Помош, софтверски проблеми и совети

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.988
Дечки,прашање,можеби не е за тука,но нејсе,нека го префрлат модераторите ако е така.

Занчи се нафурав да праам Јутјуб канал.Посоветувајте софтвер кај шо можам да ги суредувам видеата,до 100 долари (пошто незнам колку ќе ми биде интересно) не тежок за справување и со многу ефекти.
Освен Интернет, Mail, i Office компјутерски сум многу неписмен.
Отворен сум и за соработка.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
252
Поени од реакции
848
Дечки,прашање,можеби не е за тука,но нејсе,нека го префрлат модераторите ако е така.

Занчи се нафурав да праам Јутјуб канал.Посоветувајте софтвер кај шо можам да ги суредувам видеата,до 100 долари (пошто незнам колку ќе ми биде интересно) не тежок за справување и со многу ефекти.
Освен Интернет, Mail, i Office компјутерски сум многу неписмен.
Отворен сум и за соработка.
Би ти го препорачал Adobe Premiere, според мене е екстра. Не е нешто којзнае колку тежок (иако на прв поглед така изгледа), патем на youtube има многу туториали за почетници, но лиценцата за него е скапа (ако сакаш да користиш исклучиво лиценцирана верзија, јас користам пиратска).
Вака ти како што бараш нешто по едноставно (за почетници) на кое секој може брзо да се снајде, добар е MovAvi Video Editor =60$ или MovAvi Video Suite =80$. Линк од овие едитори тука. Истиве ги имаш и Try Free, пробај и види како ќе ти оди.
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.988
Би ти го препорачал Adobe Premiere, според мене е екстра. Не е нешто којзнае колку тежок (иако на прв поглед така изгледа), патем на youtube има многу туториали за почетници, но лиценцата за него е скапа (ако сакаш да користиш исклучиво лиценцирана верзија, јас користам пиратска).
Вака ти како што бараш нешто по едноставно (за почетници) на кое секој може брзо да се снајде, добар е MovAvi Video Editor =60$ или MovAvi Video Suite =80$. Линк од овие едитори тука. Истиве ги имаш и Try Free, пробај и види како ќе ти оди.
Фала за советот !
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.395
Поени од реакции
1.916
Дали некој го апдејтираше виндоусот со овој апдејт KB4524244 ?
Јас го напраив во неделата вечерта и вејке 2 дена ми е закочен лаптопот (и7 од 7ма ген со 16гб рам и ССД). Се бутира брзо (за 5 сек) и после ништо не уклучува. Хромето му треба 5 мин за да се вклучи, Таск менаџерот ми е нон респонсиве ако сакам да затворам апликации, а процесорот и рамот одат до 50%-80% искористеност а во позадина ништо нема и ништо немам пуштено. Дополнително ми ги заеба драјверите за мрежната и вифито се надевам нема ништо друго.
Читам на нет дека и многу други имале проблеми со овој апдејт и дека еднино чаре е или да се избриши апдејто или ресторе бакап.
Што е подобро решение:
1. Да го избришам овој апдејт па да пробам да инсталирам оффлајн драјвери за мрежна вифи
2. Да го вратам со ресторе бакуп шо го имам од пред 2 недели. Пошо неам праено ресторе никогаш (а бакапи си праам еднаш месечно фала курцу) малце ми е ризична вторава постапка.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.589
Поени од реакции
17.543
Дали некој го апдејтирав виндоусот со овој апдејт KB4524244 ?
Тоа го напрај во неделата вечерта и вејке 2 дена ми е закочен лаптопот (и7 од 7ма ген со 16гб рам и ССД). Се бутира брзо (за 5 сек) и после ништо не уклучува. Хромето му треба 5 мин за да се вклучи, Таск менаџерот ми е нон респонсиве ако сакам да затворам апликации, а процесорот и рамот одат до 50%-80% искористеност а во позадина ништо нема и ништо немам пуштено. Дополнително ми ги заеба драјверите за мрежната и вифито се надевам нема ништо друго.
Читам на нет дека и многу други имале проблеми со овој апдејт и дека еднино чаре е или да се избриши апдејто или ресторе бакап.
Што е подобро решение:
1. Да го избришам овој апдејт па да пробам да инсталирам оффлајн драјвери за мрежна вифи
2. Да го вратам со ресторе бакуп шо го имам од пред 2 недели. Пошо неам праено ресторе никогаш (а бакапи си праам еднаш месечно фала курцу) малце ми е ризична вторава постапка.
Ја би првото.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.010
Поени од реакции
6.801
Како можам да сменам да ми отвара автоматски со BS Player? Вчера ми се поеба нешто, не можам да го упраам. Едно време знаев преку Properties -> Аpply to all да сменам, ама веќе не ми дава таква опција.

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.589
Поени од реакции
17.543
Како можам да сменам да ми отвара автоматски со BS Player? Вчера ми се поеба нешто, не можам да го упраам. Едно време знаев преку Properties -> Аpply to all да сменам, ама веќе не ми дава таква опција.

Како не ти дава таква опција? Кога ќе стиснеш десен клик пропертиес
ова треба да се појави
1584000694711.png
Да кликнеш чејнџ, да го најдеш бс плеерот и да стиснеш океј.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.010
Поени од реакции
6.801

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.666
Поени од реакции
4.900
Како можам да сменам да ми отвара автоматски со BS Player? Вчера ми се поеба нешто, не можам да го упраам. Едно време знаев преку Properties -> Аpply to all да сменам, ама веќе не ми дава таква опција.

Има милион начини, ако не сака тој тогаш со десен клик, Open with, па одбери Choose another app, па отвори More apps, најди го BS player и штиклирај always use this app.......
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.465
Поени од реакции
670
Ако знае некој да ми помогне ..

ОД пред некое време лаптопот ми фаќа wi-fi само во собата кај шо се рутерите (имам 2 рутери). Кога ќе го однесам во другата соба,ми излегува limited access. Ова се дешава само на лаптопот,бидејќи на телефоните и на ТВ шо ми е у таа соба нема проблем се конектира без проблем.

Ги апдејтирав драјверите на мрежната картица , ќе се конектира и после некое време 10-15 минути пак исто. Гуглав по нет,пробува се исти па исти работи и не бива.

Дали може некак да се опорава или краен случај формат и се инсталирање на ново ??

Фала.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
252
Поени од реакции
848
Ако знае некој да ми помогне ..

ОД пред некое време лаптопот ми фаќа wi-fi само во собата кај шо се рутерите (имам 2 рутери). Кога ќе го однесам во другата соба,ми излегува limited access. Ова се дешава само на лаптопот,бидејќи на телефоните и на ТВ шо ми е у таа соба нема проблем се конектира без проблем.

Ги апдејтирав драјверите на мрежната картица , ќе се конектира и после некое време 10-15 минути пак исто. Гуглав по нет,пробува се исти па исти работи и не бива.

Дали може некак да се опорава или краен случај формат и се инсталирање на ново ??

Фала.
Пробај исклучи wifi на телефони, ТВ и се останато. Остави го сам компјутерот во мрежа. Да не ти се преклопуваат ИП адресите. Исто можно е да фаќа прво од еден рутер, па автоматски да оди на вториот. Одбери рачно во мрежа од кој рутер да зима сигнал.
ИП јас би поставил фиксна и тоа пр. 192.168.0.250 како и да е range-от (на крај негде)
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.465
Поени од реакции
670
Пробај исклучи wifi на телефони, ТВ и се останато. Остави го сам компјутерот во мрежа. Да не ти се преклопуваат ИП адресите. Исто можно е да фаќа прво од еден рутер, па автоматски да оди на вториот. Одбери рачно во мрежа од кој рутер да зима сигнал.
ИП јас би поставил фиксна и тоа пр. 192.168.0.250 како и да е range-от (на крај негде)
Пробувах сам да е на еден рутер,истото го права. Чудно ми оти у собата дек шо се рутерите нема гајле си работе,у другата соба така права .
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
252
Поени од реакции
848
Пробувах сам да е на еден рутер,истото го права. Чудно ми оти у собата дек шо се рутерите нема гајле си работе,у другата соба така права .
А зошто два рутери во една соба? И на двата ти е активен wifi? Едниот ти е само АП или? Не ми е позната структурата на мрежа што ја имаш изградено. Стави ли фиксна ИП на компјутер пр. xxx.xxx.xxx.254?
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.465
Поени од реакции
670
А зошто два рутери во една соба? И на двата ти е активен wifi? Едниот ти е само АП или? Не ми е позната структурата на мрежа што ја имаш изградено. Стави ли фиксна ИП на компјутер пр. xxx.xxx.xxx.254?
Еден интернет ми е разделен на 2 рутери ... така тие од телеком ставија кога беа. Го ставија нивниот главен и овој плус мојот што беше.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
252
Поени од реакции
848
Еден интернет ми е разделен на 2 рутери ... така тие од телеком ставија кога беа. Го ставија нивниот главен и овој плус мојот што беше.
Мрежа "каша попара". Сигналите ти се реметат од рутерите, можен чадор ефект, некој рутер да не е како што треба итн....штом телеком така "мајсторски" ти проектирале мрежа, барај ги да ја оправат.
 
На врв Bottom