Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Играјќи го менаџеро сношти ми се јав еден проблем.На сред игра ми се рестартира компј. и при кревање на виндуовсот се појави плав екран и повторно се рестартира.Едино можеше да се крени преку save mode (имам вин 7 64бит).Го преинсталирав и при рестартирање го имаше истиот проблем.Ставив xp но резолуцијата неќеше да биде поголема од 600x800 мислам и боите на екранот беа на 7 бит(најниско) и повторно не можеше ништо да се смени.Откако ги истал. драјверите за графичка ( 7300 гт ) пробувам да сменам на 32 бит се исклучи екранот, и скоро по пола сат рестартирање се среди некако.
Повторно ставам 7-ца и истиот проблем.Значи работи на xp, 7 64 бит не ни помислува.Можно ли е да е пред цркнување графичката или сосема нешто друго?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Играјќи го менаџеро сношти ми се јав еден проблем.На сред игра ми се рестартира компј. и при кревање на виндуовсот се појави плав екран и повторно се рестартира.Едино можеше да се крени преку save mode (имам вин 7 64бит).Го преинсталирав и при рестартирање го имаше истиот проблем.Ставив xp но резолуцијата неќеше да биде поголема од 600x800 мислам и боите на екранот беа на 7 бит(најниско) и повторно не можеше ништо да се смени.Откако ги истал. драјверите за графичка ( 7300 гт ) пробувам да сменам на 32 бит се исклучи екранот, и скоро по пола сат рестартирање се среди некако.
Повторно ставам 7-ца и истиот проблем.Значи работи на xp, 7 64 бит не ни помислува.Можно ли е да е пред цркнување графичката или сосема нешто друго?
Може да ти е при крај графичката, може да ти е сјебан некој кондензатор на графичката, може да ти е изместена, прегреана..... извади ја, исчисти ја и стави ја убаво (исчисти го и слотот) и види што ќе биде.
 
Член од
23 јуни 2006
Мислења
45
Поени од реакции
0
Koga gi rezam klipcinjata sto sum gi snimala so fotoaparat,ne mozam da gi gledam na DVD.Na kompjuter mozam da gi gledam..Dali mi treba nekoj konverter,i koj konverter,ili ima nekoj drug problem?Gi stavam na DvD cd.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Вака... се работи за софтверски проблем. Имено имам текст во фонт Мак Ц Тимес... е сега ми треба истиот текст во фонт Георгиа, но со македонска подршка.... има ли начин да се изведе тоа и како ... или доколку има некоја програма , како се вика и од каде да ја симнам ?
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Вака... се работи за софтверски проблем. Имено имам текст во фонт Мак Ц Тимес... е сега ми треба истиот текст во фонт Георгиа, но со македонска подршка.... има ли начин да се изведе тоа и како ... или доколку има некоја програма , како се вика и од каде да ја симнам ?
Има, тоа е еден мал додаток за Word.
 
H

-HRO

Гостин
Играјќи го менаџеро сношти ми се јав еден проблем.На сред игра ми се рестартира компј. и при кревање на виндуовсот се појави плав екран и повторно се рестартира.Едино можеше да се крени преку save mode (имам вин 7 64бит).Го преинсталирав и при рестартирање го имаше истиот проблем.Ставив xp но резолуцијата неќеше да биде поголема од 600x800 мислам и боите на екранот беа на 7 бит(најниско) и повторно не можеше ништо да се смени.Откако ги истал. драјверите за графичка ( 7300 гт ) пробувам да сменам на 32 бит се исклучи екранот, и скоро по пола сат рестартирање се среди некако.
Повторно ставам 7-ца и истиот проблем.Значи работи на xp, 7 64 бит не ни помислува.Можно ли е да е пред цркнување графичката или сосема нешто друго?
Дефинитивно се работи за BSOD (Blue Screen Of Death) :

BSOD се јавува при некоја фатална грешка во Виндовсот,и предизвикува пад на системот при што си приморан да го рестартираш компјутерот.
Може да ти се појавило доколку имаш некој хардверски или софтверски проблем со компјутерот...
Провери како ти работи графичката карта,и контролирај ја нејзината температура затоа што е голема веројатноста многу да ти се загрева...

Koga gi rezam klipcinjata sto sum gi snimala so fotoaparat,ne mozam da gi gledam na DVD.Na kompjuter mozam da gi gledam..Dali mi treba nekoj konverter,i koj konverter,ili ima nekoj drug problem?Gi stavam na DvD cd.
Ги ставаш на компјутер клиповите преку USB кабел...отвараш Неро (програма за режање дискови)...селектираш Nero Burning Rom...
Ќе ти се појави мало под-прозорче ...селектираш DVD Rom/ISO ,кликаш ма Multisesion и штиклираш "No Multisession"...
Потоа кликаш New,ги селектираш видео фајловите ...кликаш burn,подесуваш брзина на режање кликаш ОК,чекаш да се изрежа...
Кога тоа ќе заврши,цд-то е спремно за да го гледаш на ДВД. :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Дефинитивно се работи за BSOD (Blue Screen Of Death) :

BSOD се јавува при некоја фатална грешка во Виндовсот,и предизвикува пад на системот при што си приморан да го рестартираш компјутерот.
Може да ти се појавило доколку имаш некој хардверски или софтверски проблем со компјутерот...
Провери како ти работи графичката карта,и контролирај ја нејзината температура затоа што е голема веројатноста многу да ти се загрева...
Го средив другар, ама голема мака ми даде.Се си мислам да не е некој вирус закачен или нечистотија.Сега си работи нормално.Сепак ќе ја проверам темпер. за секој случај.
позз :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Да ама веројатно не подржува виндоус 7? и како треба да се инсталита, пошо од линкот симнав само некои инструкции не и програма.
1. Подржува, 2. прочитај ги инструкциите.
датотеката LSKonvertMak.dot се копира во ...
...
• Во Windows Vista:
C:\Users\%username%\AppData\Roaming\Microsoft\Word\STARTUP
Win 7 = Win Vista во случајов. За побрзо, ископирај го ова во windows explorer:
Код:
%appdata%\Microsoft\Word\STARTUP
и одма ќе се отвори таа патеката. После само извлечкај го таму LSKonvertMak.dot.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
имам потреба да испринтам ист документ како што сум испринтал на одреден датум пред 3 месеци значи дури и да не ми е испринтан, имам потреба да докажам дека на тој датум тој документ е принтан. Дали постои некој лог на принтани фајлови или било што нешто слично што би ми помогнало? фала однапред
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.217
Поени од реакции
2.298
Вака значи, имам проблем, кога сум на facebook од време на време со пребарувачот ОПЕРА ми кочи целосно. Со друг пребарувач пробав (google chrom, mozila) не кочи facebook, но ми кочат други форуми каде што неможам воопшто ни да се логирам, не го прифаќа вооптшо јузерот и пасвордот.

ЧАРЕ ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
имам потреба да испринтам ист документ како што сум испринтал на одреден датум пред 3 месеци значи дури и да не ми е испринтан, имам потреба да докажам дека на тој датум тој документ е принтан. Дали постои некој лог на принтани фајлови или било што нешто слично што би ми помогнало? фала однапред
Едно решение е start.run>msinfo32.exe во software environment, влези во print jobs. Има датум, назив на документ, статус (грешка или принтано), назив на принтер...
Е проблем е што не знам колку време го држи тој лог, јас немам штампано од лани н службениов и немам некој лог за да споредам резултати. Има овде една додатна опција (за која ради тоа што ми е мрежен и пауер јузер акаунт, исто не сум сигурен што точно може да се види, но моеш да провериш) -во истата алатка, само во менито view>system history...кај мене немам ништо оти немам пристап до тие податоци, али пробај.

Друг начин би бил во алатката event viewer во application (би било под print service) или во system...датумот на најстариот приказ зависи од подесувањето т.е. во мени action>properties се подесува големината на логот -ако ги немаш случувањата од постар датум значи логот имал по дифолт одредена големина која држи инфо до одреден датум
Само волку можам да те насочам....ако ги немаш во претходните две опции, не би знаел трет начин кај да провериш (едино ако постои опција кај принтерот>properties).
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Како да отворам PowerPoint презентација правена во офис 2007,кај мене на 2003 несака да ја отвори :( помош итно ми треба за колоквиум :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Како да отворам PowerPoint презентација правена во офис 2007,кај мене на 2003 несака да ја отвори :( помош итно ми треба за колоквиум :)
Пробај со Ofis kompatibiliti pak -37 мега
http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?familyid=941b3470-3ae9-4aee-8f43-c6bb74cd1466&displaylang=en
By installing the Compatibility Pack in addition to Microsoft Office 2000, Office XP, or Office 2003, you will be able to open, edit, and save files using the file formats in newer versions of Word, Excel, and PowerPoint . The Compatibility Pack can also be used in conjunction with the Microsoft Office Word Viewer 2003, Excel Viewer 2003, and PowerPoint Viewer 2003 to view files saved in these new formats. For more information about the Compatibility Pack, see 924074.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom