Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Како од биосот ли?
за драјвери ли, па има опција load driver, треба на усб да ги имаш драјверите
а ги дава ли воошто партиции, го детектира ли дискот
да пуштиш една слика до кај стига инсталација пред да се зафркне
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
за драјвери ли, па има опција load driver, треба на усб да ги имаш драјверите
а ги дава ли воошто партиции, го детектира ли дискот
да пуштиш една слика до кај стига инсталација пред да се зафркне
Симнав ХП на бутабилно усб сега што да одберам.. IMG_20191223_211856.jpg .

Кога ке стиснам F8 оваа ми излева
IMG_20191223_213037.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Симнав ХП на бутабилно усб сега што да одберам.. Прегледај го приврзокот 226165.

Кога ке стиснам F8 оваа ми излева
Прегледај го приврзокот 226168
Прво ја одбираш првата опција, гп форматираш посчнува инсталација, после првиот рестарт одбираш втора опција, завршува инсталацијата и вади го Усб-то

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Здраво, имам проблем со екстерниот Хард Диск ми дава дека морам едната партиција да ја форматирам, дали има некое решение за да не ги изгубам податоците кои се во таа партиција?
Иначе пробав со chkdsk H:/f но не помага.
jpg.JPG
јпг2.JPG

Capture.JPG
cmd.JPG
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво, имам проблем со екстерниот Хард Диск ми дава дека морам едната партиција да ја форматирам, дали има некое решение за да не ги изгубам податоците кои се во таа партиција?
Иначе пробав со chkdsk H:/f но не помага.
Прегледај го приврзокот 229021
Прегледај го приврзокот 229022

Прегледај го приврзокот 229023
Прегледај го приврзокот 229024
Закачи го дискот на друг компјутер. Имав и јас таков проблем Видонвсот исто ми даваше а на Линукс (Убунту) оперативен на друга машина ми го прочита нај нормално. Влечи после се надвор и форматирај го, провери го од бед сектори па ако е добар врати податоци назад.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Закачи го дискот на друг компјутер. Имав и јас таков проблем Видонвсот исто ми даваше а на Линукс (Убунту) оперативен на друга машина ми го прочита нај нормално. Влечи после се надвор и форматирај го, провери го од бед сектори па ако е добар врати податоци назад.
Пробав на друг компјутер и го дава исто. Исто така пробав и на Убунту и пак и таму ништо. А општо во CMD ми го дава дека е Status Healthy. Пс. Убунту го бутирав од УСБ, може да има тоа нешто врска ?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Пробав на друг компјутер и го дава исто. Исто така пробав и на Убунту и пак и таму ништо. А општо во CMD ми го дава дека е Status Healthy. Пс. Убунту го бутирав од УСБ, може да има тоа нешто врска ?
Нема врска тоа што си бутирал Ubuntu Live од стик, исто е. Јас би пробал со Acronis Boot или Hiren's да бутирам па да видам дали ќе ми прочита нешто. Хиренсот содржи доста алатки како фајл експлорери и мн. други. Нешто со бут секторот на партицијата не е како што треба. Го фалат и TestDisk за поправка на бут сектор (не сум го користел). Како и да е не го форматирај под никој услов, додека не си ги извлечеш податоците од дискот.
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Нема врска тоа што си бутирал Ubuntu Live од стик, исто е. Јас би пробал со Acronis Boot или Hiren's да бутирам па да видам дали ќе ми прочита нешто. Хиренсот содржи доста алатки како фајл експлорери и мн. други. Нешто со бут секторот на партицијата не е како што треба. Го фалат и TestDisk за поправка на бут сектор (не сум го користел). Како и да е не го форматирај под никој услов, додека не си ги извлечеш податоците од дискот.
Фала на одговорот. Ќе пробам со овие што ми ги предложи.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
прашање за активирање на win 10 форматирав средив се ама активатор немо/ам да најдам , дали некој знае каде можам да најдам?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
прашање за активирање на win 10 форматирав средив се ама активатор немо/ам да најдам , дали некој знае каде можам да најдам?
KMS_VL_ALL на MyDigitalLife дот нет форумите ќе го бараш. Темата е креирана од abbodi1406. Симнуваш зип фајл со пасворд, го ексктрактираш, го пушташ, стискаш yes/y blabla и ќе си зарши работа.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.942
Поени од реакции
6.117
Dali ako na kompjuterot mu stavam Kingsdoom hard disk bilo 120 ili 240 gb, nema da mi koce?

Primer imam otvoreno 2 pati chrome so po 3-4 taba istovremeno i na dvete mesta?
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Dali ako na kompjuterot mu stavam Kingsdoom hard disk bilo 120 ili 240 gb, nema da mi koce?

Primer imam otvoreno 2 pati chrome so po 3-4 taba istovremeno i na dvete mesta?
Иако е добар, Chrome браусерот зема многу ресурси од рам меморијата и општо земено ја оспорува работата на компјутерот. Најдобро е прво да смениш друг браусер (на пример, Mozilla, Opera или некој друг што помалку оптеретува), а дури потоа земи си некое пристојно SSD по можност од 240GB. Во секој случај нема да згрешиш ако се одлучиш да земеш SSD. Ќе осетиш значителни промени - пред се помазно работење и значително забрзување.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво.
Имам еден проблем. Не знам дали е за овде, ама мислам дека е најдобро тука да прашам.
Имам постар буџет лаптоп без блутут. Лаптопот си работи супер. 4 години е стар, ама не сум имал никаков проблем воопшто до сега. Го купив со инсталиран windows 10. Интересно, батеријата сеуште е на некои 80 %.

Неодамна пред некој месец купив блутут адаптер и безжично глувче од Anhoch. Па сега имам 2 работи нонстоп приклучени на усб. Блутутот адаптерот го користам најмногу за блутут слушалки, а другото адаптерче си е за маусот. Откако почнав да ги користам, видов многу олеснување во работата, АМА понекогаш се случува да се блокира лаптопот. Во сите случаи додека гледам видео, било на јутуб, било на лаптоп (најчесто користам VLC плеер). Понекогаш само ќе се одблокира за неколку минути, а почесто јас мора да реагирам и да го исклучам лаптопот. Маусот можам да го движам, курсорот работи, но на што и да кликнам не реагира. И така седи. Пред некој ден во еден ден 3 пати се блокира едно по друго. И прв пат ми излезе син екран на кој пишуваше: Stop code Driver power state failure. И сега слушалките ги користам со кабел веќе 2 дена, а маусот пак истиот безжичниот. И немам воопшто проблем.
На интернет прочитав нешто демек се поклопуваат фреквенциите на двата уреди и доаѓа до блокирање на едниот.
Некој совет или некој да го имал истиот проблем ?
Фала многу
П.с. И другар ми го има истиот проблем. Исто и тој користи блутут слушалки и безжично глувче. Ама тој има вграден блутут во лаптопот, ако нешто менува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom