Помош, софтверски проблеми и совети

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Сигурно да го бришем, дан заебем нешто пошто во виндоус е фајлот...
А антивурус користим: Avira AntiVir Personal, не ставам појак дека 256 иам рам и ми кочи со други... 4 години го користим овој антивирус и до сеа ми нема влезено вирус во компјутерот =)
Бриши фајлот немај гајле!

А што толку AVG ?
Што би му препорачал ти?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
на 256 рам што може освен Avira и ESET
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Avast 4.8 Pro + Super AntiSpyware. Најдобра комбинација. А за 256 рам незнам баш.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблем со едно усб од 1 гига, кога сакам да го фоматирам ми дава дека The disk is wite protected. Го форматирам на следниот начин: десен клик врз усб-то во мy computer и после сам се нагласува вака: capacity 10,6 MB File system FAT, allocation wnit size: Default allocation size, volume label: nema nisto, i format options nema nisto.
Нема вируси, проверив три пати. Каде грешам?:smir:
Разгледај го USB-то поубаво, 99% има едно малечко лизгачко копче кое ти е наместено на write protection. Обично е од страна или најдоле на стикот.
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Разгледај го USB-то поубаво, 99% има едно малечко лизгачко копче кое ти е наместено на write protection. Обично е од страна или најдоле на стикот.
И јас имав ваков проблем со УСБ нема никакво копче ни одозгора и одоле се изнервирав и лом стана :xD:
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Нешто чепкав во device manager и сакав да пробам да инсталирам драјвери арно ама зошто појма си немам, и зошто не сакаше да се инсталира драјверот стиснав uninstal на System speaker и сега го снема од листата на devices :vozbud: мислев дека треба да се деинсталира некој драјвер зошто иначе ми вика нема драјвер а кога пробам да го инсталирам ми вика епа стариот драјвер е посоодветен дали сте сигурни дека сакате да го замените ( the wizard could not find a better match for your softfer than the one u curenttly have instaled) помош некој да ми каже каде грешам:uvo:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
System restore. Врати на датум кој е најблиску пред инцидентот.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Океј..пробљемац...


ммм...вака..
Имав фајрфокс, ама се апдејтуваше нешто, па почна да ми сецка...ај си викам нишо не му е...и се укочи..го урочив...ај го пуштив од ново, пак сецка...мислев РАМ да не зима нешо премногу, глеам само 100мб...изгасив некои непотребни процеси се на се 50мб..пак сецка...ај си викам ке се среди...

пишувам акаунт и пас на кгн, стискам логирај се, нестрпливо стискам “Ако вашиот броусер бла бла..“ и ме враќа на индексот не логиран...морам да ги чекам оние 3 секунди redirect....и се решив да си го вратам стариот...
е сеа место да го ставам стариот мене ми текна да си инсталирам други пребарувачи да ги видам нивните можности..

инсталирав Опера:
-одкако ке отворев кајгана, и стиснев нови мислења, пишев во некоја тема, повторно стиснев нови мислења, мене старите ми ги појавуваше..како да памти некогаш таа страна дека така ја отворил и сеа така треба...

инсталирав Гугл хром:
-истиот проблем како со Операта...

поише проблеми со пребарувачи у живот не сум видел...решение?
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Да не си закачин некој „квази-вирус“ :pos:

Во фајфокс исчисти кеш, колачиња, и се останато. можеш да оставиш снимени лозинки и историја, а ако не ти треба историјата и таа исчисти ја за секој случај.
А можно е некој додаток што се апдајтувал да прави проблеми. Види клкикни провери апдејти, да не си ја поправиле грешката. И порбај да исклучиш додаток по додаток.
Во најлош случај ќе треба да го шитниш профилот. Таму во корисник\application data\mozilla. Или одинсталирај со Рево, тој ќе го избриши.
Ако го избришиш профилот ќе изгубиш се, и историја, и обележувачи, и додатоци.

А и провери си од вируси.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Коа палим CCleaner се работи добро дур налета на некој фајл и тој никако да го исчисти:



Еве што е фајлот, што да праем со него? да го избришем?




И уште едно прашање, зошто сам ми се рестартира компјутерот? денеска 2 пати... може да има врска нешто со фајлот погоре?
Види да не имаш проблеми со ладење, т.е да не ти прегрева компјутерот.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Разгледај го USB-то поубаво, 99% има едно малечко лизгачко копче кое ти е наместено на write protection. Обично е од страна или најдоле на стикот.
100% нема лизгачко копче!!!Не е мое, да беше мое одамна ќе го џитнев...ама ќе му кажам на газдата дека усб меморијата му е за во канта, да си купи нова....не сум јас и вие семожни.....
ТЕНКЈУУУ на сите :))):salut:
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
100% нема лизгачко копче!!!Не е мое, да беше мое одамна ќе го џитнев...ама ќе му кажам на газдата дека усб меморијата му е за во канта, да си купи нова....не сум јас и вие семожни.....
ТЕНКЈУУУ на сите :))):salut:
a da probas so Windows CD da formatiras ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom