Помош, софтверски проблеми и совети

F|eR

Мало смо се напили, пали смо у џбун!
Член од
7 јуни 2008
Мислења
2.001
Поени од реакции
379
Decki na koja stranica mozam da najdam drajveri?? mi trebaat pod itno.. Ili ako mozi nekoj neka mi pastira tuka.. mi treba drajver za zvucna free Analog Devices AD1980 @ SiS 7012 Audio Device!! Pozz
 

mamba

UNITED MACEDONIA
Член од
13 декември 2009
Мислења
93
Поени од реакции
3
Zdravo deecki, me interesira dali nekoj od vas moze da mi pomogne okolu toa kade moze da ja najdam Rosetta Sttone full version.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Имам проблем со форматирањето. Сакам да инсталирам XP на компјутерот. Откако ќе направам First Boot Device: CD ROM и ќе излезе Press any key to contiunue... по притискањето излегува CDBOOT: Memory overflow error. До што е проблемот и дали се решава? Не ми е прв пат да инсталирам XP на овој компјутер, па сега морав да инсталирам Виста и на истата не ми правеше проблем, но сега со неа имам друг проблем, откако вистата ќе се лоадира излегува црн екран и стои многу долго време, понекогаш не се ни стартува виндоусот, морам да наоѓам други начини за да се логирам. ПЛС ми треба голема помош?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Имам проблем со форматирањето. Сакам да инсталирам XP на компјутерот. Откако ќе направам First Boot Device: CD ROM и ќе излезе Press any key to contiunue... по притискањето излегува CDBOOT: Memory overflow error. До што е проблемот и дали се решава? Не ми е прв пат да инсталирам XP на овој компјутер, па сега морав да инсталирам Виста и на истата не ми правеше проблем, но сега со неа имам друг проблем, откако вистата ќе се лоадира излегува црн екран и стои многу долго време, понекогаш не се ни стартува виндоусот, морам да наоѓам други начини за да се логирам. ПЛС ми треба голема помош?
Да не имаш 2 ЦД/ДВД рома на компјутерот ?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Имам проблем со форматирањето. Сакам да инсталирам XP на компјутерот. Откако ќе направам First Boot Device: CD ROM и ќе излезе Press any key to contiunue... по притискањето излегува CDBOOT: Memory overflow error. До што е проблемот и дали се решава? Не ми е прв пат да инсталирам XP на овој компјутер, па сега морав да инсталирам Виста и на истата не ми правеше проблем, но сега со неа имам друг проблем, откако вистата ќе се лоадира излегува црн екран и стои многу долго време, понекогаш не се ни стартува виндоусот, морам да наоѓам други начини за да се логирам. ПЛС ми треба голема помош?
Тешко прашање.
Се работи за десктоп или лаптоп ? И дали си мењал/вадел делови во последно време?
Значи проблемот може да биде од разни причини. Ќе почнам по ред:

- лошо, изгребано ЦД за инсталација, ама штом и со виста цд ти прави проблеми може не е до тоа
- стар двд-ром со многу прашина на ласерот, или лош контакт со матичната (неисправен кабел)
- непрепознавање на хард дискот, бед сектори или лош контакт со матичната (особено ако е сата кабел). Види во биос го детектира ли воопшто хард дискот
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Здраво, имам едно проблемче, го симнав овој филм The.Expendables.2010.1080p.BluRay.x264-CTW со големина од само 8,18 GB, сакам да го префрлам на преносниот хард диск ама ми вели дека фајлот е преголем, хард дискот е со големина од 1TB од кои половината се слободни, има ли некоја финта како да го префрлам на USB или на USB HDD па потоа да го префрлам во Лап Топ-от кој ќе го поврзам на FullHD телевизор и да уживам малце во BluRay технологијата?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Здраво, имам едно проблемче, го симнав овој филм The.Expendables.2010.1080p.BluRay.x264-CTW со големина од само 8,18 GB, сакам да го префрлам на преносниот хард диск ама ми вели дека фајлот е преголем, хард дискот е со големина од 1TB од кои половината се слободни, има ли некоја финта како да го префрлам на USB или на USB HDD па потоа да го префрлам во Лап Топ-от кој ќе го поврзам на FullHD телевизор и да уживам малце во BluRay технологијата?
Некој од хардовите (дали надворешниот дали нормалниот) ти е форматиран во FAT или FAT32.

Направи го да те NTSC па пробај.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.245
Поени од реакции
8.317
Го форматирав компјутерот на брат ми арно ама пред некое време му изгоре напојувањето а со него и матичната плоча... еден негов другар му стави нова матична плоча ама софтвер не остави ... сега моментално тој е во странство па да го барам не е возможно ќе можете да ми помогнете да најдам што драјвери се потребни за графичка звучна....?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Го форматирав компјутерот на брат ми арно ама пред некое време му изгоре напојувањето а со него и матичната плоча... еден негов другар му стави нова матична плоча ама софтвер не остави ... сега моментално тој е во странство па да го барам не е возможно ќе можете да ми помогнете да најдам што драјвери се потребни за графичка звучна....?
Епа кажи што графичка имаш, звучна, матична......
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Некој од хардовите (дали надворешниот дали нормалниот) ти е форматиран во FAT или FAT32.

Направи го да те NTSC па пробај.
Пу да ти ибам руката, на грешка дупка сум стиснал :)
Сега функционира перфектно, ќе има добро кино вечерва...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom