
833
Поени од реакции
3.272
Од моето скромно познавање ние како држава патиме од неизлегување на референдум т.е тој во 2004 за редефинирање на општините и сега овој новиов каде се смени името.
СДСМ беше на власт, тераше кампања за бојкот со " Некој прашања не заслужуваат одговор " заедно со Албанците. Имаше е масовно заплашување и заканување на вработените во државните институции. Се сеќавам дека мајка ми мораше да биде на работно место пред да се отворат гласачките места и не смееше да ја напушти канцеларијата додека не се затворат вечерта под закана за отказ. Да потсетам ова беа и времињата кога немаше никаква работа и беше нормално платите да каснат и по 6 месеци/година.

СДСМ се исто така истите кои на времето го имаат и бојкотирано заедно со Албанците референдумот за независност. Она гомноно Стојан Андов кое вчера го одликуваа е истото кое одбивало да ја потпише независноста и во собрание сеуште интонирале југословенска химна.

Ако се сеќаваш имаше на ТВ скоро девојка што ги обелодени на инструкторите што и барале мито за да положи испит.

Дали она со оваа постапка магично го смени системот? Одоговорот е не, меѓутоа ако 9 од 10 луѓе бидат како неа тогаш нема да биде исто.

П.С Со седење дома во секој случај ништо нема да се смени ова е мое мислење, океј е да не се согласуваш.
Проблемот не е во системот, системот си е систем. Стави ги истите во јапонската администрација за година две се ќе почне да се распаѓа. Проблемот е во кадарот и што имаме 70 години негативна селекција на истиот. Единствениот лек за ова е Грузискиот модел. Целосно отпуштање на целата администрација и потоа нејзино ревработување преку нови конкурси. Или пак од раните денови на Советскиот сојуз, секој вработен во државна администрација добива тетратка за водење на дневник што работи за еден месец ( со точно колку саати/минути на што потрошил во денот). И уште една тетратка за да пише недостатоци и идеи. И после еден месец почнува евалуација на сите вработени еден по еден. Од првата тетратка би зависело твоето вработување, а од втората ќе зависи твојата позиција.

П.С Со седење дома во секој случај ништо нема да се смени ова е мое мислење, океј е да не се согласуваш.
Пасивен отпор, несоработка и игнорирање/бојкотирање на целиот систем е единствениот начин за истиот да биде доволно ослабен за да може да се појават пукнатини низ кои ќе успее нешто ново да помине. Види само колку време требаше СДС и ДПНЕ да ослабнат доволно за да почнат колку толку нови и независни организации да се појавуваат.

Не можеш активно да идеш против системот а да нема никакви политички или какви било други организации позади тебе. Тоа е само самоубиство во буквална смисла. За најмала глупост ќе ти пукнат 5-8-10 години, и после ќе си тераат пропаганда врз тебе како сис терориста или радикал. Мислам ако сакаш да бидеш маченик ок, али не ја гледам поентата јас лично. Ситемот мора да биде првин делигитимиран пред да почне да се руши.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.575
Поени од реакции
6.612
ПОПИШУВАЧИТЕ ДОБИЛЕ НАРЕДБА ДА СЕДАТ ДОМА
Пописот повторно прекинат, Симовски вели да не го прашуваме ништо

Не ме прашувајте ништо, наскоро ќе добиете соопштение од Владата во врска со пописот. Ова кратко ни го рече директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски, откако денеска попишувачите повторно не излегоа на терен за да ја спроведат статистичката операција.

– Не можам ништо да ви кажам. Ве молам да не ме прашувате ништо во врска со пописот. Во моментов сум на состанок и наскоро ќе добиете соопштение од Владата – изјави Симовски.

Како што дознава Плусинфо, техничките проблеми со кои се беа соочиле попишувачите на вториот попишувачки ден наводно се надминати и апликацијата за попишување е повторно ставена во функција, но нејасно е зошто попишувачите утрово добиле наредба од ДЗС да си останат дома и да не го попишуваат народот.

Статистичката операција успешно течеше сè до вториот ден кога попишувачите мораа да ги исклучат компјутерите поради технички проблеми со апликацијата. Симовски тогаш рече дека се работи за глобален проблем со интернетот, а потоа истакна дека апликацијата има „багови“ и дека се работи на нивно отстранување.

Пописот е предвидено да заврши на 30 септември, а досега се попишани околу 190.000 граѓани.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.722
Поени од реакции
13.296
Да логови на сервери во странска држава, ако воопшто ги има. Зошто се сомневам дека воопшто се замарале да прават history records со оглед дека воопшто не истестирале генерална функционалност на апликацијата.

Прашање за тие попишувачте тука, имате воопшто индивидуални јузери или со tpsysadm се логирате?

Минимум би требало да има опција при завршувањето на пописот да треба да потпишеш лист со податоците и потоа да добиеш на e-mail потврда со кои информации си се попишал и по пошта да ти стигне во следните 1-2 недели. И секој да може потоа да си провери дали информациите во системот соодвестуваат со тоа како се попишал.
А што има врска ако е странска или наша? Ако има сервер да хендла реквести мора да има access и error logs, освен ако некој не ги исклучи намерно, обично тоа се прави за access logs за да не се генерираат огромни фајлови (обично по датум). А дури и ако се генерираат има некоја скрипта која ги брише по некое време.

Не мора логови, некој од попишувачите (ако му е дозволено) нека шерне print-screen кога внесува инпут во апликацијата да отвори конзола/network tab (F12) да видиме што враќа апликацијата?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.518
Поени од реакции
20.368
Не мора логови, некој од попишувачите (ако му е дозволено) нека шерне print-screen кога внесува инпут во апликацијата да отвори конзола/network tab (F12) да видиме што враќа апликацијата?
Ве мести, ќе ви експлодира лаптопот ако направите ова. :D
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.949
Поени од реакции
7.364
Не ги разбирам овие што се пријавуваат да спроведуваат наместен попис а не се членови на сдс/дуи

Уште имате време да се откажете, 500-600 евра арам пари не ви требаат во животот
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
833
Поени од реакции
3.272
А што има врска ако е странска или наша? Ако има сервер да хендла реквести мора да има access и error logs, освен ако некој не ги исклучи намерно, обично тоа се прави за access logs за да не се генерираат огромни фајлови (обично по датум). А дури и ако се генерираат има некоја скрипта која ги брише по некое време.

Не мора логови, некој од попишувачите (ако му е дозволено) нека шерне print-screen кога внесува инпут во апликацијата да отвори конзола/network tab (F12) да видиме што враќа апликацијата?
Значи што ми е гајле што враќа апликацијата и дали има лог од тоа кој кога пристапил до нејзе и дали имало грешки кога нема никаков начин да контролираш што се случува во позадина, нашите немаат пристап до ништо освен фронт ендот, а и кажано е дека целата индивидуална статистика ќе биде избришана по сумирањето на податоците. Значи за 6 месеци ќе имаш сумирана статистика и ништо повеќе. И после на кој начин ќе можеш да ја оспоруваш конечната статистика, кога нема никакви индивидуални потпишани документи.

Во најмала рака реков ако не сакале да имаат попишувачите хартија тогаш требале да купат опрема за електронски потписи или уште подобро отпечатоци и да се испраќа после копија во електронска форма и по пошта. За ако сака некој да направи ревизија да може и после 2 години да побара од сите граѓани да испратат копија од нивните документи од пописот и да види дали сумаризацијата на резултати била точна.

Али сето ова е комплетно бесцелно кога имаме податоци и за родени и за умрени и може да се добие според пасоши кој не е во земјата и се останато. Се што е потребно е да се соберат сите податоци да се средат и да му се испрати на секој македонец кој системот го води дека е во државата и треба да биде попишан документ со податоците кои треба со потпис да ги потврди дека се точни. Таму каде што би се јавиле грешки или сомнежи попишувачи на терен би можеле да излезат.

Заводот за статистика би требало 24/7 да биде во постапка на попис.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.719
Поени од реакции
58.252
Уште имате време да се откажете, 500-600 евра арам пари не ви требаат во животот
Па не би рекол. Има луѓе у државава на кои тие пари им се две-три плати.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.722
Поени од реакции
13.296
Значи што ми е гајле што враќа апликацијата и дали има лог од тоа кој кога пристапил до нејзе и дали имало грешки кога нема никаков начин да контролираш што се случува во позадина, нашите немаат пристап до ништо освен фронт ендот, а и кажано е дека целата индивидуална статистика ќе биде избришана по сумирањето на податоците. Значи за 6 месеци ќе имаш сумирана статистика и ништо повеќе. И после на кој начин ќе можеш да ја оспоруваш конечната статистика, кога нема никакви индивидуални потпишани документи.

Во најмала рака реков ако не сакале да имаат попишувачите хартија тогаш требале да купат опрема за електронски потписи или уште подобро отпечатоци и да се испраќа после копија во електронска форма и по пошта. За ако сака некој да направи ревизија да може и после 2 години да побара од сите граѓани да испратат копија од нивните документи од пописот и да види дали сумаризацијата на резултати била точна.

Али сето ова е комплетно бесцелно кога имаме податоци и за родени и за умрени и може да се добие според пасоши кој не е во земјата и се останато. Се што е потребно е да се соберат сите податоци да се средат и да му се испрати на секој македонец кој системот го води дека е во државата и треба да биде попишан документ со податоците кои треба со потпис да ги потврди дека се точни. Таму каде што би се јавиле грешки или сомнежи попишувачи на терен би можеле да излезат.

Заводот за статистика би требало 24/7 да биде во постапка на попис.
Тоа за мене беше, да видам дали фрла некаква грешка прво, не за тебе. Кои наши? Има ДЗС тим од девелопери што работат на апликацијата? ScaleFocus има фирма во државава и сигурно има и тим задолжен за одржавање на апликацијата.

Електронски потпис и фингерпринт направи се доста скапи гаџети и непотребно трошење пари. Пола свет се попишува електронски, без никакви попишувачи, тука ваљда имаат друга тактика од повеќе причини:
1. Затоа што немаат доволно средства за инфраструктура која без проблем би хендлала толку корисници наеднаш (нив сега им е проблем само со попишувачи)
2. Страв им е дека нема да имаат ок одзив ради тоа што дел од повозрасното население нема да може да се снајде, друг дел ќе им бојкотира, вака ќе те зачекуваат и сакал неќеш мораш.
3. Страв од DDOS и друг тип на напади

За тоа што ти го збориш треба да имаат централизирана датабаза/кластери на датабази кои би опслужувале повеќе институции и би имало single source of truth, а не отпосле умрените да ги пребиваат од попишаните. Се тоа укажува дека нит имаат план, нит имаат средства за да спроведат саглам попис, и дека се ова со Бугарите и апликацијата е набрзина договорено.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.935
Поени од реакции
19.827
Тие немаат мочан адресен модел, за не повеќе од 400 000 објекти кои се таму на едно место и со по 10 атрибути, не пак ќе ви направеле асален попис каде што мораш си имаш работа со луѓе :tapp:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.719
Поени од реакции
58.252
Од што се неспособни, ниту наместен попис неможат да спроведат...:pos:
Можеби, им е страв од резултатот на бојкотот и не сакаат да ја разгоруваат политичката состојба пред избори, па ќе речат - еве виша сила, технички проблеми го прекинаа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.518
Поени од реакции
20.368
Можеби, им е страв од резултатот на бојкотот и не сакаат да ја разгоруваат политичката состојба пред избори, па ќе речат - еве виша сила, технички проблеми го прекинаа.
Чекај, сега за два дена ќе го решат техничкиот проблем, што го решија завчера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom