Помош, софтверски проблеми и совети

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Може да ми кажете македонски превод на филмови со кој фонт да пуштам пошто мене ми се пуштаат само со некојси фонт Mak_Hebar ама некои букви како што се Ј,Џ,Ч,Ж не се прикажвуаат а место Њ се прикажува Ч.
Тоа ти е од плеерот. Со кој плеер пушташ?

Разгледај таму во опциите (обично кај Subtitles) во плеерот и најди негде ENCODING и намести го на Central European.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Тоа ти е од плеерот. Со кој плеер пушташ?

Разгледај таму во опциите (обично кај Subtitles) во плеерот и најди негде ENCODING и намести го на Central European.
БС плеер не можам да најдам никако

И на риал плеер не можев да најдам. Ако ја знаете која е опцијата кажете
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.134
БС плеер не можам да најдам никако

И на риал плеер не можев да најдам. Ако ја знаете која е опцијата кажете
Армин, кога дојде до овој екран со превод-фонт...дали најде нешто као Script?
Right click on movie window choose Subtitles->Font and set Script to your charset.
Овде не можам да инсталирам, дома ќе пробам, ако случајно сум грешка.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Армин, кога дојде до овој екран со превод-фонт...дали најде нешто као Script?
Овде не можам да инсталирам, дома ќе пробам, ако случајно сум грешка.
Има Script ама во тоа само едно Western, нема друг избор.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.134
Има Script ама во тоа само едно Western, нема друг избор.
Сега го инсталирав најновиот bs player 2.56 (без да ги инсталирам кодеците пошто веќе ги имам). Кирилица ми излегува нормално

Прегледај го приврзокот 35973

го подесив со десен клик (менито ми е на англиски) subtitles>primary>subtitle properties>font> одбрано ми е фонт Arial, bold, големина 22 до 24, script cyrillic

За латиница со оние југословенски букви ист фонт само кај скрипта central european

Прегледај го приврзокот 35974

ако не може, можда ќе треба нешто у регионални сетирања на оперативниот систем...ама ваљда ќе може, види.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Сега го инсталирав најновиот bs player 2.56 (без да ги инсталирам кодеците пошто веќе ги имам). Кирилица ми излегува нормално

го подесив со десен клик (менито ми е на англиски) subtitles>primary>subtitle properties>font> одбрано ми е фонт Arial, bold, големина 22 до 24, script cyrillic

За латиница со оние југословенски букви ист фонт само кај скрипта central european
ако не може, можда ќе треба нешто у регионални сетирања на оперативниот систем...ама ваљда ќе може, види.
Епа и јас го имам истиот бс плеер само ваљда ги немам тие некои кодеци, пошто



**Средив, ова од погоре било така потшо фонтот ми бил на македонски и тогаш само вестерн скрипт се отвараше.
Фала на двајцата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.134
Arial уникод, затоа го болдирав... поздрав и добро гледање :)
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
може ли некој да ми каже како да го тргнам тоа на windows 7 горе што стои...како gadget e!!!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Си инсталирал OBJECT DOCK, само дај му Uninstall или види десен клик на тоа што опции ќе ти даде, направи да не се појавува. (ако сакаш)
ne sum instaliral si dojde sam so win ali ke probam sea ako voopsto ima instal!..a desen nejke
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
ne sum instaliral si dojde sam so win ali ke probam sea ako voopsto ima instal!..a desen nejke
Или е ObjectDock или RocketDock најди го во инсталирани програми и unintall :)

Или влези во опциите на тој клучот на сликата и ќе најдеш опција да се стартува со виндоус и исклучи го.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom