Помош, софтверски проблеми и совети

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Компјутеров Замрзнува и ми вади BSOD. Откако ќе се рестартира дисплејот е црн и ништо не се појавува. После морам да направам 20-30 Рестарта за да се уклучи... Во што е проблемот? :(
Се може да биде проблемот, тука можеме само да погодуваме во што е проблемот, а проблемот може да биде во се HDD,графичка,рам итн
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.662
Дали може на ДВД/ЦД да префврлам некои фолдери за после да ги ископирам во друг компјутер?
значи има слики и вордови во фолдерите, ама не знам дали со ДВД може наместо со УСБ
Фала богу дека можеш. Режеш најнормално...
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Се може да биде проблемот, тука можеме само да погодуваме во што е проблемот, а проблемот може да биде во се HDD,графичка,рам итн
Значи хардверски ќе да е?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Значи хардверски ќе да е?
Може и софтверски да биде, ама како што викаш дека кога ке го рестатираш и црн екранот после 20-30 рестатирања па ке запали тогаш е хардверски нешто
 
Член од
15 март 2011
Мислења
154
Поени од реакции
85
Фала богу дека кога си ја правела лозинката ако си ја напишала со македонска поддршка а сега пробуваш со англиска поддршка да ја пишеш, нема да ја прими.

Ако за мене се однесуваше, не ме разбра. Ги имам двете инсталирано и се менуваат поддршките без проблем меѓутоа не ми го прима пасвордот кога го впишувам. Можно ли е да се работи за вирус? Или може ли некој да ми објасни како да го поправам во Contol Panel и Family Sfaety?
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Може и софтверски да биде, ама како што викаш дека кога ке го рестатираш и црн екранот после 20-30 рестатирања па ке запали тогаш е хардверски нешто
Сега ми направи пак. Исто така кога работи без уклучени програми одредено време замрзнува и се губи. Проблемов го имав пред 1 година, го однесов на сервис и ми го направија. Мислам дека ми рекоа дека нешто до перката било. Јас денес го исчистив внатре, само назад перката до напојувањето неможев да ја исчистам. Мислам дека и не е подмачкана таа. Може ли од тоа да е проблемот?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Imam problem so logiranje na kompjuterskiot account.
Potocno, imam napraveno dva accounta. Od koi edniot e so lozinka. Cel den nemozam da vlezam. Ja vpisuvam lozinkata i nesaka da ja primi. Se obidov da go resetiram pasvordot ama ne saka. Bara insert na nekoe cd. Dosega ne sum imala problem od vakov tip, a baska i odamna go imam napraveno. Plus, nema makedonski font. Pa bi mozelo li tokmu toa da bide problemot zosto ne ja prima lozinkata?
Dajte resenie...
Стартувај го во Safe Mode и логирај се како Administrator. Оди во run и пиши: control userpasswords2, од понудената листа селектирај го твојот акаунт и кликни на Reset password, во наредните 2 полиња внеси ја новата лозинка (двапати). Рестартирај го компјутерот и логирај се со новата лозинка.
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 21:01 ---
vo bios ne mozam da vlezam bara nekakov pasvord, a so istoto cd go imam formatirano dva pati
Знаеш како се прави Clear CMOS ?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.662
Ако за мене се однесуваше, не ме разбра. Ги имам двете инсталирано и се менуваат поддршките без проблем меѓутоа не ми го прима пасвордот кога го впишувам. Можно ли е да се работи за вирус? Или може ли некој да ми објасни како да го поправам во Contol Panel и Family Sfaety?
99.9% проблемот е што не го пишуваш точно пасвордот, капс лок ово оно.
и сеа ти ќе ме убедуваш дека точно го пишуваш
и ја ќе ти кажам не е можно и така
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Сега ми направи пак. Исто така кога работи без уклучени програми одредено време замрзнува и се губи. Проблемов го имав пред 1 година, го однесов на сервис и ми го направија. Мислам дека ми рекоа дека нешто до перката било. Јас денес го исчистив внатре, само назад перката до напојувањето неможев да ја исчистам. Мислам дека и не е подмачкана таа. Може ли од тоа да е проблемот?
Да не лутаме, симни го ова BlueScreenView, ке ги исчита *.DMP(минидумп) фајловите што се креираат при BSOD, само прво провери во Startup and Recovery при краш да прави Small Memory Dump(64КB). Линиите со црвено се проблематичните.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Да не лутаме, симни го ова BlueScreenView, ке ги исчита *.DMP(минидумп) фајловите што се креираат при BSOD, само прво провери во Startup and Recovery при краш да прави Small Memory Dump(64КB). Линиите со црвено се проблематичните.
Еве сега го вклучив програмот. Ми ги пронајде овие:
halmacpi.dll
dxgkrnl.sys
ntoskrnl.exe
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Еве сега го вклучив програмот. Ми ги пронајде овие:
halmacpi.dll
dxgkrnl.sys
ntoskrnl.exe
Hal (Hardware Abstraction Layer) errori se vrzani so hardverski greski eventuano so drajveri, znaci probaj smeni gi RAM plockite vo obratni slotovi, ili nesto ako si cackal latelly vrati gi na staro...prestekaj ja grafickata, apdejtiaj drajveri i slicno
 

TDM

Член од
5 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
11
Како да напишам буква со апостров во Misrosoft Word 2010 и да изгледа вака " è " а не вака " e"

Како да напишам буква со апостров во Misrosoft Word 2010 и да изгледа вака " è " а не вака " e"

Како да напишам буква со апостров во Misrosoft Word 2010 и да изгледа вака " è " а не вака " e"

Како да напишам буква со апостров во Misrosoft Word 2010 и да изгледа вака " è " а не вака " e"

Како да напишам буква со апостров во Misrosoft Word 2010 и да изгледа вака " è " а не вака " e"

Како да напишам буква со апостров во Misrosoft Word 2010 и да изгледа вака " è " а не вака " e"


Знае некој?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.662
Како да напишам буква со апостров во Misrosoft Word 2010 и да изгледа вака " è " а не вака " e"
Знае некој?
мислам дека нема полесен начин од alt + 0233 под US поддршка
едино да си го пишуваш обично e па на крај да ја искористиш find and replace опцијата за некои зборови како "се уште" или што ти ја знам

а можелo и со ctrl + ` + e
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Поздрав форумџии.
Потребна ми е вашата помош. (можеби не е соодветното место за ова но ова е едно од попосетените)

Имам Асус к53св, и секојпат кога се конектирам на некоја wi-fi мрежа потребно е да го реинсталирам драјверот и да го рестартирам компјутерот, во спротивно неможам да се конектирам на било каква мрежа. (ни hotspot, adhoc, ништо..) Навистина е глупаво на секое конектирање да реинсталирам драјвер.

Има некој било каква идеја како да го средам ова?

ПС: Проблемот ми се јавуваше и на 7-ца и сега на 8ца( лиценциран).Проблемот ми се појави одеднаш (на 7цата) иако немав ништо променето.
 
H

HoT IcE

Гостин
Имам проблеми со инсталирање на PC Wireless Driver Ralink RT2870. Симнав 2 верзии од драјверов, и ниту еден несака да работи, проблемот е во тоа што, откако ќе ги инстаилирам сеуште ми стои црвено искче долу во таскбарот кај конекции. Ми пишува дека не постои Wireless карта, а предходно истите драјвери работеа без проблем ама не знам како тогаш беа средени оти не го форматирав јас пц-то, значи нешто треба да се конфигурира, доинсталира, појма немам што, важно истите драјвери на истиот ПЦ работеа без проблем, сега после формат нејќат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom