Помош, софтверски проблеми и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Фала богу дека кога си ја правела лозинката ако си ја напишала со македонска поддршка а сега пробуваш со англиска поддршка да ја пишеш, нема да ја прими.

Se raboti za Win.7, brisejki virus pogresno go restartirav i sega tesko se podiga moze li ova da se sredi?
Погрешно го рестартираше? Како погреши, со малото прсте го рестартираше?
Што ти значи тоа тешко се подига, споро се подига или воопшто не може да се подигне?
Реинсталирај го анти вирусот.
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Свеж ми е проблемот од денес ( од како земав нова графичка )
Значи пуштам филм , во било кој плеер , и од време на време сликата закочува или споро ептен се движи а звукот е нормален без кочење ..
драјверите за графичката се подесени се е океј , пробав и со HDMI и Аналоген кабел , исто е , значи проблемот не е до кабелот.
Помош нешто..?
 

king24

Pirat
Член од
8 ноември 2007
Мислења
147
Поени од реакции
2
imam problem so formatiranje windows xp, ne mi prikazuva diskovite za da go namestam za instal ako moze pomos
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
imam problem so formatiranje windows xp, ne mi prikazuva diskovite za da go namestam za instal ako moze pomos
Nemoze da gi najde od pricina sto taa kopija sto ja imas ili nema SATA drajveri ili AHCI drajveri (AHCI bi ti trebale ako u BIOS ti e namesteno SATA mode=AHCI). Ili smeni u bios na IDE ako e na AHCI ili SATA drajveri integriraj so Nlite u CDto pa nanovo izrezi go.
Ili simni XPSP3 with SATA drivers integrated
 

king24

Pirat
Член од
8 ноември 2007
Мислења
147
Поени од реакции
2
Nemoze da gi najde od pricina sto taa kopija sto ja imas ili nema SATA drajveri ili AHCI drajveri (AHCI bi ti trebale ako u BIOS ti e namesteno SATA mode=AHCI). Ili smeni u bios na IDE ako e na AHCI ili SATA drajveri integriraj so Nlite u CDto pa nanovo izrezi go.
Ili simni XPSP3 with SATA drivers integrated
vo bios ne mozam da vlezam bara nekakov pasvord, a so istoto cd go imam formatirano dva pati
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
i kako mozam da go formatiram
Ke treba da si napravis svoe CD so integrirani drajveri, simni gi drajverite za tvojot chipset, ke si vidis od plocata kakov chipset ima, drajverite ko ZIP ili RAR(otpakuvaj gi) ke gi ucitas vo NLITE...Nlite ke ti kreira CD so drajverite integrirani...ke gi spakuva vo driver.cab fajlot. KE ti treba i nesto ko ULtraiso za da go otpakuvas ako XPto ti e ko iso fajl, ili iskopiraj go celo na HARD u nekoj foilder
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Свеж ми е проблемот од денес ( од како земав нова графичка )
Значи пуштам филм , во било кој плеер , и од време на време сликата закочува или споро ептен се движи а звукот е нормален без кочење ..
драјверите за графичката се подесени се е океј , пробав и со HDMI и Аналоген кабел , исто е , значи проблемот не е до кабелот.
Помош нешто..?
UPDATE , моево испадна лажна тревога , ипак мислам дека во прашање е вирусче.
Финтата е што на нормална работа не се баш забележува но по одредено време работа ПАУ блокира целиот систем ( само музиката останува да работи) не функционираат команди од тастатура/маус.
99% е тоа , да средам некоја документација , освежувам систем па пак ќе јавам дали тоа бил проблемот ( демек ве интересира де , али ипак можда некој ќе налета со ист проблем).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Дали ги правите апдејтите за Microsoft Office 2007, оние од windows update? Сте имале проблеми со нив нешто...?
Гледам има десетина а има и сервис пак 3 од 300 мега.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Дали ги правите апдејтите за Microsoft Office 2007, оние од windows update? Сте имале проблеми со нив нешто...?
Гледам има десетина а има и сервис пак 3 од 300 мега.
ја ги правам на Windows 7 и Ofice 2010
 
Член од
23 јуни 2009
Мислења
958
Поени од реакции
23
здраво
се извинувам ако не е наместо темава
имам проблем двд ми чита само дивх
снимив двд филм со програмата ConvertXtoDVD 4
но не ми го чита имали некој програм за дивх или што да направам ?
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 15:51 ---
здраво
се извинувам ако не е наместо темава
имам проблем двд ми чита само дивх
снимив двд филм со програмата ConvertXtoDVD 4
но не ми го чита имали некој програм за дивх или што да направам ?
цд ми беше двд не обично
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
здраво
се извинувам ако не е наместо темава
имам проблем двд ми чита само дивх
снимив двд филм со програмата ConvertXtoDVD 4
но не ми го чита имали некој програм за дивх или што да направам ?
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 15:51 ---

цд ми беше двд не обично
Можеби линков ќе ти помогне:
http://www.divx.com/en/software/download/start
Само треба да даунлодираш и инсталираш, после не знам што треба да правиш(на линукс сум и не можам да инсталирам :D )
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
12
Поени од реакции
1
Дали може на ДВД/ЦД да префврлам некои фолдери за после да ги ископирам во друг компјутер?
значи има слики и вордови во фолдерите, ама не знам дали со ДВД може наместо со УСБ
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Компјутеров Замрзнува и ми вади BSOD. Откако ќе се рестартира дисплејот е црн и ништо не се појавува. После морам да направам 20-30 Рестарта за да се уклучи... Во што е проблемот? :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom