Помош, софтверски проблеми и совети

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Ај помош околу ова ако може - буквите
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Имам проблем со едно усб од 1 гига, кога сакам да го фоматирам ми дава дека The disk is wite protected. Го форматирам на следниот начин: десен клик врз усб-то во мy computer и после сам се нагласува вака: capacity 10,6 MB File system FAT, allocation wnit size: Default allocation size, volume label: nema nisto, i format options nema nisto.
Нема вируси, проверив три пати. Каде грешам?:smir:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Имам проблем со едно усб од 1 гига, кога сакам да го фоматирам ми дава дека The disk is wite protected. Го форматирам на следниот начин: десен клик врз усб-то во мy computer и после сам се нагласува вака: capacity 10,6 MB File system FAT, allocation wnit size: Default allocation size, volume label: nema nisto, i format options nema nisto.
Нема вируси, проверив три пати. Каде грешам?:smir:
Пробај преку manage (Десен клик на Computer и manage) најди го Disk Management најди го USB и десен клик и формат
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Имам проблем со едно усб од 1 гига, кога сакам да го фоматирам ми дава дека The disk is wite protected. Го форматирам на следниот начин: десен клик врз усб-то во мy computer и после сам се нагласува вака: capacity 10,6 MB File system FAT, allocation wnit size: Default allocation size, volume label: nema nisto, i format options nema nisto.
Нема вируси, проверив три пати. Каде грешам?:smir:
Ај пробај ова!
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Пробај преку manage (Десен клик на Computer и manage) најди го Disk Management најди го USB и десен клик и формат
Пак не успеав, најдов се и кога натиснав форамт на крајот ми излезе the operation did not complete beaucose the media is writhe - protected
Да не би нешто од нагласувањето да е? Да сменам ФАТ со она 32 и она другото?:smir:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Пак не успеав, најдов се и кога натиснав форамт на крајот ми излезе the operation did not complete beaucose the media is writhe - protected
Да не би нешто од нагласувањето да е? Да сменам ФАТ со она 32 и она другото?:smir:
Епа може да е до тоа да не подржува FAT пробај со FAT32 тоа е стандарно
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Пак не успеав, најдов се и кога натиснав форамт на крајот ми излезе the operation did not complete beaucose the media is writhe - protected
Да не би нешто од нагласувањето да е? Да сменам ФАТ со она 32 и она другото?:smir:
Треба да се тргне write-protection. Ако имаш некое лизгачко копче на усб-флеш меморијата каде што се заштитува, или влези во My Computer и на уредот оди десен клик и properties и потоа оди во seciruty и отштиклирај write protection. Или форматирај со другиот фајл систем.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Треба да се тргне write-protection. Ако имаш некое лизгачко копче на усб-флеш меморијата каде што се заштитува, или влези во My Computer и на уредот оди десен клик и properties и потоа оди во seciruty и отштиклирај write protection. Или форматирај со другиот фајл систем.
Пробав со 32 пак не бидува.
Нема лизгачко копче, нема никакво копче да се заштитува,а во My Computer-properties нема security iма само General, Autoplay, tools i hardware:uvo:
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.454
Поени од реакции
5.423
Коа палим CCleaner се работи добро дур налета на некој фајл и тој никако да го исчисти:



Еве што е фајлот, што да праем со него? да го избришем?




И уште едно прашање, зошто сам ми се рестартира компјутерот? денеска 2 пати... може да има врска нешто со фајлот погоре?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Коа палим CCleaner се работи добро дур налета на некој фајл и тој никако да го исчисти:



Еве што е фајлот, што да праем со него? да го избришем?




И уште едно прашање, зошто сам ми се рестартира компјутерот? денеска 2 пати... може да има врска нешто со фајлот погоре?
Фајлот ке го избиришеш со Unlocker!

А рестартирањето е веројатно од вирус. Што антивирус имаш?
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
на еден друг форум за истиот проблем пишува
There is a simple solution for this in the case of windows.
Just do a "regedit" for StorageDevicePolicies key.
. Get into the Registry - Press Start -> Run, enter regedit, press Ok
. Click on My Computer. Then press File -> Export, give some file name to backup the registry. Just incase you ever need to rollback.
. Navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/StorageDevicePolicies
. In the right pane select "writeprotect"
. RESET the value to '0'

Repeat the same for ControlSet001 and ControlSet002 incase they exist.

Now plug in your USB drives and it should work. Else just reboot the machine and try.

Стигав до Контрол ама ова Стораџ девиз полисиес неможам да го најдам. Некој да знае каде е? И како, со англиски многу многу не сум ок:uvo:
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.454
Поени од реакции
5.423
Фајлот ке го избиришеш со Unlocker!

А рестартирањето е веројатно од вирус. Што антивирус имаш?
Сигурно да го бришем, дан заебем нешто пошто во виндоус е фајлот...
А антивурус користим: Avira AntiVir Personal, не ставам појак дека 256 иам рам и ми кочи со други... 4 години го користим овој антивирус и до сеа ми нема влезено вирус во компјутерот =)
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
Сигурно да го бришем, дан заебем нешто пошто во виндоус е фајлот...
А антивурус користим: Avira AntiVir Personal, не ставам појак дека 256 иам рам и ми кочи со други... 4 години го користим овој антивирус и до сеа ми нема влезено вирус во компјутерот =)
a da probas so AVG Antivirus 8.5
 

Kajgana Shop

На врв Bottom