Помош, софтверски проблеми и совети

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не ги покажуваше никаде, али средив веќе File Scavenger е програмчето, ми најде се што сум имал инсталирано претходно на партициите, иако тие се форматирани и веќе ги нема. :)
Супер штом си средил, поздрав другар.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.507
Поени од реакции
14.149
Ајде уште нешто, програмче или било што да го поделам хард-дисков на неколку партиции без формат. Значи моментално имам само една партиција од 500 гига, и сакам таа да ја поделам на уште неколку, али не сакам да ја форматирам и слични глупости, по шо имам многу работи на таа партиција и нема кај да ги сместам, ако мавнам формат отидоа сите. :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ајде уште нешто, програмче или било што да го поделам хард-дисков на неколку партиции без формат. Значи моментално имам само една партиција од 500 гига, и сакам таа да ја поделам на уште неколку, али не сакам да ја форматирам и слични глупости, по шо имам многу работи на таа партиција и нема кај да ги сместам, ако мавнам формат отидоа сите. :)
Partition magic
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Не можам да најдам драјвер за Epson DX 4200. Ми треба драјвер за скенерот, имам и цд, има и на страната, ама работи само на ХП, нема никаков драјвер за 7ката...
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ајде уште нешто, програмче или било што да го поделам хард-дисков на неколку партиции без формат. Значи моментално имам само една партиција од 500 гига, и сакам таа да ја поделам на уште неколку, али не сакам да ја форматирам и слични глупости, по шо имам многу работи на таа партиција и нема кај да ги сместам, ако мавнам формат отидоа сите. :)
Во никој случај PartitionMagic оти е софтвер стар 7 години и не само што не работи туку може да направи штета ако се користи на нови системи како windows vista и 7 (на XP работи).

Ако имаш Vista или 7 тогаш тоа се прави без додатни алатки. Оди десен клик на Компјутер>Manage>Storage>Disk Managemant.
Десен клик на парицијата C и Shrink Volume. Намали што ќе намалиш, од тоа unalocated space што ќе ти остане, преку десниот клик направи едно или две „New Simple volume“.
Пред да правиш Shrink на Ц, дефрагмнтирај го со вградената алатка.

Ако си на XP, користи го бесплатниот Partition Wizard (magic не е бесплатен), слична е постапката.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Во никој случај PartitionMagic оти е софтвер стар 7 години и не само што не работи туку може да направи штета ако се користи на нови системи како windows vista и 7 (на XP работи).

Ако имаш Vista или 7 тогаш тоа се прави без додатни алатки. Оди десен клик на Компјутер>Manage>Storage>Disk Managemant.
Десен клик на парицијата C и Shrink Volume. Намали што ќе намалиш, од тоа unalocated space што ќе ти остане, преку десниот клик направи едно или две „New Simple volume“.
Пред да правиш Shrink на Ц, дефрагмнтирај го со вградената алатка.

Ако си на XP, користи го бесплатниот Partition Wizard (magic не е бесплатен), слична е постапката.
Е добро де не тепај сеа и ти одма, :D
А сеа бесплатни или платни сеедно, знаеме и клучеви и кракови и макови....
Но за 7ца дека има Shrink Volume не сум знаел. Да научам и јас нешто. Фала ти другарче
 
A

Auditore

Гостин
Колку гигабајти ставате во Ц кога инсталирате 7?
Во план сум да направам транзиција на 7, па ме интересира колку гига да оставам у Ц.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Колку гигабајти ставате во Ц кога инсталирате 7?
Во план сум да направам транзиција на 7, па ме интересира колку гига да оставам у Ц.
Па зависи колкав ти е хард дискот?
 
A

Auditore

Гостин
Па јас до сега ставав 40г на Ц дека користев ХП, но поради миграцијава на 7, а и слушнав дека за 7 потребни се повеќе ГБ, се мислев околу 70 да мавнам.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
EASEUS Partition Master v4.1.1 Е доста добар и ги врши операциите без никакви ризици.
--- надополнето: Jul 16, 2011 12:03 PM ---
Па јас до сега ставав 40г на Ц дека користев ХП, но поради миграцијава на 7, а и слушнав дека за 7 потребни се повеќе ГБ, се мислев околу 70 да мавнам.
Инаку тоа зависи до корисникот. Јас имам 180 и останаа само 20 гб. Ако имаш игри, софтвер итн партицијата напрај го колку што можеш поголема..
 
A

Auditore

Гостин
EASEUS Partition Master v4.1.1 Е доста добар и ги врши операциите без никакви ризици.
--- надополнето: Jul 16, 2011 12:03 PM ---

Инаку тоа зависи до корисникот. Јас имам 180 и останаа само 20 гб. Ако имаш игри, софтвер итн партицијата напрај го колку што можеш поголема..
Игри не играм, не сум програмер, пц-то го користам поради интернет, музика, филмови, и еден програм преку кој изучуавам странски јазици, друго ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom